Új program segíti a fogyatékkal élőket az alijázásban és az azt követő integrációs folyamatban, írja az Arutz7. A kezdeményezésben a Zsidó Ügynökség (Szochnut), az izraeli Népjóléti és Szociális Ügyek Minisztériuma és az Alijaügyi és Integrációs Minisztérium is részt vesz az amerikai új bevándorlókat segítő Nefesh B’Nefesh és a Qualita Aliyah szervezeten kívül.

A program célja, hogy az újonnan érkezettek már az alijázás pillanatában szerepeljenek az illetékes hivatalok nyilvántartásában és így Izraelbe érve rögtön megkaphassák a szükséges ellátást.

A fogyatékkal élő bevándorlók számára is megkönnyíti az új élet kezdését, ha tudják, milyen szolgáltatásokra és forrásokra jogosultak. Ez nagyban segíti az integréciós folyamatot is. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy már a kiinduló országban elkezdenek foglalkozni az arra jogosultak ügyével. Mindeddig erre csak akkor nyílt lehetőség, amikor a bevándorlók megérkeztek az országba és hosszadalmas folyamat során elismerték a fogyatékukat és megkapták mindazt a segítséget, amire szükségük volt. Ez nemcsak megnehezítette az érintettek és családjuk alijázását, hanem bizonyos esetekben lehetetlenné is tette, mivel sokan attól tartottak, hogy esetleg nem kapnak a lehető legrövidebb időn belül megfelelő ellátást szeretteik.

„Nagyszerű lépés ez abban a forradalomban, melyet a fogyatékkal élők jogaiért folytatunk”

– jelentette ki Meir Kohen, korábbi népjóléti miniszter. – „Az új kezdeményezés sokkal könnyebbé teszi a fogyatékkal élő új bevándorlók számára a letelepedést és elejét veszi annak, hogy a fogyatékkal élő személyek alijája késedelmet szenvedjen vagy ellehetetlenüljön az embert próbáló folyamat miatt. Mostantól fogva minden, fogyatékkal élő új bevándorló már érkezéskor teljes jogokat élvez majd. Köszönetet mondok Doron Almognak, a Zsidó Ügynökség vezetőjének azért az elkötelezettségért, amellyel a fogyatékkal élők integrációjáért dolgozik, valamint Pnina Tamano Sata alijaügyi és integrációs miniszternek az együttműködésért.” Pnina Tamano Sata pedig a következőket mondta: „Kötelességünk és erkölcsi felelősségünk a lehető legjobban megkönnyíteni az új bevándorlók letelepedését. Különösképpen igaz ez a fogyatékkal élőkre és családjaikra. Helyre kell hoznunk azt a régen fennálló helyzetet, mely a népesség egy teljes, néma szegmensét sértette, olyan embereket, akik ettől függetlenül is számos nehézséggel küzdenek…”

Yehoshua Fass rabbi, az amerikai aliját segítő Nefesh B’Nefesh társalapítója és igazgatója köszönetet mondott az illetékeseknek, majd kifejtette:

„Az új kezdeményezés áttörés, mely felmérhetetlen mértékben segíti a fogyatékkal élők családjait. Az elmúlt húsz évben számos olyan családot láttam, akiknek e hatalmas kihívás miatt kellett feladniuk az alijával kapcsolatos álmaikat”.

A Szochnut vezetője, Doron Almog, aki maga is érintett a nehézségekben, így fogalmazta meg érzéseit: „Életem legnagyobb tanítója fiam, Erán volt, aki súlyos értelmi fogyatékkal született. Többet tanultam tőle, mint bárki mástól arról, hogy mi a gyengék helye a társadalomban” – mondta. – „Mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy lehetővé tegyük a fogyatékkal élők számára, hogy élhessenek az alijázás jogával és rögtön az Izraelbe való érkezésük pillanatától fogva segítenünk kell az izraeli társadalomba való integrációjukat. A fogyatékkal élő gyermeket nevelő szülőknek sok nehézséget és aggodalmat jelent az alijázás, és most végre könnyíthetünk a terhükön és a biztonság érzésével erősíthetjük őket. Ez cionista és erkölcsi kötelességünk.”

Fotó: Aliyah (archive image) Shahar Azran

Megszakítás