Maimonidész egészségügyi vonatkozású írásai segíthetik a ma olvasóját is abban, hogy megváljon a nemkívánatos súlyfeleslegtől, állítja az aish.com cikke.
A régi idők orvosai és filozófusai között előkelő helyet foglal el a zsidó orvos, filozófus és tóratudós, Mose ben Maimon, azaz a Rámbám, latinosan Maimonidész (1135/1138-1204), aki sok évszázaddal ezelőtt született írásaiban több alkalommal érintette a táplálkozás és az egészség témáját. Alaposan átgondolt, tudományos igényességű tanításai kiállták az idők próbáját és a mai napig megállják a helyüket. Ezekből kiderül az is, hogy a testi és szellemi egészség közti kapcsolat nem csupán modern kori felfedezés, hanem régóta ismeretes tény.
Az alábbiakban tizennégy, Maimonidész táplálkozástudományi, az egészségügyi és a filozófiai tanításai közül való gondolatot sorolunk fel, melyek mindegyike ugyanúgy érvényes és releváns ma is, mint majd ezer évvel ezelőtt volt.
Maimonidész tanácsai a mai egészségtudatos életmódhoz
1. Az ember csak akkor egyen, amikor éhes és csak akkor igyon, amikor szomjas.
2. A túl sok táplálék olyan a szervezet számára, akár a méreg, és megbetegítheti a testet.
3. Az egészség megőrzésének titka a jóllakottságtól való tartózkodásban rejlik.
4. Még az is elhízik, aki rendszeresen sportol, amennyiben folyton csak fehér kenyeret eszik.
5. Az a liszt, amit olyan finomra szitálnak, hogy egy szem korpa sem marad benne, az egészségtelen étel, és nem szabad nagy mennyiségben fogyasztani.
6. Ha átgondoltan és megfelelő módon fogyasztjuk a bort, akkor annak nagyon fontos szerepe van az egészség megőrzésében és számos betegség kezelésében.
A megszokás hatalma
7. Az emberi természet egyik legnagyobb ereje a megszokás, legyen szó akár tettekről, akár elképzelésekről. Így például az ember inkább választja a megszokott, ám rossz ételeket a számára szokatlan, de jó ételekkel szemben, még akkor is, ha a rossz ételek rosszabb választást jelentenek.
8. Ha az ember nem sportol, akkor fájdalmai lesznek és csökken az energiaszintje még akkor is, ha egyébként jó és megfelelő ételeket fogyaszt, és pontosan betart minden egészségügyi tanácsot.
9. Az alvás szempontjából a leghasznosabb időszak a napfelkeltét megelőző nyolc óra.
10. Nagyon fontos, hogy az ember minden helyzetben odafigyeljen érzelmi életére. Tartsa érzelmeit egyensúlyban, akár egészséges, akár beteg. Ez minden más egészségügyi megfontolásnál fontosabb.
11. Az állandó aggodalom és idegeskedés rosszat tesz a testnek.
12. Az emberi természet az, hogy a környezet befolyásol bennünket. Közeledjünk olyan emberekhez, akik pozitív hatást gyakorolnak ránk.
13. Fogadjuk el az igazságot, bármilyen forrásból származik is.
14. Aggodalmainkat és félelmeinket váltsuk fel reménnyel, hogy éppen annak az ellentéte valósuljon meg, amitől tartunk.
A Rámbám orvosként azt is vallotta, hogy az egész embert kell kezelni, nem csupán betegségének tüneteit. Nemcsak akkor kell orvoshoz menni, amikor az ember beteg, hanem akkor is, amikor egészséges, hogy megbeszélje vele általános egészségi állapotát, és pszichológiai jóllétéről is eszmét cseréljenek. Ha az ember beteg, akkor az orvosnak meg kell vizsgálnia az illető étkezési szokásait, valamint erőnlétét és érzelmi állapotát is. Először a betegség okát kell feltárni, és utána diagnosztizálni, illetve kezelni a tüneteket. A szellem és a test egyensúlyát egészséges és beteg ember esetén egyaránt fenn kell tartani.
A test és a lélek egészségéről, a Rámbám egészséggel kapcsolatos gondolatairól korábban többek közt itt írtunk.