A sávuot hagyományai évszázadok óta az Isteni kinyilatkoztatásra, a Tóra átadásra emlékeztetnek, ám e szellemi örökséget a mai zsidó közösségek egyre színesebb, közösségi élményekkel teli programokkal töltik meg. Az éjszakai tanulás micvája nemcsak kötelesség, hanem lehetőség is. Inspiráló előadások, mély beszélgetések és ünnepi együttlétek teszik ma is élővé és aktuálissá a Tóra befogadásának ünnepét.
Sávuot alkalmából az EMIH zsinagógái idén is megteltek éjszakába nyúló tanulással, izgalmas előadásokkal és ünnepi közösségi programokkal. Alább Steiner Zsófia, az Egység és Gut Sábesz folyóiratok főszerkesztőjének beszámolóját olvashatják.
Elő-sávuot a budavári zsinagógában
Az utóbbi években egyre elterjedtebb, hogy sávuot éjszakáján a közösségi tagok rövidebb-hosszabb előadásaival vagy neves előadók Izraelről és zsidó témákról szóló előadásaival teljesítik az egész éjszakán át való tanulás micváját. Ez az előírás egészen a Tóra átadásig nyúlik vissza. Azon az éjszakán ugyanis a zsidók elaludtak és reggel bizony elkéstek nagy eseményről. Ezt a csorbát kiköszörülendő maradunk fenn ezen az éjjelen.
Zsinagógáinkban sem volt ez másként, sőt volt, ahol meg is toldották az éjszakát! A Budavári zsinagóga elő-sávuoti vendége péntek este Nemes Dániel volt, aki az izraeli helyzetről adott előadást. Faith Áser rabbi pedig a Rebbe újságíróknak szóló iránymutatásait ismertette. Az ünnep éjszakáján sem maradtak híres vendég nélkül: Török Ferenc, az 1945 című film rendezője (és a közösség egy oszlopos tagjának édesapja) volt az egyik előadó, aki a filmről, a zsidó szerepekről és jövőbeni terveiről beszélt az érdeklődőknek, ami után a közösség tagjainak előadásai következtek.
Témák a paletta számos színéről
Az ünnep estéjén a virágdíszbe borult Zsilipben már 19 órától elkezdődtek az előadások. A fókuszban az izraeli helyzet és a zsidó identitás állt. Az előadók pedig Nemes Dániel, Dr. Preisz Éva Eszter, Puzsér Róbert, illetve Katz Dávid és Rózsa Péter voltak. Az est moderátora Hidas Judit, az EMIH médiaportfólió igazgatója volt. A témák pedig nemcsak izgalmasak, de esetenként provokatívak voltak, ami kimondottan pezsgővé és izgalmassá tette az estet. Az ünnepi ima után pedig a közösségé volt a főszerep. Ahogy tavaly is, úgy idén is 18 perces TED-előadások követték egymást éjszakába nyúlóan.
A Vasvári Pál utcai zsinagógában Szabó Menáchem Gyuri és Oberlander Báruch rabbi ünnepi előadása után az éjszakát közös tanulással és kerekasztal-beszélgetéssel töltötték a résztvevők. Az ünnep első napján pedig a hagyományos ünnepi tejes kidus és kertiparti várta a résztvevőket.
Óbudán idén is hihetetlenül színes volt az előadások palettája. Őseink erejének megöröklésétől, a Közel-Kelet legégetőbb kérdésein át, a Frigyládát és holokauszt során zsidó gyerekeket mentő hősökön át a zsidó DNS-ig (létezik-e vagy sem) ívelt a sávuot éjszaka. Többek között dr. Preisz Éva Eszter, Megyeri Jonatán, Szalai Kálmán, valamint Köves Slomó rabbi és fia, Köves Shalom Közel-Kelet szakértő is színpadra lépett.
A képek még sávuot ünnep beköszönte előtt készültek a Zsilipben.
Különleges pizzasütés Szentendrén
Az ünnep napján minden zsinagógában felolvasták a Tórából a Tízparancsolatot, amit a közösség apraja-nagyja állva hallgatott, újabb emlékeztetőként az eredeti tóraadásra, amikor minden zsidó lélek jelen volt az isteni kinyilatkoztatáskor. Végül annak a szokásnak is mindenhol eleget tettünk: ínycsiklandó tejes kidus várt minden zsinagógában az imádkozókra. Szentendrén egészen különleges szintre emelték ezt: kihasználva, hogy az ünnepen – megfelelő előkészületek megtétele után – lehet sütni-főzni, pizzapartival készültek, ahol mindenki saját ízlése szerint állíthatta össze a pizzáját.
Ahogy látható, bármelyik zsinagógát is választotta valaki sávuotkor, biztosan szép és tartalmas ünnepe volt, amivel megerősítettük az Örökkévalóval kötött szövetségünket.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.