Mózes második könyve, a Smot – egyben a sivatagi sátorszentély építési munkálatait bemutató hetiszakaszok sora – a Pekudé hetiszakasszal ér véget. Miután minden a helyére került, az Örökkévaló erőteljes jelenléte töltötte be az egész teret, melynek hatására még Mózes sem volt képes belépni a Miskánba.

Askenáz szokás szerint a Pekudé hetiszakaszhoz kapcsolódó háftárá (1Kir 7:51, 8:21), tehát prófétai szakasz az első jeruzsálemi Szentély építésének befejezéséről ír Slomó (Salamon) király uralma alatt. (Szfárádi közösségekben az askenáz szokás szerint a Vájákhél szakaszhoz tartozó háftárát olvassák fel a Királyok első könyvének hetedik fejezetéből.)

A részlet a következő felütéssel indul:

És befejeződött mind a munka, melyet készített Salamon király az Örökkévaló házának; erre bevitte Salamon atyja, Dávid szentségeit: az ezüstöt, az aranyat és az edényeket, elhelyezte az Örökkévaló házának kincstárában. (1Kir 7:51)

A továbbiakban arról olvashatunk, hogy az építkezés befejeztével a király összegyűjtötte a véneket és a törzsek vezetőit és hatalmas pompával, áldozatok bemutatása közepette átvitték a kőtáblákat tartalmazó Frigyládát ideiglenes helyéről, Dávid városából az elkészült Szentélybe. Ezt követően – akárcsak Mózes esetében történt – a Sechina, vagyis az isteni jelenlét leszállt az épületre és a kohénok nem tudtak bemenni. A király avatóbeszédet mond, először Istent, majd Izrael népét szólítva meg, bejelentve a Szentély elkészültét, illetve összefoglalva az építkezéshez vezető történelmi tényeket. Isten megtagadta Dávidtól a Szentély felépítésének lehetőségét és Slomónak adta azt, aki hűségesen teljesítette is a feladatot:

Fönn is tartotta az Örökkévaló az igéjét, melyet kimondott; Dávid atyám helyébe léptem, Izrael trónjára ültem, amint megígérte az Örökkévaló, és építettem a házat az Örökkévaló, Izrael Istene nevének. És helyet rendeltem ott a láda számára, ahol van az Örökkévaló szövetsége, melyet kötött őseinkkel, mikor kivezette őket Egyiptom országából. (1Kir 8:20-21)

A Frigyláda – héberül: áron hábrit – kapcsán érdemes megemlíteni, hogy Slomó király Szentélyében még ott állt a szentek szentjében. Történelmi forrásokból tudjuk, hogy a második Szentélyben a szentek szentje már üres volt. Azt mondják, a világ legbölcsebb embere, Slomó király titkos kamrát építtetett a hegy belsejében, mivel prófétai képességeinek köszönhetően előre látta a jövőbeni pusztulást, és ezért az építészeti tervekben szerepelt a frigyláda megmentését szolgáló, rejtett helyiség elkészítése is. Amikor a veszély érezhetően megnövekedett, a ládát áthelyezték a neki rendelt rejtekhelyre, és – legalábbis egyes vélemények szerint – a mai napig ott van. Hogy merre járt a szövetség ládája, mielőtt megérkezett Jeruzsálembe? Olvassák el cikkünket.

10+1 tény Slomó királyról

Slomó (Salamon) király Izrael harmadik, a dávidi dinasztia második királya volt.

 

Megszakítás