Purim, a rejtett csoda ünnepe – kérdések és válaszok Oberlander Báruch rabbival
Oberlander Báruch rabbi legutóbbi „Kérdezd a rabbit” előadásában Purim ünnepéhez kapcsolódó kérdések kerültek előtérbe. A nézők nemcsak az ünnepi micvák (parancsolatok) gyakorlati betartásáról érdeklődtek, hanem mélyebb filozófiai és történelmi kérdéseket is feltettek.
Purim pénteken – ritka esemény
Az egyik érdekesség, amelyet a rabbi kiemelt, hogy Purim péntekre esése ritka jelenség. 2021-ben és 2025-ben egymás után kétszer fordul elő, majd 20 évig nem, aztán ismét kétszer egymás után. Ez egy olyan különleges ciklus, amely sajátos kihívásokat is felvet, hiszen a purimi lakoma (szúdá) és a sábeszi előkészületek összehangolása nem mindig egyszerű.
Eszter böjtje – kinek és hogyan kell megtartani?
Purim előestéjén tartjuk Eszter böjtjét, amely reggeltől estig tart. Idén 4:25-kor kezdődik és 18:01-kor ér véget, de ajánlott a Megila olvasás végéig kitartani. A böjtöt minden egészséges felnőtt férfi és nő tartja, bár a nőknek könnyebbséget enged a halacha. Betegséggel küzdők vagy legyengült emberek mentesülhetnek a böjt alól.
A Purimhoz kapcsolódó négy micva
Purim négy fő micvája a következő:
- Megila olvasása – Az egyetlen olyan purimi micva, amelyet kétszer kell teljesíteni: csütörtök este és pénteken napközben.
- Ételt ajándékozni (mislóách mánot) – Legalább két különböző készételt kell küldeni egy barátnak, de sokkal több is adható.
- Adomány a szegényeknek (mátánot le’evjonim) – Legalább két szegény embernek kell adni egy étkezés árát. Budapesten egy egyszerű étkezés körülbelül 3000 forintba kerül, ezért az ajánlott adomány összeg kétszer 3000 forint.
- Purimi lakoma (szúdá) – Az ünnep fénypontja a vidám étkezés, amely idén pénteken 17:00-kor kezdődik és áthajlik a Sábeszbe.
A Megila felolvasás szabályai
Az Eszter könyvének (Megila) felolvasása csak kézzel írott pergamenből történhet, akárcsak a Tóra olvasása. Nyomtatott könyvből nem lehet teljesíteni ezt a micvát.
Milyen mértékű adakozás szükséges Purimkor?
Felmerült a kérdés, hogy mennyi pénzt kell adni a szegényeknek. A minimális összeg kétszer 50 forint, de a jobb teljesítés érdekében kétszer 3000 forintot ajánlott adni. Oberlander rabbi személyesen izraeli rászorulóknak továbbítja az adományokat, így biztosítva, hogy az még Purim napján eljusson a rászorulókhoz.
A héber írás és a magánhangzók kérdése
Felmerült egy történelmi és nyelvészeti kérdés is: mikor alakult ki a héber nyelvben a magánhangzók külön jelölése? A rabbi szerint a kabbala és a zsidó hagyomány szerint ez már Mózes idejében létezett, de csak később, a maszoréták rendszerezték a pontozásos jelölést.
A mosogatógép kérdése kóser konyhában
A rabbi szerint az ideális az, ha egy háztartásban két külön mosogatógép van – egy húsos és egy tejes. Ha valaki nem tud két gépet tartani, akkor kellő elővigyázatossággal lehet egyetlen mosogatógépet is használni, de sok rabbi ezt nem ajánlja.
Miért öltözünk jelmezbe Purimkor?
A jelmezes szokás főként az öröm fokozását szolgálja, de van mélyebb jelentése is: „Az Eszter könyvében Isten neve egyszer sem szerepel – mintha el lenne rejtve, mégis Ő irányítja az eseményeket. A jelmez azt szimbolizálja, hogy a világban is sokszor rejtve van az isteni gondviselés, de attól még jelen van.”
Szokás-e robotot temetni vagy avatárt használni az imák helyett?
Felmerült egy humoros, de filozófiailag is izgalmas kérdés: ha egy robotot készítenek, amely egy rabbi hangján beszél és úgy néz ki, mint ő, az imája helyettesítheti az ember imáját? A rabbi ezt a kérdést így válaszolta meg: „Ha egy robot eszik helyettem reggelit, akkor az én testem is jóllakik? Természetesen nem. Ugyanígy az imádkozást sem lehet másra, pláne nem egy gépre bízni.”
Ugyanakkor technikai kérdésekben, például drónok használata purimi ételajándék küldésére, a rabbi megengedő álláspontot képviselt.
A Lubavicsi Rebbe utódlása
Oberlander rabbi szerint a Lubavicsi Rebbe annyira egyedülálló személyiség volt, hogy senki nem tudná méltó módon átvenni a helyét. Nincs keresés új rebbe után, helyette a rebbe tanításai és öröksége tovább él, és a lubavicsi közösség ezekből merít inspirációt.
Hámán jelmez – helyes vagy nem?
A rabbi szerint nincs halachikus tiltás arra, hogy valaki Hámánnak öltözzön, de nevelési szempontból nem helyes gonosz karaktert választani. Ehelyett pozitív példaképeket érdemes előtérbe helyezni.
Összegzés – mit tanulhatunk ma Purimból?
Purim egyik legfontosabb üzenete, hogy Isten gondviselése rejtett módon működik, de mégis minden eseményt Ő irányít. Ahogyan az Eszter könyve 10 évet foglal magában, úgy a történelem eseményei sem egyik napról a másikra formálódnak – de ha figyelünk, megláthatjuk az isteni kéz munkáját.
Purimi programok a Vasvári Zsinagógában
A rabbi meghívta a közösséget a Purim ünneplésére:
- Megila olvasás:
- Csütörtök este 18:47
- Péntek reggel 9:00
- Péntek délután 16:45 (pótolvasás)
- Purimi lakoma:
- Péntek 17:00-tól, amely áthajlik a Sábeszbe.
Aki részt szeretne venni a purimi lakomán, az írjon egy rövid emailt a következő címre: vasvarkukaczsido.com.
Purim ünnepe öröm, közösségi összetartás és spirituális tanítás egyben. Éljük meg ezt a napot teljes szívvel, és ne feledjük a micvákat, amelyek által még közelebb kerülhetünk egymáshoz és a Teremtőhöz!
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/
#Oberlander