A Tel-Avivi Egyetem kutatói felfedeztek egy olyan módszert, amely segíthet a szervezetnek az olyan rákos daganatok elleni küzdelemben, amelyek még az immunterápia ismert formáinak is ellenállnak.
A tudósok megállapították, hogy egy olyan mechanizmus visszafordítása, amely megakadályozza, hogy az immunrendszer megtámadja a daganatokat, serkentheti az immunrendszert a rákos sejtek elleni küzdelemre – írja a nocamels.com. Az áttörést Carmit Levy és Jaron Carmi professzorok, valamint Avishai Maliah doktorandusz vezette csapat érte el, a tanulmány a mértékadó Nature Communications folyóiratban jelent meg.
A rákos sejtek és az immunrendszer
Levy elmondta, hogy a felfedezés az ő laboratóriumában történt, amely a rákot és a nap ultraibolya sugárzásának a bőrünkre és a szervezetünkre gyakorolt hatását is vizsgálja. Mindkettőről ismert, hogy elnyomja az immunrendszert.
„Míg mi, rákkutatók világszerte a legtöbb esetben a daganatra összpontosítunk, és olyan mechanizmusokat keresünk, amelyekkel a rák gátolja az immunrendszert, mi itt más megközelítést javasoltunk: azt vizsgáljuk, hogyan nyomja el az UV-expozíció az immunrendszert, és eredményeinket a rákra alkalmazzuk.
Az immunrendszert gátló mechanizmus felfedezése új utakat nyit az innovatív terápiák előtt” – fejtette ki a professzor.
Óriási előrelépés a rák kezelésében
Korábban írtunk róla, hogy a Tel-Avivi Egyetem csapata egy olyan eljárást használ (angol betűszava a CRISPR), amely egy precíz és költséghatékony módja a génszekvenciák szerkesztésének a genetikai rendellenességek kezelésére, az immunsejtek módosítására és bizonyos betegségekkel szembeni ellenálló képesség növelésére – derül ki a cikkből.
Az eljárást az elmúlt évtizedben számos betegség, többek között a cisztás fibrózis, a Duchenne-féle izomdisztrófia és a HIV kezelésére fejlesztették ki. A közvélekedés azonban az volt, hogy a rák túl összetett a CRISPR számára.
„Eddig a CRISPR-t nem használták a rák esetében, mert azt feltételezték, hogy egyetlen gén kiütése nem borítja az egész struktúrát”
– mondta Dan Peer professzor, az egyetem nanomedicina laboratóriumának igazgatója.
„Ebben a tanulmányban bebizonyítottuk, hogy egyes gének teljesen nélkülözhetetlenek a rákos sejtek túléléséhez, így kiváló célpontjai a CRISPR terápiának”
– hívta fel a figyelmet.
Alig három hónap alatt eredményt hozott
Peer és csapata 2020-ban a világon elsőként használta a CRISPR-t arra, hogy egerekben rákos sejtekből géneket vágjon ki, méghozzá sejtspecifikus módon. Ez az első alkalom, hogy ezt fej- és nyaki rákos megbetegedéseknél alkalmazták.
Egerekkel végzett kísérleteik során megállapították, hogy egy kritikus gén, eltávolításával a fej-nyaki daganatok fele 84 napon belül teljesen eltűnt. Az egereknek három injekciót adtak, egy hét különbséggel.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.