Három, Bahreinben tevékenykedő lubavicsi haszid üzletember, Avigdor Factor, Yossi Lipsh és Moshe Raichman az áldott emlékű lubavicsi Rebbe, Menachem Mendel Schneerson rabbi kívánságát teljesítették e tettükkel. A három férfi eredetileg az izraeli Bét Semesből származik, a Tánjá legújabb kiadásának kinyomtatására pedig az Öböl-menti szigetország, Bahrein fővárosában, egyben legnagyobb városában, Manamában került sor  – számolt be a COL Live.

A Rebbe arra kérte haszidjait, hogy a Chábád haszidizmus alapművét, az Álter Rebbe – a ljádi Sneur Zálmán rabbi (1745-1813) fő művét – a világon minden olyan helyszínen nyomtassák ki, ahol zsidók élnek, legyen szó a világ nagyvárosairól, vagy egészen eldugott, nehezen megközelíthető helyszínekről.

A bahreini kiadás a 7755. ebből a sorozatból.

A Tánjá, más néven a Közepesek Könyve a Chábád filozófia legfontosabb és legalapvetőbb műve. A nyomtatással a Rebbe célja a „levegő megtisztítása” volt. Ennek eléréséhez 1978-ban egy új kampányt indított útjára, hogy a világ minden pontján nyomtassák ki a Tánját. A haszid mozgalom megalapítója, a Báál Sém Tov azt tanította, hogy amikor a haszidizmus bölcsességének forrásai elérik a Föld minden szegletét, elérkezik az idő a messiás eljövetelére.

„A Rebbe azt is mondta, hogy a Tánja kinyomtatása nagy hatást gyakorol az adott helyre és megnöveli az ott élő emberek spirituális tudatosságát.

A kampány kezdete óta már sok ezer helyszínen nyomtatták ki a Tánját a rebbe küldöttei, olyan távol helyeken is, mint Trinidad vagy Katar” – áll a Chábád mozgalom egy korábbi közleményében.

Zsidók Bahreinben már a második Szentély ideje óta élnek. 1880-ban iraki zsidók egy csoportja telepedett ott le, megalapítva ezzel a legrégebbi modern kori közösséget az Öböl-menti államokban. A királyság közismerten toleráns a zsidókkal, a közösség három tagja a nemzeti parlamentben is szolgált, nemrégiben pedig nagyszabású zsidó esküvőt és bár micvát is tartottak ott. A bahreini zsidók történetéről részletesebben itt írtunk.

 

Bár micva Bahreinben

Tizenhat év után most tartottak először bár micvát az országban.

 

A három lubavicsi haszid üzletember már jóval az Ábrahám-egyezmény 2020-as aláírása és a Bahrein, valamint az Egyesült Arab Emirátusok, illetve Izrael közti kapcsolatok normalizálása előtt is a térségben tevékenykedett.

„15 éve dolgozom üzletemberként Bahreinben” – nyilatkozta Raichman. – „Ráébredtem arra, hogy valószínűleg ez az egyik utolsó olyan, aktív közösség a világon, ahol a Tánjá kinyomtatása még várat magára.”

The cover page of the Tanya printed in Bahrain.

A Bét Ászeret Hádibrot („a tízparancsolat háza”) elnevezésű zsinagógát az Ábrahám-egyezménnyel kapcsolatos tárgyalások idejében újították fel és Jared Kushner, Donald Trump akkori amerikai elnök zsidó veje és főtanácsadója adományozott Hamad bin Isa al Khalifa bahreini király érdemében új tóratekercset a közösségnek.

Raichman éppen azokban a napokban járt ismét a királyságban, amikorra a Chábád haszidizmus alapítója, az Álter Rebbe jorcájtja, azaz halálozási évfordulója esett. Úgy érezte, tévét hónap 24-e, az évforduló napja a lehető legalkalmasabb időpont a Tánjá kinyomtatására és elhatározását tett is követte:

„Igen felemelő élmény volt részt venni a nyomtatásban az Álter Rebbe halálozási évfordulóján” – mondta Lipsh. – „Fogtuk a frissen kinyomtatott lapokat és azokból tanultunk a csodálatosan felújított Tízparancsolat zsinagógájában. Az álom valóra vált.”

Hasonló akciókról, például a Golán-fennsíkon kinyomtatott Tánjáról vagy a Himalájában kinyomtatott példányról lapunk is beszámolt.

 

 

 

 

Megszakítás