Megyeri Jonatán rabbi előadásában tu bisvát, a fák újéve kapcsán beszélt arról, hogy miért különleges ez az ünnep, és hogyan erősíthetjük általa kapcsolatunkat Izrael földjével és a zsidó hagyományokkal.
Az este során Megyeri Jonatán kitért a mezőgazdasági törvényekre, a bibliai vonatkozásokra és a spirituális üzenetekre is, amelyek mélyebb megértést adnak ennek a különleges napnak.
Megyeri Jonatán: miért ezen a napon van a fák újéve?
A zsidó hagyomány szerint Tu bisvát (Svát hónap 15.) a fák újéve, ami Izraelben az esős időszak végét és a mandulafák virágzásának kezdetét jelzi. A rabbi elmagyarázta, hogy a Talmudban vita volt arról, pontosan mikor kell ezt az újévet ünnepelni, de végül a 15. napra esett a választás, mert ez az időszak jelzi a természet megújulását a Szentföldön.
„Tu bisvát nemcsak a természet ünnepe, hanem ennél sokkal több: a kapcsolatunk kifejezése Izrael földjével és a Tóra mezőgazdasági törvényeivel.”
A négy zsidó újév
A rabbi kitért arra is, hogy a zsidó hagyományban nem csupán egyetlen újév létezik, hanem négy különböző újévet tartanak számon:
- Ros hásáná (Tisré hónap 1.) – Az év spirituális újéve, amikor Isten számba veszi minden teremtmény sorsát.
- Tu bisvát (Svát hónap 15.) – A fák újéve, amely az adózási és mezőgazdasági törvényekhez kapcsolódik.
- Niszán hónap 1. – A királyok és a zsidó naptár újéve.
- Elul hónap 1. – Az állatok tizedének és adózásának újéve.
„A különböző újévek azt mutatják, hogy az időt nem csupán naptári értelemben mérjük, hanem spirituálisan és gyakorlati szempontból is.”
A fák újéve és az adózási törvények
Az ókorban, amikor a jeruzsálemi Szentély még állt, Tu BiSvát fontos szerepet játszott a mezőgazdasági törvényekben. Az ekkor termett gyümölcsök adózásának kezdőpontja volt, vagyis innen számolták, hogy egy fa hány éves, és melyik év terméséből kell tizedet adni.
„A Szentély idejében a termények egy részét Jeruzsálembe kellett vinni, egy része pedig a papoknak és levitáknak járt. Ez az adózási rendszer biztosította a közösség fenntartását.”
A rabbi hozzátette, hogy ma ezek a törvények rabbinikus szinten még mindig érvényben vannak Izrael földjén, és a kóser termékeken is található jelzés, amely igazolja, hogy a gyümölcsök és gabonafélék megfelelő módon lettek leszedve.
Miért különleges Izrael földje?
A Tóra több helyen méltatja Izrael földjét, és hét különleges terményt sorol fel, amely az ország bőségét és áldását jelképezi:
- Búza
- Árpa
- Szőlő
- Füge
- Gránátalma
- Olajbogyó
- Datolya
„Ezek nemcsak finom és tápláló ételek, hanem a zsidó nép és Izrael földje közötti különleges kapcsolat szimbólumai.”
A rabbi kiemelte, hogy Tu BiSvát ünnepén különleges szokás ezekből a gyümölcsökből fogyasztani, valamint legalább 15 féle gyümölcsöt enni, hogy ezzel is kifejezzük a hála érzését Isten iránt.
Az áldások és az étkezés rendje
A rabbi részletesen elmagyarázta, hogy a zsidó hagyomány szerint fontos tudatosan étkezni, és az áldások sorrendjére is odafigyelni.
- Ha van előtted egy szőlő és egy narancs, előbb a szőlőre kell áldást mondani, mert az szerepel a Tórában felsorolt hét szent gyümölcs között.
- Ha van előtted egy gránátalma és egy mangó, akkor a gránátalmára kell előbb áldást mondani.
- Ha van egy ribizli és egy barack, akkor a barackra mondunk előbb áldást, mert az fán terem.
„Nemcsak az számít, hogy mit eszünk, hanem az is, hogy hogyan fogyasztjuk el. Az áldásmondás tudatosabbá teszi az életünket.”
Spirituális tanulság: az ember olyan, mint egy fa
A rabbi a tu bisvát egyik mélyebb tanítását is megosztotta, miszerint az ember a mező fájához hasonlít.
„Csakúgy, mint a fáknak, nekünk is erős gyökerekre van szükségünk. Ha a fa gyökere gyenge, egy vihar könnyen kitépheti a földből. De ha mélyen gyökerezik, akkor még a legnagyobb szélvihar sem döntheti ki.”
Ezért fontos, hogy az ember ne csak a külső megjelenésére figyeljen, hanem a belső tartására is. A lelki stabilitás, a hagyományok és az értékek azok a gyökerek, amelyek segítenek az élet viharaiban megmaradni.
„Ha erős a gyökérzeted, a legnagyobb vihar sem fog megtörni. Az ember gyökerei a hagyományaiban, a hitében és a közösségében rejlenek.”
Összegzés
- Tu bisvát a fák újéve, de egyben Izrael földjének dicsérete is.
- A Tóra hét különleges gyümölcsöt sorol fel, amelyek Izrael áldásait jelképezik.
- A bibliai mezőgazdasági törvények az adózásban és a termények elsőbbségében is fontos szerepet játszottak.
- Az ember olyan, mint egy fa: erős gyökerekre van szüksége a stabilitáshoz.
- Az áldások és az étkezés tudatosabbá teszik az életünket, és közelebb visznek a Teremtőhöz.
Tu bisvát tehát nem csupán egy természetünnep, hanem egy lehetőség arra, hogy erősítsük kapcsolatunkat Izrael földjével és a zsidó hagyománnyal.
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook-oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!