Eszter királynő története a zsidó történelem egyik legnagyobb tanulságait rejti: az egység és a kölcsönös szeretet hatalmát.

Amikor Mordecháj figyelmeztette Esztert, hogy ne higgyen abban, hogy a királyi palotában biztonságban lehet, Eszter felismerte, hogy a zsidók megmentése nemcsak a bátorságán múlik, hanem a nép egységén is. „Gyűjts össze minden zsidót, és böjtöljetek értem!” – ez volt a parancsa, amely nemcsak imádságra, hanem összetartásra is szólított.
Ekkor Mordecháj azt üzente vissza Eszternek: „Ne áltasd magad azzal, hogy te, a királyi palotában, megmenekülhetsz. Mert ha te most néma maradsz, máshonnan támad majd a zsidók számára menekvés, de te és családod elpusztul! Ki tudja, nem éppen a mostani idők miatt jutottál-e királyi méltóságra?!” Ekkor Eszter azt üzente Mordechájnak: „Menj és gyűjts össze minden zsidót, aki csak Susánban található és böjtöljetek értem! Ne egyetek és ne igyatok három napig, se éjjel, se nappal. Én is ugyanúgy böjtölök szolgálóimmal, aztán bemegyek a királyhoz, a törvény ellenére is. Ha elveszek, hát elveszek!” Mordecháj ezután elment, és mindenben úgy járt el, ahogy azt Eszter meghagyta neki. (Eszter 4:13-17)
Eszter elfogadja szerepét
Eszter könyvének egyik legfontosabb fordulópontja az a pillanat, amikor Eszter királyné elfogadja azt a szerepet, melyet az Örökkévaló neki szánt, és az addig kizárólag mások parancsait teljesítő nőből határozott, parancsokat osztani képes asszonnyá válik. Az áldott emlékű lubavicsi Rebbe több alkalommal beszélt annak a mondatnak a jelentőségéről, amit Eszter királyné mondott: „gyűjts össze minden zsidót és böjtöljetek értem három napon át”. Vajon miért kellett a zsidókat „összegyűjteni”? Miért nem volt elég azt mondani, hogy böjtöljenek?
Eszter felismerte, hogy Hámánnak nem véletlenül volt potenciálisan ereje a zsidók megsemmisítésére: a zsidó nép hatalmasat vétkezett, és ezért szörnyű ítélet várt rájuk. Ezt Hámán is tudta, látta a zsidók gyengeségét és ezt használta ki gonosz terve végrehajtására. Hámán ezt mondta Áchásvéros királynak (Eszter 3:8): „Van egy nép, amely elszórtan és elkülönítetten él a népek között birodalmad minden tartományában. Törvényeik különböznek minden más népétől, és a király törvényeit nem tartják meg. A királynak nincs hasznára, ha meghagyja őket”. Az „elszórtan, elkülönítetten” kifejezés nem csupán azt jelentette, hogy a hatalmas ország minden tartományában élnek zsidók, hanem azt is, hogy egymástól külön éltek, egység és egymás támogatása helyett mindenki csak saját magával volt elfoglalva. Hámán tudta, hogy amikor a zsidók egységben vannak, erősek, amikor viszont „szétszórva, elkülönülve” élnek, akkor sebezhetők.
A zsidó nép az egység és a kölcsönös szeretet népe
Ám a zsidó nép – mondta a Rebbe – az egység (áchdut) és a kölcsönös szeretet (áhávát Jiszráel) népe. Lelkünk, a bennünk lévő nesámá és az isteni szikra összeköt és Istenhez kapcsol mindnyájunkat. Ez járt Eszter fejében, amikor azt mondta, hogy „gyűjtsd össze a zsidókat” – hozd létre köztük az egységet, hogy újra erősek legyünk.
Így is lett: a zsidók összegyűltek, közösen imádkoztak és az áhávát Jiszráel, a zsidók egymás iránti szeretete meghozta gyümölcsét: az erős és legyőzhetetlen nemzetet, mellyel szemben Hámán gonosz terve nem működhetett. Purim egyik legfontosabb témaköre éppen ezért az áhávát Jiszráel: ajándékokat küldünk egymásnak, adományt adunk a szegényeknek.
Fájdalmasan aktuális ez ma, a lassan másfél éve folyó háború idején. A gonosz erői – felismerve a zsidók belső széthúzását és gyengeségét – lecsaptak és szörnyű pusztítást hoztak a zsidó népre. Feladatunk mindig és ma még inkább az, hogy egységet teremtsünk. Gyűjtsük össze a zsidókat, támogassuk, szeressük egymást. Tanítsunk Tórát kicsiknek és nagyoknak egyaránt, okozzunk örömöt másoknak, vigyük el a zsidóság üzenetét minden egyes zsidóhoz. Így Isten majd megadja nekünk az áldást, hogy „a zsidóknak fény és öröm jutott, meg vígság és megbecsülés” (Eszter 8:16), ami végül elhozza a messiást és a végső és teljes megváltást.
Idén március 13-án este kezdődik purim, ne maradjon le a programokról! További információk a zsidounnepek.hu oldalon, illetve a zsidoprogramok.hu oldalon.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.