Báál Sém Tov a zsidó történelem egyik legnagyobb alakja volt. A hászid mozgalom alapítója azt is elmondta, hogy mit jelent valójában az isteni gondviselés.
A zsidóságban az öröm nem cél, hanem eszköz. Az istenszolgálat eszköze. „Szolgáljátok az Örökkévalót örömmel” – olvassuk a századik zsoltárban (Zsolt. 100:2). A hászid filozófia kiemeli, hogy Isten megsokszorozza a tetteinket. Ha jókedvűek vagyunk, akkor Isten még több örömöt ad nekünk, ha bőkezűen adakozunk. Ő is bőkezű velünk, és ha jó cselekedeteket hajtunk végre, akkor a világ Teremtője is hasonlóan tesz velünk.
Így fogalmazta meg az isteni gondviselést Báál Sém Tov
A hászid mozgalom alapítója, a Báál Sém Tov (Jiszráel ben Eliézer rabbi) azt tanította, hogy korától, hátterétől és vallásossága szintjétől függetlenül mindenki egyaránt megérdemli, hogy szeressék és jót tegyenek vele. Úgy vélte, hogy minél inkább a jót látjuk másokban, annál több csodálatos barátságot köthetünk, közösséget építhetünk és megerősíthetjük az Örökkévaló iránti szeretetünket. A Báál Sém Tov szerint az isteni gondviselés azt jelenti, hogy Isten folytonosan, a nap minden pillanatában figyeli a teremtés minden egyes részletét. Semmi sem történik véletlenül, még egy elfonnyadt levél sem hullik le céltalanul a fáról, és a történések a lehető legjobb irányba visznek, még akkor is, ha adott pillanatban ezt mi, akik a teljes képnek csak egy kis szeletét látjuk, nem ismerjük fel. Ha képesek vagyunk elfogadni, hogy a dolgok végső célja jó és a javunkat szolgálja, akkor örömöt, megnyugvást és erőt találhatunk a mindennapos történésekben.
Erre építve mondta a rebbe Rásáb, Sálom Dovber rabbi, a Chábád mozgalom ötödik rebbéje, hogy „az öröm legyőz minden akadályt”, vagyis a pozitív hozzáállás és életszemlélet önmagában képes arra, hogy eltörölje az akadályokat. Ha az Örökkévalótól kapott áldásokra koncentrálunk, akkor az adódó nehézségek is könnyen áthidalhatók lesznek. „Tracht gut, vet zájn gut”, vagyis „gondolj jóra és jó történik”, szólt elődje és nagyapja, a harmadik rebbe, a Cemách Cedek jelmondata. Vegyük észre azt a sok jót, amit Isten tesz velünk, és érzékelhető fordulatot vesz az életünk.
Ezért fontos, hogy az ember mindig bízzon az Örökkévalóban
Az embernek mindig és minden helyzetben bíznia kell az Örökkévalóban. Ezt héber szóval bitáchonnak, bizalomnak, biztonságnak nevezzük. Ez arra utal, hogy bizonyosak vagyunk abban, hogy minden, amit az Örökkévaló tesz, a javunkat szolgálja. Ha bízunk Istenben, akkor nem pazaroljuk az energiánkat az aggodalomra, mert tudjuk, hogy „hákol letová” – minden jóra vezet. Ha ezt felismerjük, nyugodtabban és boldogabban élhetjük mindennapjainkat, akármit is hoz az élet.
Ezzel kapcsolatban a következőket mesélik a Rebbéről: egyszer egy hászid, bizonyos Mr. Benzion Rader volt nála. A rebbe megkérdezte tőle, hogy tudja-e, mit jelent az emuná, a hit kifejezés. Rader azt felelte, hogy „az emuná hitet és bizalmat jelent”. „És mit jelent a bitáchon” – kérdezte a Rebbe, és amikor nem érkezett válasz, így folytatta: „Ha az ember problémával találja szemben magát és van benne emuná, akkor hiszi és bízik abban, hogy Isten segít neki legyőzni a nehézségeket. Ha azonban bitáchonnal él, akkor nem is látja, hogy probléma merült fel, hiszen az Örökkévaló sosem terheli az embert problémákkal, csupán kihívásokat állít elé”.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.