Ma és holnap van ijár újholdja, kezdődik a zsidó naptár második hónapja. A hónappal különleges időszak köszönt be, amely a gyógyulás, a lelki fejlődés és az új esélyek szimbóluma.
Ijár első ránézésre nem tartalmaz „fontosabb” ünnepet, azonban minden napja mély spirituális jelentőséggel bír. Az omer-számlálás részeként az önfejlesztés útját járjuk, míg pészah séni és lág báomer az újrakezdés és az öröm fontosságára emlékeztetnek. Ismerje meg, miért tartják ijárt az egyik legkülönlegesebb hónapnak.
Ijár nevének eredete
Röviddel az egyiptomi kivonulás után a zsidók egy keserű vizű kúthoz értek. Mózes egy fát dobott a vízbe, amely csodálatos módon megédesedett. Ekkor ígérte meg az Örökkévaló, hogy ha Izrael követi az Ő útját, akkor megóvja a betegségektől:
„Ha hallgatni fogsz az Örökkévaló, a te Istened szavára és azt, ami helyes az ő szemeiben teszed, figyelsz parancsolataira, megőrzöd mind a törvényeit: mindama betegséget, melyet Egyiptomra bocsátottam, nem fogom rád bocsátani, mert én vagyok az Örökkévaló, a te gyógyítód.” (2Mózes 15:26.)
A tórai idézet vége héberül így hangzik: אני יי רפאך – áni háSém rofechá. A mondat kezdőbetűinek összeolvasása kiadja az ijár (אייר) szót, így a hagyomány szerint ez a hónap különösen kedvező a gyógyulás számára.
A spirituális fejlődés napjai
Jóllehet, ijár nem tartalmaz sok különleges ünnepnapot, a hónap minden egyes napja része az omer-számlálás (szefirát háomer) időszakának. Ez a parancsolat kötelez bennünket arra, hogy naponta számoljunk az 50 napból álló időszakban, pészah és sávuot között. Az omer-számlálás időszaka a belső önvizsgálat és jellembeli fejlődés időszaka, amikor spirituálisan készülünk a Tóra újbóli átvételére sávuotkor.
Ijár minden napja egy újabb lépést jelent ebben a lelki utazásban, amely a Szináj-hegy felé vezet.
Pészah séni: a második esély
Ijár 14-én (idén május 12-én) tartjuk pészah sénit, azaz a „második pészahot”. A Tóra elmeséli, hogyan kértek a zsidók egy újabb lehetőséget, mert egyesek – tőlük független okokból – nem tudtak időben részt venni a pészahi áldozat bemutatásában.
Az Örökkévaló pedig meghallgatta kérésüket, és egy hónappal később új lehetőséget adott nekik. Pészah séni üzenete tehát az, hogy soha nincs túl késő: ha valaki őszintén törekszik, akkor a tegnap elmulasztott lehetősége a mai nap eredményévé válhat.
Lág báomer: az öröm és egység napja
Ijár 18-án (idén május 16-án) van az omer-számlálás 33. napja, vagyis lág báomer. Ez a nap Rabbi Simon bár Jocháj, a kabbala alapművének, a Zohár szerzőjének halálozási évfordulója. Rabbi Simon bár Jocháj arra kérte tanítványait, hogy ezt a napot „örömöm napjaként” ünnepeljék, mert életműve ezen a napon teljesedett be.
Ezért lág báomer egy örömteli „mini-ünnep”, amelyet kirándulásokkal, tábortüzekkel és vidám eseményekkel szokás emlékezetessé tenni.
A hagyomány szerint ezen a napon ért véget az a járvány, amely Akiva rabbi sok tanítványát sújtotta. Ezért lág báomer az omer-számlálás komolyabb napjai közül kiemelkedik mint a vidámság napja: ilyenkor lehet esküvőt tartani, vagy hajat vágni, amelyeket egyébként ebben az időszakban tiltottak.
Mivel a halálos járvány a tanítványok egymás iránti tiszteletlensége miatt tört ki, ezért lág báomer a zsidó egység és kölcsönös tisztelet fontosságára is emlékeztet bennünket.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.