Az emberi szövetek „nyomtatása” a transzplantációs célú szövetek létrehozásának jól ismert módszerévé vált mostanra. Továbbra sem megoldott probléma azonban a zsugorodás, az ilyen módszerrel létrehozott szövet hajlamos torzulni és zsugorodni, mielőtt beültetnék – írja az israel21c.org.
A Technion – Izraeli Technológiai Intézet kutatói nemrégiben találtak egy megoldást, mégpedig úgy, hogy a szövetek nyomtatásához és tenyésztéséhez használt közeget vörös algákból előállított anyagra cserélték. Eredményeiket az Advanced Science folyóiratban tették közzé.
„Világszerte számos kutatócsoport dolgozik a szövetnyomtatás javításán, de a legtöbbjük a nyomtatási fázisra és a kezdeti anyagra összpontosít”
– magyarázza a Technion professzora, Shulamit Levenberg, a kutatás vezetője.
„Nem kevésbé fontos azonban a szövet növekedési fázisa – vagyis a nyomtatás és a célszervbe történő beültetés közötti időszak – sem. Ez egy összetett időszak, amelyben a nyomtatott sejtek osztódnak, vándorolnak és egymáshoz kapcsolódva hozzák létre a szövetet. Az egyik probléma az, hogy ebben az összetett folyamatban a szövetek hajlamosak arra, hogy ellenőrizetlenül torzuljanak és zsugorodjanak”
– vázolja a problémát a professzor.
Ennek leküzdésére a kutatók egy újfajta közeget fejlesztettek ki egy CarGrow nevű mikrogél formájában, amely tengeri moszaton alapul. Az átlátszó mikrogél lehetővé teszi a tudósok számára, hogy nyomon kövessék a nyomtatott szövet fejlődését, és megkönnyíti a megbízható, ellenőrzött gyártást a méret és az alak tekintetében. A tudósok reményei szerint ez az új módszer a bioprintelés új technológiáinak kifejlesztéséhez vezet majd.
Fotó: Technion