A jó idő és a napsütés egyenlő a szabadtéri programokkal. Egy kellemes, zöld környezetben eltöltött étkezés családdal vagy barátokkal igazi felüdülés, különösen, ha piknik is van a programban. Ám ahogy az élet minden más területén, a zsidó hagyomány a szabadtéri étkezésnek is megadja a maga spirituális és gyakorlati kereteit.

Lehet-e netilát jadájimot végezni egy tó partján? Hogyan grillezhetnek kóser módon nyilvános helyen? És miért ne locsolják a levest a fűre szombaton? A következőkben Yehuda Shurpin a Chabad.org oldalán összegyűjtötte mindazt, amit érdemes tudni egy szabálykövető, mégis élvezetes zsidó piknik megszervezése előtt.

Zsidó piknik: szabadtéri élvezet szabályokkal

A piknik nem csak egy könnyed szabadtéri program, hanem a kóser életvitel kihívása is lehet. A zsidó vallási törvények számos részletre kiterjednek, még egy szendvics elfogyasztása előtt is. Lássuk, mikre kell odafigyelni!

A kenyérevés előtti kézmosás dilemmái

Ha kenyeret fogyasztanak, előtte kötelező rituális kézmosást (netilát jádájim) végezni. Ehhez vízre és egy leöntő edényre van szükség. A víz lehet hozott, de természetes forrásból származó is (mint egy nem sós tóból vagy folyóból). Fontos, hogy a rituális kézleöntést ne végezzék illemhelyen, köztéri fürdőben stb. Ha viszont nincs más lehetőség, akkor vigyék ki a vizet a fürdőhelyiségből, és a kézleöntést, áldásmondást is kint végezzék el.

Ha útközben vagy túrázás közben nincs víz kéznél (vagy szükség esetén boron kívül akármilyen folyadék), akár 18 percet is utazni kell, hogy szerezzenek. Ha viszont már legalább 72 perce úton vannak akkor várjanak addig, míg vízhez nem jutnak. Végszükség esetén húzzanak kesztyűt, vagy csomagolják be a kezüket, és úgy egyenek kenyeret, hogy nem érnek hozzá. Leöntő edény hiányában egy nagyobb természetes víztestbe (mint egy tó) is belemeríthetik a kezüket egyszer – ilyenkor az áldás ál setifát jádájim legyen.

Kóser piknik a szabadban

A nem kóser felületek (például nyilvános asztalok) még ha tisztának is tűnnek, kockázatot jelentenek, ezért inkább terítsenek rá valamit. A nyilvános grillsütők pedig szinte biztosan nem kóserek. Elméletben „kóserosíthatók”, ha addig hevítik a rácsokat, míg szikráznak vagy vörösen izzanak, de ez bonyolult és veszélyes. Ezért jobb, ha saját grillsütőt vagy legalább saját grillrácsot visznek.

Hal és hús: nem jó barátok

A zsidó vallási szabályok szerint a hal és a hús nem készülhet együtt, még egy grillen sem, hacsak nincsenek gondosan elkülönítve. Ha valakinek nincs két külön rácsa, a halat duplán csomagolja alufóliába. És még ebben az esetben se zárják le a grillsütő fedelét, ha egyszerre sütik a halat és a húst, mert az már közös főzésnek számít.

Gondoljuk a helyváltoztatásra!

A piknik közben elhangzó étkezés utáni áldás (birkát hámázon) ugyanazon a helyen kell, hogy történjen, ahol ettek. Ha tudják, hogy menet közben helyet változtatnak, akkor már a kenyérre mondott áldás (hámoci) előtt gondoljanak erre, és legyen szándékukban máshol befejezni az étkezést.

Szombati piknik: külön odafigyeléssel

Szombaton különösen óvatosnak kell lenni a szabadban történő étkezéssel. Ha van éruv (vallásilag elfogadott kerítés), és a hely zárt területnek számít, akkor elméletben lehet piknikezni. Ugyanakkor folyadékot a fűre vagy növényekre önteni nem szabad, ezért a levesek és italok felszolgálása problémás lehet.

Egy zsidó piknik sokkal több, mint egy kosárral vitt uzsonna. Az előkészületek, a kóser szabályok betartása és a spirituális tudatosság együttesen emelik magasabb szintre ezt az élményt. És bár elsőre bonyolultnak tűnhet mindez, egy kis odafigyeléssel minden szabadtéri étkezés igazi oneg – azaz örömforrás – lehet.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás