Oberlander Báruch rabbi szokásos Kérdezd a rabbit! című előadásán ismét rengeteg kérdés érkezett a hallgatóságtól.

Oberlander Báruch: Kérdezd a rabbit! (210)

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! www.facebook.com/Zsidocom/ #Oberlander

Válaszok a zsidó élet kérdéseire

Az interaktív tanítás során Oberlander Báruch a zsidó jog, hagyomány és élet különféle aspektusait tárgyalta, válaszokat adva a gyakorlati és filozófiai kérdésekre egyaránt.

A vegetáriánizmus és a húsfogyasztás

Az egyik első kérdés arra vonatkozott, hogy lehet-e állathúst enni azzal a szándékkal, hogy az ember saját állati ösztönét finomítsa. A rabbi elmagyarázta, hogy a húsfogyasztás megengedett, sőt, a haszid tanítások szerint kifejezetten ajánlott, mivel az ember az ételből nyert energiával micvákat teljesíthet, tanulhat és imádkozhat. A vegetáriánizmust a haszidizmus nem támogatja, mert azáltal, hogy az ember nem eszik húst, elveszítheti annak a lehetőségét, hogy a táplálékkal együtt járó szentséget magasabb szintre emelje.

Izrael és a Hamasz-túszcsere

Egy hallgató Izrael jelenlegi helyzetéről és a Hamasz-túszcsere erkölcsi kérdéseiről kérdezett. Oberlander rabbi szerint ez rendkívül összetett probléma, amelyben az egyik oldalon a túszok kiszabadítása áll, míg a másikon a terrorista elengedések morális kérdése. A rabbi jelezte, hogy ezt a témát egy külön alkalommal fogja részletesen elemezni.

Konyhai eszközök és rituális alámerítés

Egy gyakorlati kérdés az alámerítés kötelezettségére vonatkozott: kell-e újra alámeríteni egy olyan konyhai eszközt, amelyet egy nem zsidó javított meg? A rabbi válasza szerint, ha az eszköz már korábban egy zsidó tulajdonában volt és alámerítették, akkor a javítás után nincs szükség újabb alámerítésre.

Tórahallgatás és tisztasági szabályok

Felmerült az a kérdés is, hogy szabad-e mosdóba vinni egy eszközt és közben zsidó tanítást hallgatni. A rabbi kifejtette, hogy a tóratanulás tisztaságot követel, így mosdóban tilos hallgatni vallási előadásokat. Ugyanez vonatkozik a mezuzákra is: míg minden ajtóra fel kell helyezni őket, a mosdó és fürdőszoba ajtajára nem.

Lelki kérdések: Tud-e a lélek imádkozni alvás közben?

Egy filozófiai jellegű kérdés a lélek és az ima kapcsolatát boncolgatta: tud-e a lélek imádkozni az ember alvó állapotában? A rabbi szerint nem, mert az ima szándékot igényel, és alvás közben az embernek nincs tudatos elhatározása erre. Kivételt képeznek azok a helyzetek, amikor valaki például egy jó cselekedet következményeként véletlenül micvát teljesít, például elveszített pénze egy szegény emberhez kerül, aki abból ételt vásárol.

Ételáldások és a rizsleves kérdése

Az ételekre mondott áldások kapcsán egy hallgató megkérdezte, hogy egy sárgarépát és rizst tartalmazó levesre melyik áldást kell mondani. A rabbi szerint ez attól függ, hogy mi az étel fő összetevője. Ha a levesben a rizs dominál, akkor mezonot áldást kell mondani, ha viszont a sárgarépa az uralkodó elem, akkor a földből termő zöldségekre mondott áldást.

A diaszpóra és az asszimiláció

Felmerült az is, hogy milyen szociológiai kutatások léteznek a zsidóságtól való eltávolodás okairól. A rabbi szerint a zsidóság hanyatlása általában akkor kezdődik, amikor az emberek elveszítik a kapcsolatukat a vallási gyakorlatokkal és a Tóra-tanulással. Ez vezet végül az asszimilációhoz, különösen ott, ahol a zsidók és nem zsidók együtt élnek, és az utóbbiak szokásai erősebben hatnak a közösségre.

Betérések és kitérések

A rabbi kifejtette, hogy manapság a klasszikus értelemben vett kitérés, vagyis a vallás hivatalos elhagyása sokkal ritkább, mint korábban. Ehelyett inkább a vallásos életmód hanyatlása figyelhető meg. Ugyanakkor egyre többen térnek vissza a zsidósághoz, ami reményt ad a közösség jövőjére.

Zsidó hagyományok a terhesség idején

Egy érdekes kérdés a terhesség alatti zsidó szokásokra vonatkozott. A rabbi megemlítette, hogy egyes közösségekben a kilencedik hónapban a várandós nők mikvébe merülnek, hogy spirituális tisztaságban készüljenek a szülésre. Ez azonban nem minden közösségben elterjedt szokás.

Gyermekágyi tábla és zsidó védelmező szokások

A beszélgetés során szóba került a kimpet cetli vagy gyermekágyi tábla, amely egy zsidó hagyomány szerint az anya és újszülött védelmét szolgálja. A rabbi szerint ez egy hagyományosan elterjedt védelmező eszköz, különösen az askenáz közösségekben.

A zsinagógai etikett és a mezítlábas imádkozás

Egy hallgató azt kérdezte, lehet-e mezítláb imádkozni a zsinagógában. A rabbi szerint az imádkozás a világ királya előtti megjelenés, így úgy kell öltözni, ahogyan egy fontos találkozón is megtennénk – ha nem mennénk mezítláb a miniszterelnökhöz, akkor a zsinagógába sem illik így belépni.

Oberlander Báruch tanításának konklúziója

A beszélgetés végén Oberlander rabbi bejelentette, hogy hamarosan újraindulnak a személyes Talmud-tanulási alkalmak, ahol mélyebben lehet foglalkozni a zsidó jog és hagyomány kérdéseivel. Az online előadás során ismét bebizonyosodott, hogy a zsidó hagyományok iránti érdeklődés élénk és sokszínű, a közösség tagjai pedig folyamatosan keresik a válaszokat az élet fontos kérdéseire.

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook-oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Kattints ide és kérdezz a rabbitól!

  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.

Megszakítás