A szivárvány története a Tóra legismertebb történetei közé tartozik: az özönvíz után Isten szövetséget köt az emberrel, hogy soha többé nem pusztítja el özönvízzel a Földet, és e szövetség jeleként szivárványt tesz az égre.

A szivárvány szépsége színeinek sokféleségéből ered, így lett az egység és a szeretet jelképe. Ugyanez igaz az emberekre: a sokféleség adja népünk szépségét, írja Yonason Johnson rabbi az Arutzon.

A kabalisztikus gondolkodásban a szivárvány hét színe a hét isteni szférát jelképezi, vagyis azokat az isteni energiákat, melyek segítségével az Örökkévaló megteremtette a világot, melyeken át eljuttatja hozzánk a fényét és melyeken át uralkodik a világon.

Ezek az energiák vagy jellegzetességek isteni eredetű lelkünkben is megtalálhatók. Személyiségünk és világlátásunk attól függ, hogy melyik a domináns e jegyek közül. A hászidizmus ezt két misna bölcs, Hilél és Sámáj személyiségével illusztrálja: mindketten ugyanazon mesterek tanítványai voltak, ugyanazt az oktatást és nevelést kapták, mégis egymástól igen eltérően fogták fel a zsidó jogot és más-más módon viszonyultak az emberekhez.

Hilél és Sámáj

Hilél lelke a cheszed attribútumában gyökerezett, ami kedvességet, szeretetet jelent. Így aztán a döntvényei többnyire – ahol csak lehet – megengedőbbek.

Vele szemben Sámáj lelke a gvurában, a szigorúságban és az erőben gyökerezett. Ő mindig szigorúbb, jogfelfogása a tiltást preferálja, másokkal való interakcióiban pedig könnyebben ítélkezik, mint Hilél.

A szivárvány az integráció és a befogadás jelképe is

A szivárványban a különböző színek egységbe kerülnek, így a szivárvány az integráció és a befogadás jelképe is. Ebben az állapotban a szférák nem különálló vagy elszigetelt egységek, hanem együtt, egységben működnek, megosztva tulajdonságaikat a többivel. Így a szivárvány arra tanít, hogy bár különbözőek vagyunk, különféleképpen látjuk a világot vagy gondolkodunk róla, mégsem kell elszigetelődnünk vagy széttagolódnunk. Sőt, nem elég csupán egymás mellett élnünk, hanem egységben kell lennünk, képesnek kell lennünk arra, hogy egymást kiegészítve, másokra hatást gyakorolva és mások ránk gyakorolt hatását elfogadva éljünk.

Így lesz a szivárvány a szeretet és az egység szimbóluma. A zsidó népben meglévő szeretet – áhávát Jiszráel és az egység: áchdut Jiszráel. Ahogy a színek sokfélesége adja a szivárvány szépségét, úgy adja a diverzitás népünk szépségét.

Ezt a nyolc áldást valószínűleg kevesen ismerik

Vannak olyan imák és áldások, melyeket csak ritka alkalommal és különleges körülmények fennállása esetén mondanak.

Az özönvíz nemzedékének legnagyobb bűne az volt, hogy a Föld megtelt rablással (héberül: chámász – חמס). Bár az emberek bálványimádás bűnébe is estek, mégis a rablás miatt született meg a teljes eltörlés ítélete. Az ember és ember közti vétkek okán, nem pedig az ember Isten elleni bűnössége miatt. Az özönvíz után Isten szivárványt tett az égre annak jeleként, hogy többé nem pusztítja el özönvízzel a Földet. Amikor az emberek bűnei olyan magasra emelkednek, hogy úgy véli, elérkezett a teljes pusztulás ideje, az égen megjelenő szivárvány jelzi, hogy bár az Örökkévaló megtartja ígéretét és nem pusztítja el az emberiséget, itt az ideje megjavulnunk és visszatérnünk az Isten által meghatározott útra.

Egymás tisztelete és szeretete

Istent leginkább az egység és a harmónia hiánya „zavarja”, vagyis az, ha rosszul bánunk másokkal és nem tiszteljük egymást. A szivárvány tehát ezt is jelenti: javuljatok meg, éljetek egységben és harmóniában. Igaz, hogy sok mindenben különböztök, mégis szeretnetek és tisztelnetek kell egymást.

A kabala legfontosabb könyve, a Zohár azt írja, hogy a szivárvány a messiás jelképe, és ne is várjuk addig a megváltást, amíg nem ragyog az égen a szivárvány. Bölcseink azt tanították, hogy a jeruzsálemi Szentély pusztulása és az azt követő, a mai napig tartó száműzetés a szinát chinám, az ok nélküli gyűlölet miatt következett be. A megváltás és a hazatérés Izrael Földjére akkor következhet el, ha kijavítjuk ezt a bűnt, és feltétel nélküli szeretettel (áhávát chinám) elfogadjuk minden zsidó testvérünket. Talán ez a Zohár üzenete: a messiás eljöveteléhez szükség van az egység szivárványára, és nem is akármilyen szivárványra, hanem olyanra, melyben fényesen világít az áhávát Jiszráel és az áchdut, Izrael népének szeretete és egysége.

Megszakítás