A zsidóság röviden: az Örökkévalótól kapott, a Tórában és későbbi szent iratokban (például a Talmudban és a Kabalában) lejegyzett hit- és életgyakorlat, amelyet a zsidó nép képvisel és megél.

Sokan hisznek dolgokat a zsidóságról, amelyek részben igazak, vagy teljesen félreértettek. Íme néhány a legelterjedtebb tévhitek közül – és a hozzájuk tartozó tények:

A zsidók, izraeliták és héberek külön népek

Ezek a megnevezések ugyanarra a népre utalnak, különböző korszakokban. Ábrahámot, a zsidó nép ősatyját, hébernek hívták. Unokáját, Jákobot, Izraelnek nevezték, innen az „izraelita”. Később, amikor az ország két részre szakadt, a Júdeában élőket zsidóknak nevezték – de ugyanannak a népnek a részei voltak.

Ma leggyakrabban „zsidóként” hivatkozunk magunkra, de más nyelvekben – például oroszul vagy olaszul – továbbra is a „héber” szó él. A név változik, a lényeg nem.

A micva jócselekedetet jelent

A „micva” jelentése: „parancsolat”. A Tórában 613 micva van – kötelező parancsok, melyek között vannak jótettek is, de nem kizárólag azok. Micva például adakozni, de az is, hogy jom kipurkor böjtölünk, vagy nem gyújtunk tüzet szombaton.

A bölcsek által hozott rendeletek – mint például a kézmosás kenyér előtt vagy a hanukai fények meggyújtása – szintén micvák. Tehát nem minden micva jócselekedet, de minden jócselekedet lehet micva.

Különböző zsidó felekezetek más-más szabályokat követnek

Ultra Orthodox Jews from the Tzanz Hassidim group perform a Purim show at the synagogue in the Israeli town of Netanya near north of Tel Aviv 14 March 2006 during the feast of Purim. The Jewish feast of Purim commemorates the salvation of the Jews from the ancient Persians as described in the book of Esther. AFP PHOTO/MENAHEM KAHANA (Photo by MENAHEM KAHANA / AFP)

A zsidóságban nincsenek „felekezetek” abban az értelemben, ahogy azt a modern társadalom ismeri. Mindannyian ott álltunk a Szináj-hegynél, és közösen vállaltuk a Tóra micváit. A későbbi „irányzatok” emberi kreálmányok – a lényeget nem változtatják meg: zsidónak lenni azt jelenti, hogy részese vagy az isteni szövetségnek.

Dávid király találta ki a Dávid-csillagot

A Dávid-csillag (héberül: mágen Dávid) hosszú ideje kötődik a zsidósághoz, de nincs bizonyíték arra, hogy Dávid király korából származna, vagy hogy a zsidó hit központi eleme lenne. Egy zsidó tökéletesen élheti az identitását úgy is, hogy sosem hordja vagy látja ezt a szimbólumot.

Az Örökkévaló egy öreg bácsi szakállal

Az Örökkévalónak nincs teste, formája – teljesen túl van téren, időn, anyagon. A kabala szerint a Teremtő egyszerre „Ő” és „Ő” – vagyis férfias és nőies aspektusban is kapcsolódik hozzánk. A „sechiná”, az isteni jelenlét, például nőnemű.

A 613 micva mind ránk vonatkozik

Micva Mobil Budapesten

A legtöbb micva ma nem alkalmazható, mert a Szentély hiányában nem végezhető el. Emellett sok micva csak kohanitákra, nőkre, bírákra, földművesekre vagy házasokra vonatkozik. Amit ránk szabtak, az általában könnyen követhető – és mind lehetőség az isteni kapcsolatra.

Lehet félig zsidónak lenni

Zsidó az, akinek az édesanyja zsidó. Ez nem 50% kérdése – ha az édesanya zsidó, a gyermek is az. Ha nem, akkor lehetsz értékes ember, akiben van zsidó örökség, de ha csatlakozni szeretnél a néphez, akkor az út: a betérés.

A zsidók nem hisznek a túlvilágban

A Tóra ugyan keveset ír a túlvilágról, de a Talmud, a Midrás és a kabala részletesen kifejtik: a lélek túléli a testet, fejlődik, és egy napon visszatér a testbe a feltámadáskor. Ez a hit a 13 hittétel része.

A zsidóság faj

A zsidóság nem faj, hanem szövetség. Zsidók lehetnek fehérek, feketék, ázsiaiak – mindenféle háttérből. A közös nevező: a Tóra és a micvák, nem a génállomány.

A tetovált zsidót nem temetik el zsidó temetőben

Kristian Angelo on Unsplash

A tetoválás tilos, de nincs olyan háláchikus szabály, hogy emiatt valakit ne lehetne zsidó temetőben eltemetni. Ha valaki más micvákat sem tartott be életében (például nem tartott kóserságot), mégis eltemethető – ugyanez igaz a tetoválásra is.

A jiddis és a héber ugyanaz

A héber a Biblia nyelve, míg a jiddis egy német alapú, héber betűkkel írt zsidó nyelv. Héber szavakat tartalmaz, de teljesen külön nyelvtanú és hangzású – és más célt szolgál.

A nők el vannak nyomva a hagyományos zsidóságban

woman in black turtleneck shirt smiling beside woman in black shirt

A Tóra más szerepeket ad férfiaknak és nőknek, de egyik sem kevesebb a másiknál. A nő spirituális és közösségi hatása óriási – jöjjön el egy zsidó közösségbe, beszéljen az ottani nőkkel, és meglátja.

A kóser étkezés egészségügyi szabály

A kóserság oka: az isteni parancs. Nem azért nem eszünk sertést, mert piszkos, hanem mert az Örökkévaló megmondta. Akkor is megtartanánk, ha semmi logikát nem látnánk benne – mert Ő tudja, mi a jó nekünk.

Vagy mindent tart, vagy semmit

Minden micva számít. Ha ma csak gyertyát gyújt péntek este – az már hatalmas dolog. Ha holnap még egy micvát vállal, még közelebb kerül az Örökkévalóhoz. Ne gondolkozzon „mindent vagy semmit”-ben – lépcsőről lépcsőre haladjon.

Minden zsidó gazdag

Jó lenne – de nem igaz. Vannak tehetős zsidók, és vannak, akik nehézségekkel küzdenek. A gazdagság nem zsidó jellemző – a felelősség, az összetartás és a tanulás igen.

Csak a tízparancsolat számít

A tíz parancsolat része a 613 micvának – de az összes ugyanattól az Örökkévalótól jött. Mind fontos, mind szent. A szombattartás, az adakozás és a szukoti sátor is ugyanabból a szövetségből ered.

Az askenázi zsidók kazárok leszármazottai

A genetikai kutatások egyértelműen kimutatták, hogy az askenázi zsidók a közel-keleti ősi zsidó nép leszármazottai. A kazárok érdekes történelmi epizód, de nem a zsidóság genetikai alapja.

A Tóra igazságszolgáltatása kegyetlen

Az „szemet szemért” mindig is pénzbeli kártérítést jelentett, nem testi bosszút. A Tóra legfőbb üzenete az isteni szeretet és irgalom – a parancsolatok célja nem a büntetés, hanem az emelkedés és kapcsolat.

Forrás: chabad.org

Címlapkép: Serge ATTAL / ONLY WORLD / Only France via AFP)

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás