Oberlander Báruch: Kérdezd a rabbit! – Hanuka különkiadás
Hanuka, a fény ünnepe
Szerda este Oberlander Báruch rabbi a „Kérdezd a rabbit!” sorozat keretében válaszolt a nézők kérdéseire, amelyek ezúttal a hanukai ünnepkörhöz kapcsolódtak. Az eseményen a rabbi nemcsak a hanukai szokásokról, hanem az ünnep mélyebb jelentéséről, tanulságairól és történeti hátteréről is beszélt. Íme néhány kiemelt gondolat az élő adásból.
Hanukai gyertyagyújtás otthon és a közösségben
Hanuka legfontosabb micvája a gyertyagyújtás, amelyet otthon kell elvégezni. Bár a közösségi menóraállítások – például a Nyugati téren – fontos szerepet játszanak a csoda hirdetésében, a micva teljesítéséhez elengedhetetlen, hogy mindenki otthon is meggyújtsa a gyertyákat. Ez a szokás a hanuka fényét nemcsak a nyilvános terekbe, hanem az otthonokba is elhozza, hangsúlyozva a családi élet szentségét.
Miért eszünk tejes ételeket hanukakor?
A rabbi elmagyarázta, hogy bár hanuka elsősorban a spirituális győzelem ünnepe, vannak étkezési szokások is, amelyek szimbolikus jelentéssel bírnak. A tejes ételek fogyasztása Jehudit hőstettéhez kapcsolódik, aki tejes étellel győzte le az ellenség vezérét. Ugyanakkor a hanukai ünnep más szempontból eltér a bibliai ünnepektől: itt nem kötelezőek az ünnepi lakomák, mert az ünnep középpontjában a spirituális győzelem áll.
Olaj vagy gyertya?
A hanukai gyertyagyújtás során az olaj a preferált választás, mivel a csoda olajjal történt. Azonban, ha valakinek nincs olaja, gyertyákat is használhat. Fontos, hogy a fény legalább 30 percig égjen, különösen péntek este, amikor a szombati gyertyák előtt gyújtják meg a hanukai gyertyákat.
A hanuka szimbolikus üzenete
A győzelem és a csoda jelentősége
Hanuka kettős üzenetet hordoz: a makabeusok fizikai győzelme és az olajcsoda szimbolikája egyaránt fontos. Bár a győzelem isteni csoda volt, amely természetes módon történt, az olajcsoda teljesen természetfeletti eseményként emelkedik ki. Ezért a hanukai micvában – a gyertyagyújtásban – az olajcsodát állítjuk a középpontba.
A zsidóság büszke vállalása
A makabeusok szemtelensége, amellyel az erős szír-görög sereg ellen harcoltak, inspirációt nyújt a mai zsidó emberek számára, hogy bátran vállalják identitásukat. A rabbi példaként említette a munkahelyi kipaviselést és a kóser étrend betartását még akkor is, ha ez nehézségekbe ütközik. „Szemtelenül vállalni kell a zsidóságot, mert ez erősíti meg az identitásunkat és hoz fényt az életünkbe.”
A fény fokozódása
Hanuka egyik különleges tanítása, hogy minden nap eggyel több gyertyát gyújtunk. Ez azt szimbolizálja, hogy a szellemi fejlődés mindig dinamikus folyamat. „Nem az a cél, hogy minden nap ugyanolyan legyen, hanem hogy mindig egy kicsit többet adjunk, mint tegnap” – hangsúlyozta a rabbi.
Praktikus kérdések a hanukai szokásokról
Miért nyilvánosak a menóraállítások?
A 70-es években kezdődtek a nyilvános menóraállítások, először Kaliforniában, majd világszerte elterjedtek. Bár kezdetben kritikák érték a szokást, mára bebizonyosodott, hogy ezek az események népszerűvé és láthatóvá tették a hanukát. Ma már Washingtonban, a Fehér Ház előtt is hagyományosan gyújtanak menórát.
Mi a teendő, ha nincs gyertyatartó?
A rabbi kiemelte, hogy akár egy krumpli is szolgálhat gyertyatartóként, ha semmi más nincs kéznél. Fontos azonban, hogy a gyertyák egy sorban legyenek, és megkülönböztethetőek maradjanak.
Mi történik, ha valaki elfelejti meggyújtani a gyertyát?
Az elmulasztott gyertyagyújtást nem lehet pótolni. Ha valaki egy estét kihagy, másnap már csak az aktuális nap gyertyáit gyújthatja meg, korábbiak pótlása nélkül.
Különleges tanítások és történetek
Ráhangolódás minden micvára
A rabbi hangsúlyozta, hogy minden micvával nemcsak az előírásokat teljesítjük, hanem erőt is merítünk belőlük. Hanuka esetében ez az ünnep fényeinek növelésében és az identitás bátrabb vállalásában nyilvánul meg.
Emlékek a gyermekkori hanukákról
A rabbi gyermekkori emlékei közül kiemelkedik, amikor édesapja minden este lelkesedéssel gyújtotta meg a menórát, és hanukai dalokat énekelt. Ezek az emlékek ma is erőt adnak számára.
Zárszó
Hanuka nemcsak az ünneplés ideje, hanem a tanulásé és az önvizsgálaté is. Mit jelent számunkra a hanuka üzenete? Hogyan tudjuk az ünnep fényét beépíteni mindennapi életünkbe? Ezekre a kérdésekre minden zsidónak saját magának kell választ találnia. Oberlander Báruch rabbi arra bátorított mindenkit, hogy vigye tovább a hanuka fényét, és használja fel azt a mindennapokban is, hogy győzedelmeskedjen a sötétség felett.
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/
#Oberlander