Köztudomású, hogy az igazán szép és kóser szukkoti csokor drága mulatság, Izraelben egy kevésbé szép, de már áldásmondásra alkalmas csokorért is legalább hetven sékelt (hétezer Ft) elkérnek, egy igazán szép száz sékelnél is többet ér, a határ pedig a csillagos ég. Számos történet szól arról, hogy hogyan költötte rá egy-egy elkötelezett zsidó ember minden pénzét a szukkoti etrogra. Felmerülhet a kérdés, hogy nem lenne-e célszerűbb cedákába, adományba adni az összeget és egyszerűbb, olcsóbb etrogot vásárolni.

Bár való igaz, hogy az egyszerűbb etroggal is teljesíthető a micva, bölcseink mégis felhívták a figyelmet arra, hogy a parancsolatokat szépen kell teljesítenünk, vagyis a parancsolatok teljesítéséhez használt tárgyaknak szépnek kell lenniük. Így írt például a Rámbám híres művében, a Misné Torában:

„Minden, amit a jóságos Isten érdekében adunk, legyen a lehető legszebb és legjobb minőségű. Ha az ember imaházat épít, legyen szebb a saját otthonánál. Ha egy éhezőt etet, asztalának legjobb és legfinomabb falatjait adja neki. Ha felruház egy mezítelent, csinos ruhákat adjon neki. Ha valamit szent célokra különít el, a legjobb tulajdonából különítse el azt.”

Ebből következik, hogy a lehető legszebb etrogot kell szukkotkor használnunk. A micva az Örökkévalóval való kapcsolatunkat jelenti, és természetesen a lehető legjobb kapcsolatot szeretnénk kialakítani Vele. Ettől az adakozás micvája nem kevésbé fontos, és dicséretes, ha az ember minél többet költ erre a micvára is.

Lecsó

Párve, gluténmentes (készíthető tojás nélkül is)

  • 1 nagy fej hagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 2 ek. étolaj
  • 6 db piros vagy sárga kápia/kaliforniai paprika
  • 6 nagy paradicsom
  • egy paradicsomkonzerv paradicsomdarabokkal és -lével
  • néhány szelet erős paprika (opcionális)
  • pirospaprika, só, bors és őrölt koriander, ízlés szerint
  • 4 tojás

A hagymát és a fokhagymát megtisztítjuk, apróra kockázzuk, és egy mély, vastag aljú edényben a felforrósított olajon megfuttatjuk. A tűzről lehúzva hozzáadjuk a pirospaprikát, majd a felkockázott paradicsomot és paprikát is. Ha a paradicsomot héja nélkül szereti a család, akkor felkockázás előtt ejtsünk X alakú bevágást a tetején, és néhány percre tegyük forró vízbe, így könnyen le tudjuk húzni a héját. Sóval, borssal, őrölt korianderrel ízesítjük, hozzáadjuk a konzerv paradicsomot és 30 percig kis lángon főzzük. Az elpárolgott folyadékot szükség esetén pótoljuk, attól függően, hogy sűrűbb vagy inkább több lével rendelkező lecsót szeretnénk kapni. A tojásokat egyenként tiszta pohárba ütjük, hogy meggyőződjünk róla, nincs-e bennük vércsepp, majd óvatosan a zöldségekre engedjük anélkül, hogy kipukkanna a sárgájuk. Letakarva, néhány perc alatt a kívánt keménységűre főzzük a tojásokat is, és friss kenyérrel vagy pitával, még forrón tálaljuk az ételt.

 

Megszakítás