A nemzetközi folklórban és irodalomban a manókhoz, koboldokhoz gyakran antiszemita képzetek társulnak, írja a Hey Alma. A kobold kifejezés meghatározásához az írás a Merriam-Webster szótárt idézi: „A kobold csúnya és groteszk lény, általában csintalan, néha egyenesen gonosz és rosszindulatú”.
Általánosságban elmondható, hogy a kobold a középkori Európa teremtménye, apró, gyakran tolvajláshoz folyamodó, néha vadállathoz hasonló és alakját is változtatni tudó varázslény. Jobb esetben csínytevő, rosszabb esetben akár gyilkolásra is kész.
A kobold apró, de gonosz teremtmény
Ugyanabban az időben, amikor Európában kialakultak a folklór koboldok köré csoportosuló elemei, megszülettek az elterjedt antiszemita ideológiák és mítoszok: vérvádak, istengyilkosság vádja, a pénzzel való szoros kapcsolat, zsidó sztereotípiák. Az ebből eredő zsidóüldözések, kiűzetések, gyilkosságok mellett az ideológia a művészetre is hatott. A XII. századra kialakult a zsidók sztereotípiája. A kor fametszetein és rajzain a zsidók túlméretezett, görbe orral rendelkeznek, és vagy hasonlítottak a démonokhoz, vagy magával az ördöggel cimboráltak. Ezen ábrázolások célja részben az volt, hogy könnyen azonosíthatóvá tegye a zsidókat. Másrészben pedig az, hogy csúnyának, groteszknek, az embernél alantasabb, gonosz lényként állítsák be őket, hogy a keresztény többség semmiképpen ne akarjon azonosulni velük.
Példaként hozhatjuk a Judensau („zsidódisznó”, obszcén tartalmú jelenet) ábrázolásokat (erről a témáról bővebben itt írtunk), vagy olyan metszeteket, festményeket, melyen zsidó jegyekkel rendelkező ember vagy emberek az ördöggel paktálnak le. A középkortól fogva évszázadokon át, még a legnagyobb művészek alkotásaiban is felbukkan a csúnya, groteszk, szörnyszerű zsidó és az ugyanilyen megjelenésű kobold.
A knockerek, elhunyt zsidók lelkei
Felmerül a kérdés, hogy vajon a koboldok megszületése az antiszemita eszmék terjedésének köszönhető-e. Annyi bizonyos, hogy egyes angliai területeken élnek a koboldok családjához tartozó lények, a knockerek legendája. A knockerek gnóm alkatú, alapvetően ártalmatlan lények, akik bányákban élnek, és a legendák szerint elhunyt zsidók lelkei…
Az újabb kori irodalomból a koboldokkal kapcsolatban gyakran idézik a Harry Potter sorozat Gringotts bankot őrző, hatalmas varázserővel rendelkező koboldjait, akik számos elemzés szerint az antiszemita narratívából származnak.
„Rowling koboldjai nyíltan antiszemita karikatúrák”
– mondta korábban egy irodalmi elemző. –
„Bibircsókos, horgas orrú zsugoriak faja, akiknek mindene az arany, és hiszik, hogy minden, amit valaha is alkottak, az övék, és az azokat megvásárló varázslók csupán ’bérlik’ azokat tőlük. Úgy tűnik, ők irányítják a varázslók gazdaságát, és csak a saját fajtájukban bíznak.
A regény azt sugallja, hogy a koboldok titkos összeesküvést szőnek a varázslók kormányzatának aláaknázására.”
A híres zsidó gyerekmese, a Hersel és a hanukai koboldok rácáfol erre a kiterjedt antiszemita hagyományra. A történetben a koboldok megszállják Osztropol városának zsidó közösségét, elfújják a hanukai gyertyákat, eltüntetik a hanukai fánkokat és tönkreteszik a pörgettyűket. Nem szeretnék azonban gyerekek vérét venni, nem érdekli őket a pénz és nem szőnek titkos összeesküvéseket sem.
Összességében azonban elmondhatjuk, hogy a koboldok bizony gyakorta beleilleszkednek a zsidóellenes retorikába.
Címlapkép: Getty images