Kóser-e a kávés macesz? – Kérdezd a rabbit! (220. adás)
A Kérdezd a rabbit! című élő Facebook-műsor 220. adásában Oberlander Báruch rabbi ismét a pészách közeledtével kapcsolatos kérdésekre válaszolt. A budapesti Talmud Egylet oldalán követhető tanítás során szó esett a kitniot tilalmától kezdve a macesz fajtáin át egészen a Netanjahu-vacsora kóserságáig. Az alábbiakban összefoglaljuk a legfontosabb tanításokat.
Miért nem ehetnek az askenázi zsidók kitniotot?
A kitniot, vagyis a hüvelyesek és más gabonaszerű növények – mint a rizs, kukorica, bab – fogyasztását az askenázi zsidók a 11–12. századtól kezdve elhagyták pészáchkor, hogy véletlenül se keveredhessen homéc (kovászos gabona) az ételbe. „Ez nem ugyanolyan szinten tilos, mint a gabona – az bibliai tilalom – de mégis semmilyen körülmények között nem fogyasztjuk ezeket.” A kitniot nem minősül homécnak, ezért nem kell eladni, elég, ha elzárjuk az ünnepre.
Macesz: gépi vagy kézi?
A rabbi hangsúlyozta: „A kézi smure macesz a legjobb választás pészáchkor, különösen a széderestén, mert azt szándékkal készítik a micva teljesítésére.” A gépi macesz körül komoly rabbinikus vita alakult ki már 150 éve. Vannak, akik szerint a gép nem tud szándékkal cselekedni, míg mások elfogadják, hogy a gépet irányító ember szándéka elegendő. Ennek ellenére a chászid közösségek szinte kizárólag kézzel készült maceszt használnak.
Lehet-e szőlőlével helyettesíteni a bort?
A válasz egyértelmű: igen. „A Halacha szerint a szőlőlé is bornak számít, és teljesíteni lehet vele a négy pohár bor micváját.” Ugyanakkor a haszid hagyomány a bort részesíti előnyben.
Kóser volt a Netanjahu-vacsora?
Oberlander rabbi maga is jelen volt azon az eseményen, amelyen Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök Orbán Viktorral vacsorázott Budapesten. „Én igazoltam a kóserságát. Mindenki – a zsidók és nem zsidók egyaránt – kóser ételt evett.”
Mennyi maceszt kell enni a széderesten?
A minimum mennyiség a rabbinikus olíva-méret: ez körülbelül egy negyed kézi macesz. „Egy negyed macesz a kidus után, egy újabb negyed a szendvicsnél (korech), és egy harmadik az afikoman. Ez a minimum, amivel teljesíthetjük a micvát.”
Miért égetett csirkanyak van a szédertálon?
A szédertálon található égetett csirkanyak a pészachi áldozatra emlékeztet. „Csirkét nem lehet áldozatként bemutatni, így biztosan nem keverjük össze semmivel. Nem is fogyasztjuk el.” Az áldozati hús egykori szerepére utal.
A macesz és az egészség: rákot okoz?
Felmerült egy kérdés, hogy a macesz odaégett szélei esetleg rákkeltők lehetnek. Oberlander rabbi válasza: „Nem hiszem, hogy az, amit nyolc nap alatt elfogyasztunk, bármi problémát okozna. A Zohár szerint a macesz erősíti a hitet és az egészséget is.”
Smure macesz vs. gépi macesz
A rabbi megerősítette: „Én semmiképpen nem fogyasztanék gépi maceszt pészáchkor, mert sok rabbi tiltja.” Ugyanakkor elmondta, hogy sógora, Oroszország főrabbija nagy mennyiségben gyártat gépi maceszt a tömegek ellátása céljából, de ő maga sem eszik belőle.
Smore-maceszos kávé? Igen, de csak mértékkel!
A kávéba tört macesz, azaz a maceszos kávé Magyarországon népszerű volt, különösen a nem vallásos zsidó családok körében. „Azok, akik bráchát mondanak, azok számára ez egy különleges finomság lehetett” – mondta a rabbi, de hozzátette, hogy pészáchkor figyelni kell arra, hogy ne ázzon el teljesen a macesz, mert akkor már nem biztos, hogy alkalmas a micva teljesítésére.
Széder a Vasváriban
A budapesti Vasvári Pál utcai zsinagógában két nyilvános széder is lesz. Az első estét Oberlander Báruch rabbi vezeti, a második estét a Nógrádi család. A rabbi azt is elmondta, hogy lehet még jelentkezni, és smure maceszt is tud biztosítani azok számára, akik még nem szereztek be.
Hogyan készülhetünk fel pészáchra?
A rabbi emlékeztetett:
– Április 17-én, csütörtök este kell megtartani a hamec (kovászos) keresést,
– Április 18-án, péntek reggel pedig a hamecot el kell égetni és eladni,
– A hamecot el lehet adni a zsido.com oldalán keresztül,
– Szombat reggel 10:28-ig be kell fejezni a hamec fogyasztását.
Végül Oberlander rabbi mindenkinek kóser és örömteli pészáchot kívánt: „Gut Jomtov, Tövöt, Sziasztok!”
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/
#Oberlander