Slomó (Salamon) király Izrael harmadik, a dávidi dinasztia második királya volt. Uralkodását béke és gazdasági virágzás jellemezte. Híres volt bölcsességéről, és ő építtette fel az első jeruzsálemi Szentélyt. A chabad.org cikkéből további tizenegy tényt tudhatnak meg olvasóink e nagyszerű uralkodóról.
1. Szülei: Dávid és Batseva
Slomó a királyi házat alapító Dávid és egyik felesége, Batseva fia volt.
2. Neve a béke uralmát vetítette előre
Slomó annyit jelent: béke. Míg apja, Dávid uralmát folyamatos háborúk jellemezték, addig Slomó uralma a béke, a nyugalom és a prosperitás időszaka volt.
3. Bölcsességet kért
Nem sokkal trónra lépése után (i. e. 837) Isten megjelent Slomó álmában, és azt mondta, hogy teljesíti egy kívánságát. Az új király erre bölcs és együtt érző szívet kívánt, mely segítségével a lehető legjobban tudja kormányozni alattvalóit. Isten nemcsak soha nem tapasztalt bölcsességgel ajándékozta meg, hanem azzal a gazdagsággal és dicsőséggel, amit szerénységében nem is kért.
4. Első bíráskodása: a két anya és a csecsemő története
Ez volt a híres „salamoni döntés”. Két anya érkezett a király elé. Egyikük újszülött csecsemője meghalt és mindketten magukénak vallották az életben maradt csecsemőt. Slomó erre azt a döntést hozta, hogy ha egyikük sem mond le a kisbabáról, ketté kell vágni, és mindkét anya kap egy-egy felet. Az egyik anya könyörögni kezdett, hogy inkább a másik nőé legyen a csecsemő, mint hogy megöljék. Erre a király azonnal neki ítélte a gyermeket.
5. Ő építtette fel az első Szentélyt
Miután megszilárdította királyságát, Slomó nekilátott, hogy végrehajtsa az apja által megkezdett nagyszabású tervet, a jeruzsálemi Szentély felépítését. Az építkezés hét évet vett igénybe, a polgári időszámítás kezdete előtti 827-ben ért véget. A világ legcsodálatosabb épülete igazi építészeti remekmű volt. 410 éven át állt fenn, egészen a babilóniaiak pusztításáig.
6. Értette az állatok nyelvét
A midrás több helyen említi e különleges képességét. A Rámbán (Mose ben Náchmán rabbi) szerint egyes angyalok úgy tárják fel az emberek előtt a jövő eseményeit, hogy egyes állatokat rávesznek, hogy egy bizonyos módon adjanak ki hangot. Slomó képes volt ezen égi üzenetek megfejtésére.
7. Svá (Sába) királynőjének látogatása
Sába királynője azért érkezett Salamon udvarába látogatásra, hogy első kézből tapasztalhassa a király bölcsességét és gazdagságát. A királynő udvartartása és bőkezű ajándékai mellett rejtvényeket is vitt a királynak, hogy próbára tegye bölcsességét. A király könnyedén válaszolt a feladványokra. A királynő annyira elámult az uralkodó bölcsességén, hogy megáldotta Istent, amiért őt tette meg királynak.
8. Ő írta a Tánách, a zsidó Biblia három könyvét
Hatalmas bölcsességének egy kis részét három könyvbe zárta: Mislé (Példabeszédek – mondások, aforizmák), Sir Hásirim (Énekek Éneke – Isten és népe szerelmének leírása), Kohelet (Prédikátor – bölcs gondolatok a világról és az életről). Egy negyedik könyvét is említi a Tánách, de az nem maradt fenn.
9. Néhány felesége bálványimádó volt
Zsidó feleségei mellett sok idegen asszonya is volt, akik csak látszólag tértek be a zsidóságba és valójában továbbra is bálványokat imádtak. Mivel a király semmit sem tett ez ellen, Isten büntetésből megígérte, hogy királysága szétesik a halála után és csak Jehuda és Binjámin törzse marad lojális az utódaihoz.
10. A királyság a halála után kettészakadt
Slomó király negyvenévnyi kormányzás után hunyt el. Jeruzsálemben temették el. A trónon fia, Rechávám követte, ám miután figyelmen kívül hagyta a nép kéréseit, a tizenkettőből tíz törzs megvonta tőle támogatását, és az Efrájim törzsébe tartozó Jeroveámot koronázta királlyá. Így alakult ki a következő évszázadokban fennálló rend, a két királyságra (Jehuda és Izrael) szakadt ország.
11. A gonosz legyőzésének békés módját képviselte
Míg apja háborúzott a békéért, addig Slomó képes volt csupán bölcsessége által békét teremteni. Hasznos lecke ez számunkra: ha egyre több micvát és jó cselekedetet végzünk, akkor az így keletkezett spirituális energia lassan semmissé teszi a bennünk munkálkodó negatív erőket.