Oberlander Báruch: Hászid történetek és mesék (212)

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! www.facebook.com/Zsidocom/ #Oberlander

„Ha jól fekszel le, jól is kelsz fel” – tanítások a második lubavicsi rebéről

Oberlander Báruch rabbi „Hászid történetek és mesék” című sorozatának 212. részében a második lubavicsi rebbe, Rabbi Dovber Schneuri (más néven a „Mitteler Rebbe”) életének és tanításainak újabb részleteit osztotta meg. A tanítások középpontjában a haszidizmus mélysége, az Istenhez való kötődés és a jellemfejlődés álltak.

A haszid ne legyen „sajta”

A Mitteler Rebbe gyakran hangsúlyozta: „A haszid ne legyen sajta”. A szó egyszerre jelenthet butát és vadat. A rebbe szerint a zsidó szolgálatban nem elég a hittel vezérelt szenvedély, hanem elengedhetetlen az értelem és az állandóság is. „Ne csak fellángolásból szolgáljunk, hanem legyen az a sajátunk, mély, tudatos elköteleződésből” – tanította.

Halachikus válaszok és isteni inspiráció

A rebbe apósa, a harmadik lubavicsi rebbe, a Cemech Cedek már fiatal korától fogva felelt vallásjogi kérdésekre. Azonban egy történetből kiderült, hogy amikor egy válaszát nem hagyta jóvá a Mitteler Rebbe, hibát vétett. Ez megerősíti, hogy a rebbe irányítása és áldása nélkül még a legnagyobb tudású tanítvány is tévedhet.

Egyszerű háttérből – rebbe családba

Egy különleges történetből kiderült, hogy a Mitteler Rebbe felesége egy szegény melamed (tanító) lánya volt. Amikor az apa panaszkodott az Alter Rebbének, hogy nem tudja kiházasítani lányait, a rebbe így felelt: „Elveszem az egyik lányodat a fiamnak. Ha engem látnak az emberek, hogy ilyen családba házasodok be, a többieket is el fogják vinni.”

Az este meghatározza a reggelt

A Mitteler Rebbe a zsoltárokból vett tanítást így magyarázta: „Ha este sírva fekszünk le, reggel örömmel kelünk fel.” Vagyis ha az ember este elszámol a napjával, önvizsgálatot tart és bánja hibáit, akkor reggel már új lelkesedéssel szolgálhatja Istent. Ennek szellemében az is érthető, hogy a Sulchán Áruch a reggeli felkelés szabályait az esti lefekvéssel kezdi.

A rebbék szolgálata: csendes extázis és végtelen mélység

Oberlander rabbi több példát is hozott a rebbe-imádságok különlegességére. A Mitteler Rebbe gyakran teljesen elmerült a szolgálatban, annyira, hogy „az asztal alá esett”. Az ő rebbeje, az Alter Rebbe – elmondása szerint – még két órán keresztül is képes volt csak a kidduspoharat törölgetni, mielőtt elkezdte az imát.

Egy másik történetben a Cemech Cedek elmerült az angyalok Isten-dicséretéről szóló diskurzusában, és úgy tűnt, elveszti eszméletét. A fia a Bál Sém Tov tanításával hozta vissza őt a földre: „Nem cserélném el Michaél angyal Isten-szeretetét egy egyszerű zsidó cicitészére.”

A tudás átadása: „Mint a Szináj-hegyen”

A haszid diskurzusok értelmezésével kapcsolatban is szó esett egy vitáról. A paricsi Rabbi Hilel másképp magyarázta a Cemech Cedek tanítását, mint annak fiai. A Cemech Cedek kijelentette, hogy fiaival ért egyet, mire Rabbi Hilel így reagált: „Amikor a rebbe mondja, az olyan, mintha a Sínai-hegyen lenne. De amikor értelmezi, az már csak egy balabos – egy házas ember – véleménye.”

Áldás, tanulás, szerénység

Egy ismert történet szerint az Alter Rebbe meg akarta áldani unokáját, a Cemech Cedeket, hogy sikeres legyen a Tóra tanulásában. Ő azonban ezt visszautasította: „A tudásnak csak akkor van értéke, ha saját munkával éri el az ember.” Később megbánta, és belátta: az isteni áldás nem veszi el a saját erőfeszítés értékét.

Tanulás mindenkihez szól

A Mitteler Rebbe könyveiről is szó esett: minden egyes mű más célcsoportot szólít meg. Az „Imré Bina” című könyv annyira mély, hogy – a Rebbe RáSáb szavai szerint – „ki is hullott a hajam tőle”, míg a „Kunciv Ivrit” egyszerű, héberül írt könyv volt a kezdők számára.

Tanulság: Ne csak hallgasd a tanítást – élővé kell tenned

Az epizód egyik legfontosabb tanítása, hogy a haszidizmus lényege nem csak a hallott tanításokban rejlik, hanem azok belsővé tételében. Ahogy a Mitteler Rebbe fogalmazott: „Ha este sírva fekszel le, reggel dalolva kelsz fel.” Azaz a lelki munka, az önvizsgálat és a vágy a fejlődésre mindig meghozza gyümölcsét – akár egy újabb rebbe-máámár, akár a mindennapi élet öröme formájában.

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

www.facebook.com/Zsidocom/

#Oberlander

Megszakítás