Oberlander Báruch: Hászid történetek és mesék (211)

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! www.facebook.com/Zsidocom/ #Oberlander

Az öröm és az alázat dialektikája – Haszid tanítások az Alter Rebbétől és a középső rebbétől

Oberlander Báruch rabbi „Hászid történetek és mesék” című sorozatának 211. részében tovább mélyedtünk az Alter Rebbe, azaz Schneur Zálmán rabbi, valamint fia, a Miteler Rebbe (Rabbi Dovber) szellemi örökségében. Az elhangzott történetek nemcsak a haszidizmus mély szellemiségéről, hanem az alázat, a lelkesedés és a tanulás határtalanságáról is tanúskodtak.

Tánc szégyenkezve: az Alter Rebbe példája

Az Alter Rebbéről mesélt első történet Szimchát Tóra ünnepén játszódik, amikor a közösség örömmel táncol a Tórával. A rabbi többször is „Mórénu v’rabbénu” megszólítással kapta meg a lehetőséget a táncra, amit látszólag örömmel vállalt. Ám később, visszatérve szállására, elcsendesedett, sőt, szinte szenvedett a dicsőségtől. „Ha ott lett volna egy gödör, ahova beugorhattam volna, megtettem volna. Annyira szégyelltem magam” – vallotta meg a házigazdának. Még az örömteli szolgálatban is fájdalmat érzett a személyének kijáró tisztelet miatt – ez volt az ő mély alázata.

Az orosz cár és a rejtett istenség

Az Alter Rebbe és a medzibusi Rabbi Baruch közti vitát is felidézte az előadó. A Rebbe kritikát kapott, amiért hosszú ideje Isten nevét nem említette, miközben a „cár”-ról beszélt. Válasza tanulságos: „Az Eszter könyvében sincs Isten neve, de mindenhol, ahol a király szerepel, az valójában az Örökkévalót jelenti. Ugyanígy, amikor én a cárt említem, az Istenre gondolok.” A haszid gondolkodás mély spiritualitása és allegorikus látásmódja itt világosan megmutatkozik.

A pontos tóraolvasás szentsége

A történetekből kiderül, hogy az Alter Rebbe a tóraolvasás során a legapróbb hibákra is figyelt. Ha az olvasásban vagy akár csak a dallamban hiba csúszott, az egész verset újraolvastatta. Nem a szabályok merev követéséről, hanem a Tóra iránti maximális tiszteletről volt szó. A rabbi úgy tartotta: „Ha már az Örökkévaló szavát olvassuk, nem lehetünk elég precízek.”

Ki a valódi bál tesuvá?

Az Alter Rebbe új értelmet adott a „megtérő” (bál tesuvá) fogalmának is. Szerinte nemcsak az számít megtérőnek, aki bűnből fordul vissza, hanem „az is, aki ma magasabb szinten szolgálja az Istent, mint tegnap”. A folyamatos lelki növekedés az igazi tesuvá.

A Miteler Rebbe: szoborszerű koncentráció és szellemi árvíz

Fiához, a Miteler Rebbéhez (Rabbi Dovber) kapcsolódó történetekből egy másfajta istenfélelem és odaadás bontakozott ki. Miközben apja mozdulataiban is kifejeződött az ima hevülete, ő mozdulatlanul, mint egy szobor imádkozott. Egyik szolgája egyszer háromszor megforgatta alatta a pultot – a rabbi észre sem vette. Elmélyültsége egészen más dimenzióban tartotta.

A Miteler Rebbe írásban is kiemelkedőt alkotott: egyszer 50 sort írt olyan gyorsan, hogy a tinta az első sorokban még ki sem száradt. Szinte fizikailag is láthatóvá vált, milyen gyorsan „pörgött” a szellemi gépezete.

Haszidizmus minden csepp vérében

Fiának, a harmadik lubavicsi rebbének, a Cemách Cedeknek visszaemlékezése szerint: „Ha belevágtál volna az ujjába, nem vér, hanem haszidizmus folyt volna belőle.” Egy-egy tanításban úgy elmélyült, hogy abból többórás előadás kerekedett. Egyszer 16 órán keresztül tanított, és közben egyik fia lett az ő „stendere”, azaz pulpitusként szolgált neki.

Házasság tanításért

A Miteler Rebbe annyira áhította apja tanításait, hogy amikor megkérdezték, elfogadja-e a javasolt házasságot, így válaszolt: „Ha lesz eljegyzésem és esküvőm, apám minden alkalomra mond majd egy új mámárt. Ezért minél előbb legyen az esküvő!”

A következő nemzedék született haszid

Végül Oberlander rabbi felelevenítette, hogy már tízévesen milyen mély gondolatokat fogalmazott meg Rabbi Dovber: „Ha tudnák az emberek, hogy az ezüst és arany nem a saját munkájukból, hanem Istentől jön, nem lennének szomorúak.” Az Alter Rebbe csak ennyit mondott: „Amit mi olyan nehezen tanultunk meg, az már természetes a következő generációnak.”

A haszid mesterek példájából világosan kiderül: az Örökkévalóhoz való valódi közelség nem a címekben, a külsőségekben vagy a szokásokban rejlik, hanem a szív mélyéből fakadó, őszinte vágyban, hogy minden nap egy kicsit jobban szolgálhassuk Őt.

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

www.facebook.com/Zsidocom/

#Oberlander

Megszakítás