Egy elveszett világ pillanatképei: a zsidó történelem egyik leghányatottabb korszakából került elő a szovjet menekültek ritka fotógyűjteménye. Esetleg Ön felismer valakit?
Egy különleges, a zsidó történelem szempontjából nagy jelentőségű fotógyűjteményre bukkantak nemrég a Hasidic Archives munkatársai. Az archívum most a nyilvánosság segítségét kéri, hogy minél több fotót sikerülhessen azonosítani.
Minden egyes kép a zsidó történelem kincse
A felvételeken olyan zsidó családok láthatók, akik a Szovjetunió és Lengyelország közötti határon keresztül menekültek a második háború és a náci üldöztetés elől, majd Németországban, Pockingban, illetve Párizs külvárosaiban találtak menedéket az 1940-es években.
A képek jelentősége jóval túlmutat az esztétikai vagy dokumentarista értéken: ezek a portrék élő tanúi egy különösen nehéz korszaknak, amikor zsidó családok ezrei próbálták megmenteni életüket, identitásukat és hitüket egy széteső világban. Az újonnan előkerült gyűjtemény segíthet rekonstruálni azokat az életeket és közösségeket, amelyek a történelem viharában gyakran nyomtalanul tűntek el.
Néhány családi fotó már azonosításra került
A most nyilvánosságra hozott első fotók között szerepelnek a Kazen (23), Deitsch (17; 20 és 21), Rivkin (4), Garelik (5 és 12), Teibel (7) és Kaminetsky (18) családok képei – ezek az arcok, pillanatok és tekintetek olyan időkből származnak, amelyeket már csak kevesen tudnak személyes élményként felidézni.
Ez a fotógyűjtemény nemcsak az egyéni életek méltóságát állítja vissza, hanem hozzájárul a zsidó diaszpóra kollektív emlékezetéhez is. A Hasidic Archives most azt kéri: segítsenek az azonosításban – talán valaki ismerősre lel a képeken.
Ez a felfedezés új lehetőséget kínál arra, hogy a múlt fájó hiányai helyett arcokat, neveket és történeteket találjunk. A 23 fotót ide kattintva tekinthetik meg.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.