A híres marokkói bölcs, a Baba Száli nadrágja a Winner’s aukciós házban kerül kalapács alá, a rabbi más tárgyaival együtt, írja az Arutz7.
Az árverésre kerülő tárgyak között a legértékesebb a Baba Száli által éveken át hordott, gyolcsból készült nadrág, melynek kikiáltási ára 3000 dollár (1.15 millió Ft). Emellett egy általa megáldott tízsékelesre is licitálhatnak majd az érdeklődők. A bankjegyet egyenesen a bölcs kezéből kapta egy tizenhárom éves fiatalember bár micvája alkalmából. A fiú alá is írta a pénzt. Az árverés ezer dollárról (385 000 Ft) indul.
A nadrágot szegulaként, vagyis jót jelentő, védelmet és sikert hozó talizmánként adta hírneves segítőjének, Élijáhu Álfászinak, aki tizennégy éven keresztül szolgálta őt hűségesen.
Jiszráel Abuchácera rabbi, vagy ismertebb nevén, Baba Száli
Jiszráel Abuchácera rabbi, akit Baba Száli néven emlegetnek leginkább, 1889 és 1984 között élt. Családjában számos rabbit és csodatevőt tartanak számon; ő maga is rabbi és kabalista volt, aki imáinak erejével tett csodákat. Innen ered a neve is, a Baba Száli, ami annyit tesz: imádkozó atya. Szent életű tóratudós, csodatévő kabalista, betegek meggyógyítója volt, aki számos reményvesztett embernek adta vissza a jövőbe vetett hitét és sokakat vezetett vissza a Tórához és a micvákhoz.
A Negev nyugati részén fekvő Netivotban álló sírja zarándokhellyé vált az égi segítséget remélő zsidók számára. A zsidó történelem során számos kiemelkedő személyiség vált ismertté, akik nem csupán tudásukkal, hanem szentségben leélt életükkel is hatást gyakoroltak közösségükre. Ilyenek voltak például a vilnai gáon, a Chofec Chájim, a Cházon Is és a Ben Is Cháj, akik mély ismereteikkel és erkölcsi példamutatásukkal maradandó nyomot hagytak. Hasonlóan hozzájuk, a Baba Száli sem elsősorban rabbiként vagy egy jesiva vezetőjeként vált híressé. Inkább azzal szerzett elismerést, hogy élete maga volt a szentség és az önzetlen odaadás megtestesítője. Példamutatásával nemcsak inspirációt nyújtott, hanem reményt és segítséget is adott mindazoknak, akik hozzá fordultak.
Mindig dzsellabában volt látható
Baba Száli mindig hagyományos marokkói viseletben, földig érő dzsellabában jelent meg. Rendszeresen tartott összejöveteleket, ahol a tóratanulást dallal, tánccal és arakkal tette élményszerűvé. Ezekkel az alkalmakal segítette az észak-afrikai zsidó közösséget abban, hogy megőrizzék kapcsolatukat a Tórával és a zsidó kultúrával. Ő maga azonban nagyon ritkán vett magához ennivalót: különlegesen aszketikus életet élt, azt mondják, hogy életében 82 alkalommal böjtölt a szombat kimenetlétől a következő szombat bejöveteléig. Évtizedeken át elzárkózva élt, hogy teljes mértékben a tóratanulásnak tudja szentelni magát. Írásai nagyrészt elvesztek, néhány megmaradt eszmefuttatását fia és utóda, Báruch Abuchácera rabbi adta ki apja halála után. A Baba Száli hosszú élete során háromszor nősült és összesen 14 gyermeke született. Utódai közül többen váltak elismert rabbivá.
Bölcseink azt mondják, hogy a szent életű emberek még nagyobbak haláluk után, mint életükben, mivel akkor már nem határozza meg őket az anyagi testük. A Baba Száli 1984-ben hunyt el. Százezer ember kísérte utolsó útjára, a netivoti temetőbe. Itt később fia síremléket emeltetett neki, melyhez hilulája (halálának évfordulója, svát hónap negyedike) napján több ezres tömeg járul imádkozni.