Az értékes gyűjteményt egy magánszemély találta a németországi Braunschweigban, és ő adta el az Oświęcimben (Auschwitzban) működő zsidó múzeumnak – írja a Ynet.

A fotókat az teszi még különlegesebbé, hogy a német megszállás korai szakaszában készültek az Oświęcim környékén élő zsidókról. A múzeum nemcsak kiállítja a képeket, hanem igyekszik minél több, a felvételeken szereplő személyt azonosítani, és ehhez a nagyközönség segítségét kérik.

A százhúsz negatívból álló gyűjtemény egy személyes iratokat és háború utáni fotókat tartalmazó hagyatékban volt, egy „Poland II” feliratú borítékban. Tomasz Kuncewicz, a múzeum igazgatója elmondta, hogy a képek azért is jelentenek nagy kincset a számukra, mert a német megszállás szörnyűségein túl bepillantást engednek a megsemmisülés szélén álló, nagy múltú oświęcimi zsidó közösség mindennapjaiba. A második világháború előtt a zsidók a város lakosságának mintegy hatvan százalékát tették ki, húsz zsinagógát és számtalan intézményt működtettek.

„A gyűjtemény első felvételei nem sokkal a megszállás után, 1939 szeptemberében készültek és a környék zsidóságának 1940-ben és 1941-ben történt deportálása előtti helyzetet örökítik meg.

A fotókat egy helyben élő német orvos készítette a náci uralom alá került zsidó közösség életéről. Látható, hogy az első időben még nem a jól ismert, ruhára varrt sárga csillagot viselték, hanem Dávid-csillagos karszalagot. A képeken látható a város piactere, főtere, a mindennapi életüket élő zsidók és lengyelek, illetve az első deportálások előtt összegyűjtött emberek”

– mondta dr. David Silberklang, a Jád Vásem kutatóintézetének munkatársa.

Fotók: Oshpitzin Jewish Museum in Oświęcim

Megszakítás