Valljuk be, senki sem szereti, ha kritizálják. Ám a konstruktív kritika – ha jól és jó időben hangzik el – pozitív hatással lehet az emberre. Az, aki igazán fejlődni akar, szívesen veszi és nagyra értékeli az ilyen jellegű kritikát.
Mózes, élete legvégén, megszidja a népet a bűnökért, melyeket elkövettek. Ám ahelyett, hogy felidézné, hogy pontosan mi történt, célzásokat tesz földrajzi nevek formájában. Amikor például di záhávot említi, ami azt jelenti, hogy sok arany, akkor az aranyborjú bűnére utal. Nagyszerű és bölcs vezetőként a lehető legkevesebb szóval és a lehető leghatásosabb módon adja át üzenetét. A konstruktív kritika megfogalmazása gyakorlatot igényel, de végül képessé válhat az ember arra, hogy, akárcsak Mózes, bölcsen és tömören tudjon szólni, írja a chabad.org.
A konstruktív kritikához annak is nyitottan kell állnia, akinek szól, ahogy Slomó (Salamon) király mondja a Mislében (Példabeszédek 9:8):
Ne intsd meg a bolondot, nehogy meggyűlöljön, intsd meg a bölcset és megszeret téged.
Hogyan kritizálj?
- Összpontosíts a másik ember építésére és tiszteld emberi méltóságát.
- Ne okozz a szavaiddal szándékosan fájdalmat, ne sértegesd a másikat. Ne személyeskedj és soha senkit se alázz meg.
- Vedd figyelembe az érzelmeket és időzíts pontosan. Várd meg, amíg mind te, mind pedig a konstruktív kritika tárgya készen áll rá.
- Ha valaki nem hajlandó vagy nem áll készen a visszajelzés fogadására, akkor tartózkodj a visszajelzéstől.
- Tedd világossá, hogy a helyzetet kritizálod, nem a személyt.
- Beszélj röviden, tömören, világosan, akárcsak Mózes.
- Ahelyett, hogy arra összpontosítanál, hogy a másik mit csinál rosszul, inkább azt mondd meg neki, hogy mit kellene másként csinálnia.
- Először dicsérj meg valamit, amit az illető jól csinált, hogy elfogadóbb legyen a javasolt változtatásokkal.
- A szavaidat biztatással zárd, a kritika pedig a két pozitív gondolat között legyen.
- Csak akkor szólj, ha valódi aggodalom és segíteni akarás vezet.
Hogyan fogadd a kritikát?
- Őrizd meg a tartásod.
- Hagyj magadnak időt arra, hogy feldolgozd a kritikát és gondold át, hogy hogyan lehetne egyéni fejlődésed érdekében a javadra fordítani.
- Ne támadj, főleg akkor ne, ha olyantól érkezik a kritika, akinek fontos vagy.
- A legjobb, ha kifejezed a háládat: köszönöm, hogy rámutattál erre. Nagyra értékelem a visszajelzésedet. Dolgozni fogok rajta. – Ezek a válaszok megteremtik az együttműködés légkörét és segítenek elkerülni az összeütközést.
A Dvárim hetiszakaszt a tisá beávot megelőző héten olvassák a zsinagógákban. Tisá beáv a jeruzsálemi Szentélyek lerombolására emlékező gyásznap. Bölcseink szerint (Sábát 119b) a Szentély azért pusztult el, mert az emberek nem éltek kritikával egymás iránt. A Rámbám (Maimonidész) szerint az építő kritika a másik ember iránti szeretetből fakad, és az a célja, hogy megvédje a másikat attól, hogy saját magának ártson. Az ember hajlamos arra, hogy akkor kritizálja a másik viselkedését, ha az illető zavarja őt, nem pedig akkor, ha a viselkedés káros az illetőre nézve. A Talmud felhívja a figyelmet arra, hogy a Szentély idejében az emberek nem érdekelték egymást megfelelő mértékben és nem fordítottak figyelmet arra, amikor a másik saját magának ártott. Az ilyesfajta viselkedés azonban a minden alapot nélkülöző gyűlölet egyik legjellegzetesebb formája, márpedig a Talmud szerint (Joma 9b) éppen emiatt pusztult el a második Szentély.
További tudnivalók:
- Figyelj a hangszínedre, az arckifejezéseidre, a testbeszédre. Válogasd meg a szavaidat, mert ettől függhet, hogy valaki elfogadja vagy inkább elutasítja a kritikát.
- Gondold át, mit tennél, ha egy nyilvános összejövetelen észre vennéd, hogy egy ismerősöd ruháján egy nagy folt vagy lyuk van hátul. Hallgatnál? Csöndben jeleznéd neki a problémát? Átkiabálnál a terem másik oldalára, és sértő szavakkal illetnéd? Szólnál a barátaidnak és együtt mulatnátok rajta? Gondold át azt is, hogy mi esne neked a legjobban, ha a te ruhád lenne lyukas.
- Legyél te az a bölcs személy, akit Slomó király említ. Az, aki értékeli a kritikát. Oszd meg a bölcsességedet másokkal úgy, hogy szeretetteljes, pozitív, érzékeny módon kritizálsz.