A zsidó hagyományban különleges hely illeti meg az ősanyákat, héberül: „imáhot” (אִמָּהוֹת) – azt a négy asszonyt, akik a zsidó nép alapító anyjaiként ismertek: ők Sára, Rebeka, Ráhel és Lea.

Az ősanyák történetei a Tóra nyitókönyvében, a Berésit lapjain bontakoznak ki. Az ősatyák – Ábrahám, Izsák és Jákob – mellett e kivételes asszonyok kulcsszerepet játszottak a zsidó nép történelmi és lelki alapjainak megteremtésében. Az ősanyákat mutatjuk most be.

Ki, kinek volt a felesége?

A négy ősanya egymáshoz és az ősatyákhoz is szorosan kapcsolódik:

  • Sára volt Ábrahám felesége és Izsák anyja.

  • Rebeka, Sára menye, Izsák feleségeként Jákobot hozta világra.

  • Lea és Ráhel Rebeka fiának, Jákobnak lettek a feleségei – Jákob tőlük (és két ágyasától) nemzette a tizenkét törzs ősatyáit.

Mit tettek az ősanyák?

Sára hite és a csodával határos módon megszületett Izsák által biztosította, hogy Ábrahám szövetsége Istennel tovább éljen. Ő volt az, aki Isten utasítására kiállt amellett, hogy Ábrahám első fiát, Izmaelt – Sára szolgálójának gyermekét – távolítsák el a házból, hogy ne veszélyeztesse Izsák jövőjét.

Rebeka kedvessége és önzetlensége tette őt méltóvá Izsák feleségévé. Később, amikor választani kellett két fia, Ézsau és Jákob között, bátran lépett közbe: úgy alakította az eseményeket, hogy Jákob kapja meg Izsák áldását – így biztosítva a szövetség továbbvitelét.

Ráhel, aki hosszú éveken át gyermektelenséggel küzdött, végül két fiút szült – Józsefet és Benjámint. Életét második gyermeke születésekor veszítette el. A hagyomány Ráhelt az önfeláldozó anyaság jelképének tekinti: ő az, aki „sírásával kíséri” gyermekeit a történelem minden viharán át.

Lea, akit Jákob nem szeretett úgy, mint húgát, Ráhelt, ennek ellenére hat fiút szült neki – ezek lettek Izrael törzseinek jelentős része. Lelki ereje és csendes kitartása révén vált a nép egyik oszlopává.

Miért pont négy ősanya?

A Talmud tanítása szerint három ősatya van – Ábrahám, Izsák és Jákob –, és négy ősanya. Ez érdekes kérdést vet fel, mivel a tizenkét törzs közül nem mind származik e négy asszonytól: Bilha és Zilpa, Ráhel és Lea szolgálói is szültek gyermekeket Jákobnak. Mégsem tartoznak az „ősanyák” körébe.

A válasz: az ősanyai státusz nem pusztán származás alapján dől el. A Talmud szerint az ősanya az, aki szellemi alapköve lett a zsidó népnek. Sára, Rebeka, Ráhel és Lea voltak azok a nők, akik életükkel és döntéseikkel megalapozták Izrael hitét, erkölcsét és lelki irányultságát.

Hol nyugszanak az ősanyák?

Az ősatyák és az ősanyák – Ábrahám, Izsák, Jákob, Sára, Rebeka és Lea – a Máchpéla-barlangban nyugszanak, Hebron városában. A hagyomány szerint Ádám és Éva is itt vannak eltemetve. Ráhel kivétel: ő nem férje mellett, hanem az úton halt meg, amikor Benjámint szülte, és Betlehem közelében temették el. Síremléke, Ráhel sírja, máig zarándokhely.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás