Tévét hónap tizedike a kisebb zsidó böjtnapok egyike. Arra emlékezünk, hogy Nebukadnecár (Nabukkodonozor) babilóniai uralkodó seregei ostrom alá vonták Jeruzsálemet, és ennek az ostromnak a végkifejlete lett később az első Szentély pusztulása.

Azzal, hogy a nap nagyobbik részében nem eszünk és nem iszunk, valamiféleképpen átérezzük azoknak a szenvedéseit, az éhséget és a szomjúságot, akik a körbezárt városban éltek és így kivesszük a részünket a nemzeti szomorúságból vagy bánatból,

idézi Abraham J. Twerski rabbit tévét hónap tizedikének böjtnapjával kapcsolatosan az aish.com oldalán.

Nincs még egy olyan nemzet a világon, mely egy hasonló, évezredekkel korábban történt esemény miatt böjtölne. Az ilyen távolságban lévő történelmi eseményekre többnyire csak az adott kor iránt érdeklődő történészek szoktak emlékezni. Az átlagembert az ilyesmi általában nem érinti.

„Isten, birtokodba behatoltak nemzetek, megtisztátalanították szent templomodat, romhalmazzá tették Jeruzsálemet…” (Zsoltárok 79:1)

A zsidók azonban nem így vannak ezzel. A zsidó nép számára a spiritualitás és az Örökkévalóhoz való közelség létfontosságú, az élet elengedhetetlen eleme.

Az Istennel való rendkívül közeli kapcsolat, melyet a Szentély pusztulásával elveszítettünk, olyan veszteséget jelent, melyből a zsidó nép azóta sem tért magához és gyásza mit sem enyhült az évezredek alatt. Tévét tizedikének böjtje nem csupán emlékeztet az adott történelmi eseményre, de kifejezésre juttatja azt a gyászt is, melyet a zsidó nép – Szentély hiányában – a mai napig érez.

Az Örökkévaló azonban ígéretet tett arra, hogy ez nem marad mindig így. Felépül majd a harmadik Szentély és eljön a végső és teljes megváltás is. Ekkor a Sechina, az Isteni Jelenlét ismét közeli, érzékelhető lesz mindenki számára. Ahhoz, hogy ez minél hamarabb bekövetkezhessen, mindannyiunknak egyre jobban és jobban el kell köteleznie magát a Tóra és a parancsolatok mellett.

A böjtről, a hozzá kapcsolódó szokásokról és a zsidó böjtök gasztronómiájáról a alábbi cikkekben talál további tudnivalót:

 

 

Az általános kádismondás napja: jom hákádis hákláli

Tévét hónap 10-én, ászárá betévét böjtnapján az ételtől-italtól és más örömöktől való tartózkodással, gyásszal és megtéréssel emlékezünk arra a napra, amikor Nebukádnecár babilóniai uralkodó seregei körülvették Jeruzsálem falait. Bár a többi, a Szentély lerombolásáról megemlékező böjtnap eseményei ennél tragikusabbak voltak, végső soron ez az ostrom vezetett később az első Szentély pusztulásához, illetve a szétszóratáshoz, így … Olvass tovább

 

 

 

 

 

 

Megszakítás