A haszid szó sokak számára különös, talán misztikus jelentéssel bír. Egyesek fekete kabátos, hosszú szakállú emberekre asszociálnak, mások Chábád rabbikra vagy rebbékre gondolnak. De mit is jelent valójában, ha valaki haszid zsidó? Vajon a külsőségeken túl van-e ennek mélyebb spirituális tartalma? A válasz: igen. A haszidizmus lényege jóval túlmutat a kalap és a pajesz világán.

Ki a haszid zsidó a hagyomány szerint? A válasz nem a ruházatban, hanem a tettekben rejlik – derül ki Matt Lipeles Chabad.org írásából.

2023-as felvétel az umani zarándoklatról (Photo by Wolfgang Schwan / ANADOLU AGENCY / Anadolu via AFP)

Mi is jelent az, hogy „haszid”?

A „haszid” szót hallva sokakban rögtön megjelenik egy fekete kabátos, széles karimájú kalapos férfi képe. Ez a kép nem alaptalan, hiszen a legtöbb haszid zsidó valóban így öltözködik –, de mégsem ez a fogalom lényege. A zsidó hagyomány szerint egy haszid az, aki többet tesz, mint amit a törvény előír. A Pirké Ávot (Az atyák bölcs tanításai) című klasszikus rabbinikus mű második fejezetében ez áll: „Egy tudatlan nem lehet haszid.” A magyarázat így hangzik:

„A haszid az, aki túllép a törvény szaván; aki nemcsak a kötelezőt teljesíti, hanem annál is többet tesz.”

Ez az alapgondolat pedig teljesen más megvilágításba helyezi a kifejezést!

A haszid zsidó külsőségek és a valós lényeg

Egy vicces beszélgetés során két ismerős próbálta meghatározni, ki is a haszid zsidó. Egyikük szerint ők azok, akik hosszú fekete kabátot és kalapot viselnek. Másikuk azt állította, az ortodoxok is így öltöznek. A vita egyre komikusabb lett, de egy fontos kérdést vetett fel: valóban tudjuk, mit jelent ez a szó?

A haszid mozgalom történelmi gyökerei a 18. századi Kelet-Európába nyúlnak vissza, de maga a „haszid” kifejezés sokkal régebbi. Már a Talmud idejében is létezett, és a lelki többletet, az önkéntes jóságot jelölte.

A lélek igazi munkája

Egy Chábád rabbi egyszer úgy fogalmazott: számos micva van, amit magánemberként, Isten és önmagunk között teljesítünk. Ilyen például a tfilin viselése vagy a szombat gyertyáinak meggyújtása. De ha valaki igazán örömet akar szerezni Istennek, tegye boldoggá az Ő gyermekeit, vagyis az embereket.

Például, ha megtudja valaki, hogy egy ismerőse kisfia tanulási nehézségekkel küzd, sokat segíthet pusztán együttérzéssel. De ha tud ajánlani egy megfelelő tanárt vagy programot, amely valódi megoldást nyújt, akkor tényleg haszidként viselkedik. Mert tiszta jóságból túllép a kötelességen.

A haszid zsidó lenne a hétköznapi hős?

Egy igazi haszid zsidó nem hősködik, de mégis hős: csendesen tesz jót.

Segít a szomszédján, vigasztalja a szenvedőt, elkerüli a pletykát, és nem okoz fájdalmat másoknak szavaival. És ha tud segíteni valakinek abban, hogy teljesítsen egy számára új micvát, akkor azt meg is teszi.

A haszidizmus tehát nemcsak egy vallási irányzat, hanem egy életfilozófia. Nem arról szól, hogy mit kell tenni, hanem hogy mit lehet – szívből.

Ha mégis kalapot venne…

Ha mindezek után mégis kedvet kap egy széles karimájú kalaphoz és egy hosszú fekete kabáthoz, ám legyen. Valahol mindent el kell kezdeni. De ne feledje: a haszidizmus belül kezdődik. Nem a viselet teszi a haszid zsidót, hanem a választás, hogy minden nap egy kicsivel több jóságot vigyél a világba, mint amit bárki elvárna tőled. Ez a valódi út.

 

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás