Az elmúlt 24 évben, minden hanuka idején menórát állítottak a Harvard Yardon, a Harvard Egyetem parkjában. Idén a hetedik estén csatlakozott Claudine Gay, az egyetem elnöke is. Jelen volt Hirschy Zarchi rabbi, a Harvard Chábád igazgatója.
Ennek előzménye, hogy egy nappal korábban Steven Pinker professzort, aki zsidó, támadások érték, amikor személyes történeteket mesélt családjáról, akik átélték a kisinyovi pogromokat és a holokausztot. Gayhez szólva Zarchi felidézte korábban elismételt ígéretét, miszerint a zsidó közösséget támogatni fogja. „Tegnap este nem éreztük ezt” – mondta a rabbi. „Nem volt senki, aki vigyázott volna ránk. És még mindig nem volt olyan hang, amely elítélte volna a történteket”.
Claudine Gay – és másik két egyetemi vezető – egy héttel korábban nagy felháborodást kiváltó kijelentéseket tett egy kongresszusi meghallgatáson, ahol az előző két hónapban több egyetemen történt, Izrael-ellenes, antiszemita megnyilvánulások, demonstrációk volt a téma. Amikor Elise Stefanik New York-i republikánus képviselő megkérdezte, hogy a „zsidók kiirtására való felhívás” ellentétes-e a Harvard Egyetem, a Massachusetts Institute of Technology és a Pennsylvania Egyetem magatartási kódexével, mindhárom elnök azt mondta, hogy „a válasz a kontextustól függ”.
Abban egyetértettek, hogy az antiszemitizmus komoly probléma az egyetemeiken, különösen a Hamász támadása és a Gázai övezetben a terrorcsoport ellen indított izraeli háború kezdete óta még súlyosabbá vált.
„Barátaim, egy olyan pillanatban gyűltünk össze, amikor a világ szeme ránk szegeződik” – mondta Zarchi a tömegnek, köztük az elnöknek.
„Most mindenki a Harvardra néz, és fájdalmasan kell megállapítanom, hogy sajnos a zsidógyűlölet és az antiszemitizmus virágzik az egyetemen.”
„Az egyetem már az első hanuka óta soha nem engedte, hogy a menórát itt tartsuk éjszakára, mert attól tartottak, hogy megrongálják” – mondta a rabbi, aki feleségével Elkie-vel 1997-ben nyitotta meg a Massachusetts állambeli cambridge-i Chábád-központot.
Zarchi arról is beszélt, hogy zsidó oktatókat és hallgatókat zaklatnak, akik félnek attól, hogy azonosíthatóan zsidóként jelenjenek meg az egyetemen. Beszámolt arról, hogy a Hamász terrorszervezet háborús bűneiről készült felvételek bemutatása után a Harvard rendőrsége felhívta, és azt tanácsolta neki, fogadjon biztonságiakat családja és diákjai védelmére. Elmesélte, hogy nemcsak a Harvard oktatói, hanem egyetemi lelkésztársai is hallgattak, akik közül senkinek sem volt ereje elítélni a zsidó nép elleni népirtó támadást.
A rabbi üzenete Gay elnöknek, a Harvardnak és mindazoknak, akik felnéznek az intézményre és arra, amit az képvisel, egyszerű, mégis mélyreható volt: tudni fogjuk, hogy valami megváltozott, ha a Harvard menórája a hanuka teljes idején állni tud. Amikor a fénye áthatja azoknak a férfiaknak és nőknek a szívét és elméjét, akik a tudás csarnokait töltik meg, és rajtuk keresztül a világot – írja a chabad.org.