Elgondolkozott már azon, hogy miért borul virágba a zsinagóga és az otthon sávuot ünnepén? Zöld növények és illatos virágok díszítik ezt a különleges napot, amikor a zsidó nép a Tóra adásának csodáját ünnepli. De honnan ered ez a szokás? Milyen mélyebb jelentése van a fűnek, a fának s a virágnak? A következő hét magyarázat bepillantást enged a hagyomány szépségébe és szimbolikájába.
A sávuot ünnepén szokásos virág- és növényi díszítés gyökerei évszázadokra, sőt, akár az ősi Babilonba nyúlnak vissza. Bár egyes közösségek – például a vilnai Gaon követői – elvetik e díszítés szokását, sok helyen ma is mély spirituális jelentéssel ruházzák fel. Yehuda Shurpin rabbi a Chabad.org oldalán összegyűjtötte a hét legismertebb magyarázatot arra, miért öltözik zöldbe a zsinagóga és az otthon a Tóra átadásának ünnepén.
1. Amikor a kopár sivatag zöldellő oázissá vált
A Szináj-hegynél Isten figyelmeztette a zsidókat, hogy tartsák távol nyájaikat a hegy lábától, ne ott legelésszenek (2Mózes 34:3.). Viszont pontosan tudjuk, hogy a Tóra átadása a sivatagban történt. Akkor miért figyelmeztetett erre az Örökkévaló? Mégis lett volna ott dús növényzet? Nos igen, a hagyomány szerint csoda történt: a hegy környéke a tóraadás idejére zöldellő, virágzó mezővé változott. A legnépszerűbb elmélet szerint ennek az emlékére díszítjük növényekkel a zsinagógát.
2. Az Örökkévaló illatos szavai
A Talmud Bölcsei az Énekek Éneke alábbi versét (5:13.) – „orcái mint fűszeres virágágyak, illatszereket termők; ajkai liliomok, csepegve folyó mirhától” – a következőképpen magyarázzák: minden egyes szó, mely az Örökkévaló szájából a [Tízparancsolat] során elhangzott, csodálatos illatokkal töltötte meg a világot. Ezt idézik fel az illatos virágok, melyekkel az ünnepet ékesítjük.
3. A fák ítélete
A Misna szerint sávuot napján Isten eldönti, milyen termést hoznak majd a fák az elkövetkező évben. A zsinagógákba vitt fák emlékeztetik az embereket arra, hogy imádkozzunk a bőséges gyümölcstermésért.
4. Mózes mentőkosara
Mózes ádár hónap 7-én született. Édesanyja óvta az egyiptomiak elől, azonban három hónappal később már nem tudta garantálni gyermeke épségét, ezért egy fonott kosárban a Nílus nádasába rejtette őt. Ez éppen sziván 7-én, vagyis sávuot második napján történt. Így a fű és általában véve a zöld növények Mózes tanítónk csodálatos megmenekülésére is emlékeztet.
5. Mint „rózsa a tövisek között”
Az áldott emlékű dinovi rabbi, Cvi Elimelech Spira, a Bné Jisszáschár szerzője a következőképpen magyarázza el a zsinagóga és a Tóra-tekercsek virágokkal való szépítésének szokását:
A „Mint liliom a tövisek közt, olyan kedvesem a leányok között.” (Énekek Éneke 2:2.) című verset részletezve a Midrás egy király történetét meséli el, akinek gyönyörű fákkal teleültetett gyümölcsöskertje volt. Egyszer egy bérlőre bízta és elment. Egy idő után a király visszatért, és a kertje tele volt tövissel, ezért favágókat hivatott, hogy kivágják az egészet. A töviságakat alaposan szemügyre véve azonban észrevett köztük egyetlen szál rózsát. Megérezte az illatát, és megnyugodott a kedve. A király így szólt: „Az egész kert megmenekül e virág miatt.”
A történethez hasonló módon az egész világot csak a Tóra kedvéért hozta létre az Örökkévaló. Mikor 26 nemzedék után a világ termését szemügyre vette, csak egyetlen „rózsát” talált a „tövisek” között – a zsidókat, akik azt mondták a Tízparancsolatra, hogy „Megtesszük és meghallgatjuk.”. Ezért pedig az Örökkévaló megmentette az egész világot.
A virágdíszítés a szeretet és kiválasztottság jelképe is.
6. Aratás és első termések
Sávuot az aratás ünnepe, valamint a bikurim – az „első termések” – Szentélybe vitelének ideje. A gyümölcskosarakat és ökröket virágokkal díszítették, ennek emlékét őrzi a mai díszítés is.
7. Jisszáchár fogantatása
A hagyomány szerint Jisszáchár – akinek utódai Tóra-tudósok lettek – sávuot estéjén fogant, amikor Ráchel virágok fejében engedte Jákobot nővéréhez, Leához. Az esemény dudáimmal (illatos virágokkal) kapcsolódik össze – így kap helyet a virág a sávuot hagyományában.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.