A berdicsevi Lévi Jicchák rabbinak tulajdonítják azt az alapvetően nőknek szóló, nyolc jótanácsból álló sorozatot, melyet most bemutatunk olvasóinknak. A szent életű rabbit Kedusát Lévi néven is ismerik egyik műve alapján. A sokfelé felbukkanó és neki tulajdonított, nőknek írt, röpcédula jellegű szöveg így kezdődik:

„A szent életű Kedusát Lévi azt mondja, hogy hanuka minden egyes estéje különféle csodás eseményekért való imádkozásra alkalmas a leginkább.”

Ezt követi a nyolc szegulá, vagyis bizonyos időhöz vagy eseményhez kötött cselekedet, melynek megtételétől sorsunk változását, jobbra fordulását vagy negatív dolgok elhárítását, be nem következését várjuk. Az egyes szegulák minden esetben kapcsolódnak ahhoz a számhoz, ahányadik gyertyát aznap meggyújtjuk, a magyarázatot szögletes zárójelben közöljük ott, ahol erre szükség van:

1. este: Imádkozz azért, hogy ne legyél magányos vagy szomorú. [egy – egyedüllét]

2. este: Imádkozz azért, hogy mindenki megtalálja a párját, valamint a slom bájitért, a házastársak között, az otthonban fennálló békéért és nyugalomért. [kettő – házaspár]

3. este: Imádkozz jó, boldog és egészséges gyerekekért [három – hárman vesznek részt egy gyermek világra hozatalában: az apa, az anya és az Örökkévaló. Továbbá, a pozsonyi Chátám Szófer rabbi azt mondta, hogy ha valaki sír a gyertyák előtt, akkor bizonyos lehet abban, hogy az imái meghallgatásra találnak és méltó utódjai lesznek.]

4. este: a négy ősanya. Imádkozz azért, hogy minden szempontból és valójában rendes asszony legyél [legyél képes a szentség és a gyakorlati élet közti egyensúly megtartására] otthonod négy fala között.

5. este: az ötödik estére a hanukai menórában több fény ég, mint ahányat még nem gyújtottunk meg, ezért imádkozhatsz azért, hogy több fény legyen az életedben és megvilágosodj. Az 5. gyertya, a Tóra öt könyve. Imádkozz azért, hogy a férjed és a fiaid tálmid cháchámok, tóratudósok legyenek.

6. este: öröm. Elképzelhető, hogy az embernek megvan mindene, de mégis szomorú. Most itt van a lehetőség, hogy boldogságért imádkozz.

7. este: a hetedik nap, a sábát. Imádkozz azért, hogy legyenek boldogok a szombatjaid, és képes legyél arra, hogy átéld és megéld a szombatokat. Imádkozz a jókedvű szombati lakomákért, melyen dalok és tóramagyarázatok hangzanak el. A sábát, vagyis a szombat minden áldás forrása.

8. este: különleges szegula meddő asszonyok számára. A nyolcas szám a természetfölöttit jelképezi [mert a világ teremtésének hét napja szimbolizálja a természet rendjét], ezért olyan erőteljes az ima ezen a napon. A Kedusát Lévi azt tanította, hogy ha valaki azt tervezi, hogy valami újba fog bele, akkor áldás lesz rajta, amennyiben hanuka ünnepe során kezdi el.

 

A berdicsevi Lévi Jicchák rabbi

Jicchák rabbi 1809-ben adta vissza lelkét az Örökkévalónak. A ma Ukrajnában, a fővárostól nyugatra található Berdicsivben lévő sírjához tízezrek özönlenek évente, hogy imádkozzanak és kérjék a rabbi közbenjárását az Égben.

Lévi Jicchák rabbi a haszidizmus egyik legkedveltebb mestere volt. Forró szeretettől áthatott istenszolgálatát, csodás történeteit, a zsidó nép iránti szeretetét és azt, hogy miként állt ki értük az Égi Bíróság előtt, számtalan történet örökíti meg. Mesterei a haszidizmus második nemzedékének két kiemelkedő vezetői, a nikolsburgi Smelke rabbi (Smelke Horowitz), valamint a mezricsi mágid voltak. Életre szóló barátság fűzte a ljádi Snéur Zálmánhoz, aki az Álter Rebbe néven a Chábád haszidizmus megalapítója lett. Lévi Jicchák rabbi egyik unokája az Álter Rebbe egyik unokáját, a Mitteler Rebbe egyik lányát vette feleségül.

Lévi Jicchák rabbi hajlíthatatlanul ragaszkodott a hagyományokhoz. Aki egyszer is találkozott vele személyesen, azt rögtön meggyőzte őszinte, erőteljes és karizmatikus személyisége.

Empatikus volt és szelíd, és legendás volt az a szeretet, mellyel minden egyes zsidó felé fordult, annak spirituális vagy anyagi állásától függetlenül. Mindig mindenkiről csak jót feltételezett, és mindenkinek csak a jó oldalát látta. Istent, akit „derbaremdiger” – kegyelmes, megbocsátó névvel illetett, végtelen szeretettel és odaadással szolgálta. Az imák egyes részeitől eksztázisba esett, sokszor előfordult, hogy ilyenkor felugrott az asztal tetejére.

Egy rabbi, aki az asztalra ugrott ima közben

Lévi Jicchák rabbi empatikus volt, szelíd, és legendás volt az a szeretet mellyel minden egyes zsidó felé fordult. És ugrálni is szeretett.

 

Megszakítás