Ez a szombat a „tehén szombatja” – párását párá, amikor arra emlékezünk, hogy az Örökkévaló nekünk adta a vörös tehén micváját.

A vörös tehén hamuja
A vörös tehén hamujából készített folyadék megtisztította a rituálisan tisztátalan embereket, míg az a kohén (pap), aki elvégezte a tisztító szertartást, rituálisan tisztátalan lett a folyamat során.
Mi ennek az értelme?
Ugyanaz a hamu, ám míg egyes embereket megtisztít, addig másokat éppen hogy tisztátalanná tesz! Hogyan érthetjük ezt meg? Mit kezdhet az emberi logika azzal a parancsolattal, melyről minden ember legbölcsebbike, Slomó (Salamon) király is azt mondta, hogy soha nem sikerült megértenie? A Mose Chájim Luzzato rabbi (Rámchál) által írt Meszilát Jesárim (Az egyenesek útja) című könyv egy nagyszerű példázata segíthet – ha nem is a megértésben, de az elfogadásban. A példázat (kissé modernizált változatban) így hangzik:
De hol van a torony?
Egyszer egy ember egy óriási labirintusba ment, azzal a céllal, hogy elérje az útvesztő másik oldalán álló tornyot. Ám hiába is próbálkozott, mindig csak egyre távolabb került ahelyett, hogy közeledett volna a toronyhoz. Egyszer csak hangot hallott, mely egy hangosbeszélőn át szólt hozzá: „Te nem látsz engem, de én látlak téged. Itt ülök a toronyban, látlak téged és az összes utat. Ha el akarod érni a tornyot, menj előre, aztán jobbra, aztán vissza, aztán balra…” Az ember teljesen elveszettnek érezte magát: „El akarok jutni a toronyba, de ő pont azt mondja, hogy visszafelé menjek, ne előre…” Két lehetőség állt hát előtte: vagy azt mondja, hogy semmi értelme annak, amit a toronybeli ember mondott, és magában próbálkozik tovább, vagy elfogadja, hogy az illető fentről mindent lát, olyan perspektívából, amit ő sosem lesz képes meglátni, és ezért inkább hallgat rá.
Sábát párá
Ez a sábát párá, a tehén szombatjának üzente. A Tórában számos olyan parancsolat szerepel, mely a „chok”, törvény kategóriájába esik. Ezek olyan micvák, melyeket nem tudunk logikusan kitalálni vagy megérteni, csak azért tesszük, mert az Örökkévaló így parancsolta. Elfogadjuk, hogy Isten mindent tud és mindent lát. Isten „hangosbeszélője” a Tóra, melyen át utasításokat adott nekünk, és ezért mi hálásak vagyunk Neki. Előfordul, hogy nem értjük e szabályokat, de ha elfogadjuk és megtesszük őket, akkor újra és újra átélhetjük, hogy a siker, az álmaink, a tartalmas és örömteli élet tornya felé vezető autópályán száguldunk.
Valóban, vannak logikátlannak tűnő micvák, de ezek is hozzátartoznak az isteni előírások rendszeréhez, melyek elárulják, hogy hogyan tudjuk a lehető legjobban élni az életünket.
Ephraim Mirvis brit főrabbi magyarázatát az Arutz7 oldal közölte.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.