Napjainkban alig néhány ezer zsidó él Marokkóban. Bár Izrael és Marokkó között nincsen szoros kapcsolat, a marokkói etrogok igen keresettek Izraelben.
Most ért véget a smitá év (amikor parlagon hagyják a földeket, és nem végeznek mezőgazdasági munkálatokat) Izraelben, ezért szukot előtt a szokásosnál is nagyobb volt a marokkói etrogok iránti kereslet.
Az Atlasz-hegység szikláin keresztül különleges és veszélyes hegyi út vezet egy eldugott, több száz éves etrogligetbe. Az etrogokat túlnyomórészt kanadai, európai, illetve amerikai, kisebb részt izraeli exportra termesztik olyan berber családok, melyeknek tagjai nemzedékek óta művelik ezt a mesterséget. Bár nem igazán tudják, hogy vásárlóik mire használják a gyümölcsöket, a nyári hónapokban sok időt szentelnek rájuk. A fák és a gyümölcsök gondozását apjuktól, nagyapjuktól tanulták a mai termelők.
A Héber Egyetem mezőgazdasági professzora, Eliezer Goldschmidt szerint a marokkói Marrakes környékén kétezer évvel ezelőtt telepítettek etrogfákat a környék zsidó lakosai. 1948-tól kezdve a helyi zsidók fokozatosan Izraelbe vándoroltak, és a velük barátságban élő berber szomszédaik folytatták a termesztést az országban. Feltételezések szerint több százezer darab gyümölcsöt exportálnak évente.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.