Erre egybegyűjtötte Láván a helység összes embereit és csinált lakomát. (1Mózes 29:22)

Jáákov (Jákob) hét teljes éven át dolgozott, hogy feleségül kaphassa Ráchelt, akit abban a pillanatban szeretett meg, ahogy meglátta őt. Leendő apósa, aki egyben – anyja testvére lévén – nagybátyja is volt, Láván (Lábán) a Tóra egyik legismertebb történetében kicserélte két lányát, és Ráchel helyett az idősebbet, Leát adta feleségül Jáákovhoz. A midrás szerint elsősorban az motiválta Lávánt, hogy Jáákov további hét éven át ingyen dolgozzon neki, hogy Ráchelt is megkaphassa. A midrás arra is rámutat, hogy általában fordítva történik: először előkészítik a lakomát, és amikor már minden készen áll, akkor gyűlnek össze a meghívottak. Láván azonban, ahogy az első hétéves szakasz a végéhez közeledett, máris összegyűjtötte az embereket, és azt mondta: „Emlékeztek, mennyi nehézségünk volt, mielőtt Jáákov hozzánk költözött? Csak egyetlen kút volt, és a pásztoroknak össze kellett gyűlniük, hogy együtt emeljék le róla a kút száját fedő követ. Amióta azonban Jáákov megérkezett, városunkra áldás szállt, és sokkal több vizünk van. Jáákov azt tervezi, hogy feleségül veszi a lányomat és elhagy minket, akkor pedig ismét szenvedni fogunk. Ha együttműködtök velem, további hét évig itt tartom őt. A tervem a következő: becsapom, Leát adom neki Ráchel helyett. Tudom, hogy annyira akarja Ráchelt, hogy hajlandó lesz érte további hét évet dolgozni, és ezzel közben áldást hoz a városunkra is.”

Az emberek beleegyeztek abba, hogy – kizárólag önös érdeküket figyelembe véve – együttműködnek Lávánnal gonosz terve megvalósításában. Azt nem tudták azonban, hogy Láván őket is átveri. Annak érdekében, hogy senki ne fecsegje ki a titkot, Láván „garanciát” kért: mindenkinek oda kellett adnia valami értékes tulajdonát, amit a megegyezés értelmében az esküvő után vissza kellett volna kapnia. Csakhogy Láván mindent pénzzé tett, és az így összeharácsolt összegből rendezte a hatalmas lakomát. Az esküvő után az emberek visszakövetelték az értékeiket, és Láván azokhoz az árusokhoz irányította őket, akiknek a tárgyakat adta élelmiszer fejében. Ők azt mondták, hogy akkor adják vissza a tárgyakat, ha kifizetik annak az élelmiszernek az értékét, amit Lávánnak adtak a tárgyakért cserébe. Az emberek kénytelenek voltak kifizetni a lakoma költségeit, ha vissza akarták kapni jogos tulajdonukat. Ezért is nevezi a tóra Lávánt úgy, hogy „Láván Háárámi” – az arámi Láván, mivel ha a betűket más sorrendben olvassuk össze, akkor a „Láván Hárámáj” – a csaló Láván nevet kapjuk. Becsapta vejét és unokaöccsét, Jáákovot és egy füst alatt becsapta a szomszédait is.

A Láván által rendezett lakomára a Tóra a „miste” kifejezést használja, mely szó egyébként majdnem félszáz alkalommal szerepel a Tánáchban, a zsidó Bibliában. Így nevezik többek közt a purimi lakomát is. A szó gyökere a „sote” – iszik, ami arra utal, hogy az effajta lakomák középpontjában a kenyér mellett – ami nélkül nem képzelhető el egyetlen nagyszabású étkezés sem – a bor áll.

Alábbi összeállításunkban ízletes borkorcsolyákat receptjeit mutatjuk:

Batátacsipsz

párve, glutén- és tojásmentes

  • 3 nagy édesburgonya (batáta)
  • 2 evőkanál olíva- vagy más növényi olaj
  • só, bors, pirospaprika, koriander, ízlés szerint

Tisztítsa meg és vágja csíkokra a batátát. Az olajat és a fűszereket egy kis tálkában keverje alaposan össze. Béleljen ki egy tepsit sütőpapírral, a batátacsíkokat forgassa bele a fűszerekkel összekevert olajba, majd egyengesse el őket a tepsiben. 180 fokos sütőben süsse egy-másfél órán át, időnként átkeverve, amíg kívül ropogós, belül puha nem lesz. Frissen, még melegen kínálja.

Krumplis pogácsa

párve

  • 1 kg krumpli, sós vízben megfőzve, áttörve
  • 1 kocka élesztő
  • 1,5 dl növényi tej vagy gyümölcslé
  • 1,5 dl víz
  • 1 kg teljes kiőrlésű liszt
  • ¼ pohár olaj
  • a tetejére egy tojás és a megszóráshoz magok (szezám-, len-, napraforgómag)

Futtassa fel az élesztőt a növényi tejben. Szitálja tálba a lisztet, majd sorban adja hozzá a többi hozzávalót. Gyúrja a keveréket rugalmas tésztává és letakarva kelessze duplájára. Ez másfél-két órát vesz igénybe. Ha megkelt, sodrófával nyújtsa ujjnyi vastagra a tésztát. Hajtogassa össze, nyújtsa ki újra. Ismételje meg a hajtogatást, majd hagyja pihenni a tésztát negyed órán át. Ezt ismételje meg még kétszer. Az utolsó nyújtás után nagy méretű, kerek szaggatóval szaggassa ki a pogácsákat. Letakarva kelessze további fél órán át, majd a tetejüket vagdossa be és kenje meg felvert tojással. A tojást üsse pohárba, és ellenőrizze, nehogy vérpötty legyen benne. Ha véres lenne a tojás, öntse ki, a poharat alaposan mossa ki és ezt követően törjön fel egy új tojást. Szórja meg a pogácsákat magokkal, és 180 fokos sütőben, mintegy fél óra alatt süsse pirosra.

Figyelem! Mivel a tésztában kevesebb víz van, mint más folyadék, a pogácsa áldása „mezonot”.

Magos ropogtatnivaló

párve, gluténmentes

1-1 pohárral a következő magokból:

  • hántolt, szeletelt mandula
  • napraforgómag
  • tökmag
  • fenyőmag
  • pohár szezámmag
  • ¼ pohár felaprított dió
  • ¼ pohár durvára tört mogyoró
  • 2 kk. só
  • 3 tojás fehérje

A hozzávalókat tegye megfelelő méretű tálba, és alaposan keverje össze (nem kell előtte felverni a tojásfehérjét). Kiskanállal készítsen kis halmokat sütőpapírral bélelt tepsin, kissé lapítsa ki a halmokat és süsse a finomságot 150 fokra előmelegített sütőben 10-12 percen át, amíg kissé megszárad és elválik a tepsi aljától. Tálba szedve hagyja kihűlni és csak kihűlés után tegye át zárt tárolóedénybe. Használhatunk másfajta magokat is, például lenmagot, vagy teljes mákszemeket, érdemes kísérletezni a különféle ízekkel. (A tojások nem használt sárgáját felhasználhatja például a fenti pogácsák megkenéséhez.)

 

Megszakítás