A Wiener Holokauszt Könyvtár a világ legrégebbi, folyamatosan működő archívuma és könyvtára, mely a nácik bűntetteit dokumentálja. Emellett az Egyesült Királyság legnagyobb, holokauszttal kapcsolatos anyagokat tartalmazó gyűjteménye.
A Wiener Holokauszt Könyvtár új online portálján ingyenesen kutathatóvá tették a nácik rémtetteinek írásos és fényképes dokumentumait, a nürnbergi pereken elhangzott vallomásokat és más fontos dokumentumokat, írja a Jewish News. Az oldalon összesen több mint negyedmillió oldalnyi anyag szolgáltat bizonyítékot a holokauszt borzalmaira és az ellenállók hősiességére. A nemzetközi holokauszt emléknapon útjára indított projekt az elmúlt három évben digitalizált gyűjtemény teljes anyagát felöleli.
A könyvtár tartalma
Ezek közé tartozik a Tarnschriften („rejtett iratok”): pamfletek és könyvek, melyek ügyesen álcázva terjesztették az antifasiszta propagandát, hogy a rezsim tevékenységéről és a sajtószabadság megszűnéséről mit sem tudó lakosság figyelmét felhívják a helyzet komolyságára. A kozmetikumok és samponok, szakácskönyvek, háziasszonyoknak szóló praktikák álcája alatt rejlő antifasiszta üzenetek az ellenállás egy rejtett szeletét tárják fel. Ötszáz füzetével ez a legnagyobb ilyen jellegű gyűjtemény Németországon kívül.
- Dokumentáció: fasiszta és antifasiszta tevékenység az Egyesült királyságban, a Calble Street-i csata, Oswald Mosley felemelkedése, zsidó antifasiszta csoportok működése a háború előtti és utáni Nagy-Britanniában.
- A nürnbergi perek dokumentumai: a hatóságok által a könyvtárnak ajándékozott gyűjtemény autentikus másolatokat tartalmaz angol fordításal és hűségesen mutatja be az európai zsidóság történetének adott szeletét. Ez a gyűjtemény legtöbbet kutatott részlege.
- Fényképek Auschwitz-Birkenauból. A nemzetközi holokauszt emléknap alkalmából ebben a hónapban a felszabadítás napjaiban készült fényképek láthatók az oldalon.
A holokauszt megtörténtét bizonyító dokumentumok közkinccsé tétele
Dr Toby Simpson, a Wiener Könyvtár igazgatója elmondta:
„A Wiener Holokauszt Könyvtár gyűjteményei példátlan sebességgel jöttek létre. Az archívumot létrehozó zsidó menekültek számára élet-halál kérdése volt a dokumentáció.
Küldetésünk fontossága, a holokauszt megtörténtét bizonyító dokumentumok közkinccsé tétele azóta sem szűnt meg.
Az igazság védelmének szükséglete az antiszemitizmus és a gyűlölet más formáinak fellángolásával ismét rendkívüli jelentőséggel bír”. Ezt a célt szolgálja az új, bárhonnan ingyenesen kutatható online felület.
Dan Stone, a modern kori történelem professzora és a holokauszt kutatóintézet igazgatója szerint: „A könyvtár dokumentumainak elérhetővé tétele hatalmas és izgalmas forrást nyitott meg a kutatók előtt. Akár a történelmi archívumokat, akár a háború utáni pereket, a jóvátételt vagy a holokauszt történetét kutatja valaki, az online elérhetőség ezen a felhasználóbarát oldalon hatalmas előnyt jelent a kutatók számára.”