Báruch dáján háEmet! Pészah előtti pénteken, a Cáv hetiszakasz előestéjén gyász telepedett Jeruzsálemre. 105 éves korában elhunyt Malka Waltner rebecen. 

Az ősanyák erényeivel megáldott Malka Walter rebecen a neves, magyar származású tóratudós, Zusa Waltner rabbi özvegye volt, aki az Ocár HáTorá oktatási hálózatot alapította Marokkóban, majd Izraelben vezette az Or Jechiél kolelt. A gyász hírét a WINnews hírportál közölte.

A rebecen Németországból menekült Angliába

Malka Waltner 1919-ben született a németországi Würzburgban, vallásos családba. Apja, reb Mose Habermann, az ottani zsidó hitközség egyik vezetője volt. Gyermekkorában mély hitre és Isten-félelemre nevelték. A Kristályéjszaka pogromjai után, még a második világháború kitörése előtt egyedül menekült el Angliába. Családjának nagy részét a nácik megölték.

Angliában a híres rabbi és etikai gondolkodó, Elijahu Eliezer Dessler rabbi fogadta be, aki később férjet is talált számára: a kivételes tehetségű, magyar származású – békéscsabai születésű – Zusa Waltner rabbit. Az esküvőt Rabbi Dessler saját otthonában tartotta. A házaspár később a gatesheadi kolel alapításában is részt vett, ahol Waltner rabbi előimádkozóként is szolgált, imáinak dallamai ma is élénken élnek a közösségben.

Pótapja, Dessler rabbi áldása volt rajta

Rebecen Malka kivételes pedagógiai érzékét felismerve, Dessler rabbi tanítóként alkalmazta őt zsidó iskolákban. Tanítványai között volt többek között Mose Sternbuch rabbi és Mesulam David Soloveitchik rabbi későbbi felesége, Judy Sternbuch is.

Miután fiuk, Jehosua Meir Waltner rabbi megszületett, Dessler rabbi volt a brisz szertartásán a szándek. A Dessler és Waltner család közötti mély barátságot számos levél őrzi; egy írásában külön kiemelte, milyen hálás volt a rebecen figyelmességéért, és hosszú, örömteli életet kívánt neki – amely be is teljesedett.

A Waltner rabbipár a marokkói zsidóság építői lett

A háború után a Waltnerek Rabbi Dessler felkérésére segítettek egy yeshiva alapításában a túlélők számára Sunderlandben, majd Marokkóba költöztek, hogy új életet és hitet vigyenek az ottani zsidó közösségekbe. Az Ocár HáTorá intézményhálózatban nem kevesebb, mint 17  ezer gyermek tanult, akik közül sokan lettek a szefárd közösségek vezetői világszerte.

Később, a zsidó–arab kapcsolatok romlása miatt a család Jeruzsálembe költözött. A szentvárosban Zusa rabbi megalapította az Or Jechiel kolelt, a rebecen pedig továbbra is melegséget, derűt és tanítást sugárzott környezetére. Gyakori vendég volt a környékbeliek otthonában, ahol szombati énekeket tanított és múltbéli történeteket mesélt.

Miután férje 2002-ban elhunyt, ő továbbra is aktív maradt. Amikor betöltötte a 104. életévét, különös örömmel töltötte el a 104. Zsoltár: „Az Örökkévalónak énekelek, míg élek…” – ez vált jelmondatává.

Gyász telepedett a Tóra világára

Élete utolsó heteiben egészsége megromlott, és a Hadassza kórházban kezelték. Teljes szellemi frissességgel, méltósággal távozott el niszán 13-án, péntek délután. Temetése még az ünnep kezdete előtt lezajlott. Férje mellé helyezték örök nyugalomra. A niszán hónapra vonatkozó gyászkorlátozások miatt családja csak rövid búcsút tudott venni tőle.

Rebecen Malka Waltner gazdag örökséget hagyott maga után: gyermekeit, unokáit, dédunokáit és ükunokáit, akik mind a Tóra és a micvák útján járnak.

Emlékéből fakadjon áldás!

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás