Köves Slomó előadása: A Talmud Szánhedrin 56. fejezete két alapvető témát tárgyal, az istenkáromlás büntetésének körülményeit és Noé hét törvényét, amelyek az egész emberiségre vonatkoznak. Ezek a törvények nem csupán jogi normákat állapítanak meg, hanem erkölcsi alapelveket is, amelyek a társadalmi rend fenntartását szolgálják.
Az istenkáromlás kérdéskörében a Talmud részletesen vizsgálja, hogy mi számít káromlásnak és milyen körülmények között büntethető. A Misna szerint csak akkor következik be halálbüntetéssel járó istenkáromlás, ha valaki Isten négybetűs nevét (Tetragrammaton) ejti ki káromló szándékkal. Bár más vélemények is megjelennek, a Talmud végül a Misna álláspontját fogadja el. A bírósági eljárás során a tanúk először helyettesítő kifejezésekkel idézik a vádlott szavait, de az ítélethirdetés előtt egy tanúnak szó szerint kell ismételnie az átkot. Ezután a bírák megtépik ruháikat, jelezve a szituáció súlyosságát. A büntetés zsidók esetében kövezés. Nem zsidók esetében kard általi kivégzés, mivel a Noé törvényei szerint csak ez a halálbüntetés alkalmazható rájuk.
Köves Slomó magyarázata: Noé hét törvénye
Noé hét törvénye az egész emberiségre vonatkozik, és erkölcsi alapelveket fogalmaz meg. Ezek közé tartozik a bírósági rendszer felállítása, amely az igazságszolgáltatás kötelezettségét jelenti. Valamint az istenkáromlás és a bálványimádás tilalma, amelyek Isten tiszteletét szolgálják. A nemi bűnök, a gyilkosság és a lopás tilalma az emberi méltóság és a tulajdon tiszteletét hangsúlyozza, míg az élő állatok húsának fogyasztásának tilalma az állatokkal szembeni kegyetlenség elkerülését célozza. Ezek a törvények a Tóra szövegéből származnak. A Talmud szerint már Ádám is megkapta őket, de Noé után váltak véglegessé. A bölcsek a Teremtés könyvének egyes mondataiból vezetik le ezeket a törvényeket, például a „megparancsolta” szóból a bírósági rendszer szükségességét, vagy az „Isten” szóból a bálványimádás tilalmát.
Ezen felül egyes bölcsek további törvényeket is hozzáadtak, mint például a vér fogyasztásának vagy a kasztrálás tilalmát, amelyek az állatokkal való visszaélések ellen védenek. A mágia és varázslás tilalma, valamint a fajkeverés tiltása pedig a természet törvényeinek megőrzését szolgálja.
Összességében az istenkáromlás és Noé hét törvénye nem csupán jogi előírások, hanem mély erkölcsi alapelvek, amelyek az emberiség társadalmi és spirituális rendjét biztosítják. Ezek a törvények azt mutatják, hogy a Tóra nem csupán a zsidó népnek, hanem az egész emberiségnek szóló üzenetet hordoz. Ez pedig a tisztesség, az igazságosság és az istentisztelet alapjain nyugszik.
Az előadás teljes hanganyaga, strukturált tartalmi összefoglalója és a kapcsolódó talmudi oldal elérhető a napitalmud.hu oldalon.
A Talmud tanulmányozásának hagyománya 1923-ig nyúlik vissza, amikor Meir Spira rabbi elindította a Dáf Hájomi programot. Ez a program napi egy talmudi oldal tanulmányozásával hét év alatt vezeti végig a tanulókat a teljes Babilóniai Talmudon. A Dáf Hájomi azóta széles körben elterjedt a zsidó közösségek körében. Most, Köves Slomó rabbi vezetésével először nyílik lehetőség magyar nyelven csatlakozni a programhoz. Az előadások 2020. január 4-től 2027. június 7-ig minden hétköznap reggel 7:30–8:30 között zajlanak az Óbudai Zsinagógában. Ha érdekel a Talmud tanulmányozása és szeretnél elő magyar nyelven tanulni Köves Slomó rabbival, csatlakozz a Dáf Hájomi programhoz! Helyszín: Óbudai Zsinagóga (1036. Budapest, Lajos u. 163.) |