Több ezer zsidó utazik évente Izraelbe, hogy felfedezze a Szentföld örökségét. A legtöbben felkeresik a Siratófalat, a Jád Vásem Holokauszt Emlékmúzeumot, Maszadát vagy a Gálil-tengert. De mi van azokkal a helyszínekkel, amelyek az izraeli államiságért folytatott harc kevésbé ismert, mégis sorsfordító fejezeteit őrzik?
A modern Izrael megszületése nemcsak diplomáciai nyilatkozatokban, hanem a brit uralommal szembeni kemény és gyakran véres küzdelmekben is formálódott, írja a JNS. Az 1930-as, 1940-es évek földalatti mozgalmai – az Irgun, a Lehi, a Hágáná – mind hozzájárultak ahhoz, hogy 1948-ban megszülethessen a független zsidó állam. És bár ezek a fejezetek ritkán kerülnek a hagyományos útvonalak térképére, mégis kulcsfontosságúak a zsidó történelem teljesebb megértéséhez.
Most bemutatunk 7 olyan helyszínt, amely segít átélni a cionista ellenállás bátor és gyakran tragikus történetét:
1. Akkói börtön – ahol a hősök raboskodtak
1920-ban Zeev Jabotinsky és társai itt raboskodtak, miután megvédték a jeruzsálemi zsidó negyedet az arab pogromtól. Később Irgun- és Lehi-harcosok is cellákba kerültek. Itt hajtottak végre kivégzéseket a britek, és innen történt meg a legendás, 1947-es szökés is – amelyet Leon Uris Exodus című regénye is megörökített.
2. A Földalatti Harcosok Múzeuma – Jeruzsálem belvárosában
A volt brit központi börtön, a mai orosz negyed szívében, különleges kiállításokat kínál az Irgun és a Lehi földalatti mozgalmak hőseiről. Néhány lépésre a Dávid-toronytól, ez a múzeum a zsidó ellenállás mélyebb megértésére hív.
3. Etzel Múzeum – a tengerparton, Tel-Avivban
Az Irgun történetét bemutató kiállítás nemcsak a brit uralom elleni harcot, de a függetlenségi háborúban betöltött szerepüket is bemutatja. A múzeum közvetlenül a tengerparton található – szimbolikus, hiszen sok harcos a tengeren keresztül érkezett illegálisan Erecbe.
4. Lehi Múzeum – ahol a brit gyilkosság történt
Ávráhám „Jáir” Stern 1942-ben ebben az épületben halt meg, miután a britek kivégezték. A Lehi, vagy más néven Stern-csoport radikális cionista mozgalom volt, amely a brit uralom teljes kiűzését tűzte ki célul. A múzeum méltó emléket állít vezetőjüknek és eszméiknek.
5. Menáchem Begin Örökségközpont – egy államalapító élete
Begin nemcsak az Irgun vezetője volt, hanem Izrael későbbi miniszterelnöke is. A jeruzsálemi intézmény modern multimédiás kiállításai bemutatják politikai pályafutását, gondolkodását és a zsidó nép iránti szenvedélyét.
6. Jabotinsky Intézet – egy gondolkodó forradalmár emlékezete
A Herzl utáni korszak egyik legmeghatározóbb cionista gondolkodója volt Zeev Jabotinsky. A tel-avivi múzeum betekintést ad az ő életébe, valamint az Af Al Pi nevű, brit tilalom ellenére zajló zsidó menekítés történetébe is.
7. Tel Chai – egy izraeli kisváros
Ez a kis település 1920-ban a cionista úttörők bátor ellenállásának helyszíne volt. Itt esett el Joszef Trumpeldor – egykarú orosz-zsidó hős – hét másik társával együtt, amikor arab betörők ellen védték otthonukat. Jabotinsky később róla nevezte el a Betar ifjúsági mozgalmat. A helyszínen ma emlékmúzeum és oroszlánszobor őrzi emléküket.
Ha a következő izraeli utazását tervezi, keresse fel ezeket a helyszíneket is.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.