Rabbi Akiva a zsidó történelem egyik legismertebb alakja, a Misna kiemelkedő bölcse, a római elnyomás elleni küzdelem egyik hőse volt. Kétezer éves tanításai a mai napig velünk élnek. Alább vele ismerkedhetnek meg.
1.Szerény kezdetek
Rabbi Akiva szülei nem zsidónak születtek, önként csatlakoztak Izrael népéhez. Fiuk nem részesült oktatásban, így hamar munkába állt. Jeruzsálem egyik leggazdagabb emberének nyáját őrizte a második Szentély fennállásának végén.
2. Barátságtalan após
Munkaadója lányát vette el feleségül, mire apósa, Kálbá Szávuá kitagadta az ifjú párt. Felesége csupán egy dolgot kért férjétől: kezdjen el Tórát tanulni. A család rendkívüli nélkülözések között élt, de ez nem tántorította el Akivát a tóratanulástól és hosszú évek kemény munkájával nemzedékének vezető tudósa vált belőle.
3. Távkapcsolatban
Rabbi Akiva felesége, akit a hagyomány Ráchelnek nevez, belegyezett abba, hogy férje otthonuktól távol tanuljon a kor legnagyobb bölcseinél. Összesen 24 évet töltöttek külön, ezért szólt így rabbi Akiva a tanítványaihoz: „Ami az enyém és ami a tiétek, az valójában az övé”.
4. Soha nem késő
Rabbi Akiva meglehetősen későn, negyvenéves korában kezdett el tanulni. Ehhez egy sziklától nyert inspirációt. „Ha a puha víz képes árkokat vájni a kemény kőbe, akkor a Tóra szavai is képesek a szívembe hatolni” – gondolta.
5. Iskolapadban
Akiva a héber ábécé elsajátításával kezdte meg tanulmányait. Ehhez nem restellt kisfia mellé ülni, hogy együtt próbálkozzanak a betűvetéssel. Ezután már nem volt megállás, és a következő évtizedekben a zsidó történelem egyik legnagyobb bölcsévé képezte magát.
6. Az ész a fontos, nem a haj
Bár a Misna bölcseinek fizikai megjelenéséről igen kevés információval rendelkezünk, rabbi Akiváról kollégája, Ben Ázáj egyik kijelentéséből tudjuk, hogy kopasz volt: „Izrael minden bölcse olyan [jelentéktelen] a számomra, mint a fokhagyma héja, kivéve ezt a kopaszt”. Emiatt azonosítják sokan a Misna egy másik bölcsét, Jehosuá ben Korchát rabbi Akiva fiával. A korchá szó ugyanis annyit tesz: kopasz.
7. Töretlen optimizmus
Rabbi Akiva átélte a zsidó történelem egyik legnagyobb tragédiáját, a Szentély lerombolását. Amikor néhány évvel később a Templom-hegyen járt kollégáival és egy rókát láttak a romok között sétálni, társai sírva fakadtak, ő azonban nevetett. „Ha a pusztulásról szóló próféciák megvalósultak, bizonyára teljesülnek a megváltást ígérők is” – érvelt.
8. A túlélő
A Talmud elbeszél egy misztikus történetet, melynek során rabbi Akiva és tudóstársai beléptek a „párdeszbe”, a titkos tanokat rejtő ligetbe. Az élménytől egyikük lelke eltávozott, egy másik megőrült, a harmadik pedig eretnekké vált. Rabbi Akiva volt az egyetlen, aki épen és egészségesen lépett ki a ligetből.
9. A szeretet ereje
„Szeresd felebarátodat, mint önmagadat” – áll a Tórában. Ehhez Rabbi Akiva a következőt fűzte hozzá: „Azért, mert tiszteletlenül bántak velem, ne akard, hogy másokkal is így bánjanak. Azért mert megátkoztak, ne akard, hogy másokat is megátkozzanak”.
10. Tragédia
Ezekben a napokban, azaz peszách és sávuot között, az ómerszámlálás idejében, Rabbi Akiva 24 ezer tanítványa vesztette életét. Tragédiájukat a mai napig gyászoljuk. Bűnük azt volt, hogy tiszteletlenül bántak egymással, ráadásul egy olyan mester tanítványaiként, aki mindennél többre tartotta a másik ember becsületét. A szörnyű járvány az ómerszámlálás 33. napján hagyott alább.
+1. A szabadságharcos
Rabbi Akiva idős napjaiban tört ki a Bár Kochvá vezette felkelés a római megszállók ellen. A mester aktívan támogatta a küzdelmet, a hadvezérben pedig a régóta várt messiást látta. A rómaiak tűzzel-vassal üldözték a Tóra művelőit, rabbi Akiva azonban nem hagyott fel a tanítással. Tettét akkor sem bánta meg, amikor a hatóságok elfogták és szörnyű kínhalálra ítélték. A Smá Jiszráel ima szavaival távozott el lelke ebből a világból.
Címlapkép: Sefira Lightstone