A 93 éves holokauszttúlélő dédunokái közül hárman is az izraeli hadseregben szolgálnak.
A 93 éves üknagymama túlélte Auschwitz poklát. Dédunokái közül hárman is az izraeli hadseregben szolgálnak, ő pedig végtelenül büszke rájuk, csodálattal és reménnyel telve tekint elhivatottságukra, amivel Izrael állam zsidó hadseregében szolgálnak. A kedves interjút a United with Israel oldal osztotta meg.
„Ő a harmadik a hadseregben. Van két bátyja, ők is a hadseregben szolgáltak. Ez az életem értelme”
– kezdte a dédunokája által Bubs-ként bemutatott asszony. „1930-ban születtem Csehszlovákiában. Volt egy lánytestvérem és három fiútestvérem. Csodás életünk volt 1939-ig, a magyar hadsereg bevonulásáig. 1944-ben gettóba vittek” – mutatja az asszony a karján a máig látható, tetovált számot.
„Auschwitzban megkérdeztük, hogy mikor láthatjuk újra a szüleinket vagy a testvéreinket. Azt mondták, ők már odafent vannak”
– mutat a mennyezet felé. – „Ez volt az első alkalom, hogy sírtam Auschwitzban, mert tudtam, hogy többé senkim sem maradt… Hála Istennek ma négy gyerekem, kilenc unokám, déd- és ükunokáim vannak. Sőt, országunk is van, Izrael és a dédunokáim az izraeli hadseregben szolgálnak”.
A holokauszttúlélő és családja
Az asszony a mellette katonaruhában ülő dédunokáját megölelve, nevetve mondta: „Ő az én dédunokám és az izraeli hadseregben szolgál. És erre én nagyon-nagyon büszke vagyok!”
A dédunoka, Gali Weiser egy harcoló alakulatnál szolgál fitneszedzőként. „Nagyon büszke vagyok rájuk. Mindkét bátyja katona volt a hadseregben. A zsidó hadseregben! Az apám a cseh hadseregben szolgált, meg a magyar hadseregben, a dédunokáim pedig az izraeli hadsereg katonái!”
Auschwitzi múzeum mutatja be a holokauszt előtti zsidó életet
Az auschwitzi haláltáborba a pandémiát megelőzően évente 2.3 millió ember látogatott el. Mindössze egy százalékuk, úgy 30 ezer ember kereste fel a közelben álló múzeumot, amely a lengyelül Oświęcimnek nevezett település egykor virágzó zsidó közösségének állít emléket. Nem meglepő módon ma már egy zsidó sem él a városban. A holokauszt után voltak ugyan túlélők, akik visszatértek és megpróbálták újraindítani a zsidó életet, de a visszatérőket fogadó gyűlölet és különösen a kielcei pogrom miatt inkább továbbálltak. Olvassa el a múzeumról szóló teljes cikkünket!