A turisták által kevéssé ismert, de nagyszerű élményt kínáló izraeli kirándulóhelyeket bemutató sorozatunkban a Holt-tenger környékére utazunk, ahol két olyan helyszínt mutatunk be, amelyet ugyanazon a napon, egymás után is fel lehet keresni.

Az egyik kirándulóhely, Éjnot Cukim egy édesvizű tavakkal és nádasrengeteggel tarkított nemzeti park, a másik pedig Ros Cukim, a Holt-tenger fölé magasodó hegylánc tetején kialakított kilátóhely. Utóbbit a nemzeti park mellől induló, jelzett úton lehet megközelíteni. A legjobb ötvözni e két helyszín megtekintését: a jó erőnlétet követelő hegymászás után különleges érzés megmártózni a hűvös, forrásvízzel táplált medencék valamelyikében.

 

Éjnot Cukim

A helyiek által az arab nevén, Én Fás’cháként emlegetett nemzeti park a Holt-tenger északnyugati partszakaszán, 2500 hektáron terül el. Ez a világ legmélyebben (-380 m) fekvő nemzeti parkja. A medencéket tápláló források vize a Júdeai-hegyekre hulló csapadékból származik.

Talán erről a területről szól Jechezkél (Ezékiel) próféta könyve (47:10):

„És lészen, állanak mellette halászok Éjn-Geditől Éjn-Eglájimig, hálók kiterítő helye lesz; neme szerint lesz a haluk, mint a nagy tenger hala, igen sok.”

A kis tavak egy részében valóban sok hal él, tehát nem elképzelhetetlen, hogy az élővilágtól mentes Holt-tenger közelében egykor halászattal is foglalkoztak. A közelben fekvő Kália kibuc ezekből a forrásokból nyerte az édesvizet egy ideig a halgazdaságához, beteljesítve a próféciát.

A park bejárathoz közeli részén nagy méretű, felnőtteknek is kiváló úszási lehetőséget kínáló medence és egy alacsony vízmélységű, gyermekek számára kialakított medence található, amelyeket sekély patak köt össze. A medencék körül hatalmas, árnyékot adó pálmafák állnak, a kikapcsolódást kihelyezett padok, asztalok és grillrácsok, illetve kulturált zuhanyzó és wc segíti.

A park keleti végén további, kisebb méretű medencékre lelhetünk, amelyek egy részét teljesen árnyékba borítják a föléjük hajló fák. A park két fele között 3-4 méter magasra növő nádasban haladó ösvényeken közlekedhetünk. Egykor itt húzódott a Holt-tenger partja, ami a vízmennyiség nagy mértékű csökkenése miatt 2 km távolságra került, így már nem megközelíthető. A jelenség szomorú mementója egy semmibe vezető strandlépcső, amely a parti sáv 1984-es helyzetét szemlélteti.

E terület mindig is messze feküdt a nagyobb településektől, ám mégis számos régészeti emlék került itt felszínre, és nemcsak a néhány km-re fekvő kumráni barlangokból, ahol a híres holt-tengeri tekercseket találták.

 

Turistamentes látnivalók Izraelben: Gálon, a kánaániták vára

Most induló sorozatunkban a helyiek által ismert, de turisták által kevésbé látogatott helyszíneket mutatjuk be.

 

A forrás közelében már a II. vaskorban, 2500-3000 évvel ezelőtt, Izrael királyai idejében erődöt emeltek. Heródes korában, 2000 évvel ezelőtt pedig egy farm működött itt, amelynek romjai megtekinthetők a park bejáratától jobbra eső területen. A lakóház és a zárt udvar mellett egy illatos balzsamot gyártó üzem működött, ahol a rendkívül drága, sivatagi éghajlatot kedvelő afarszemont dolgozták fel.

A farm mindössze kétszáz évig állt fenn, mert a rómaiak ellen vívott nagy felkelés során (66-70) lerombolták. Később ismét benépesült, de a Bár-Kochva felkelés során (132-135) újra elpusztították. Ahogy a korszakban emelt zsidó települések mindegyikén, itt is feltártak mikvét, azaz rituális fürdőt. A terület fejlesztése 1967 után indult be, amikor a környék Izrael fennhatósága alá került.

Az oázis rendkívül gazdag állat- és növényvilággal rendelkezik. A számtalan hal- és madárfaj mellett ragadozók is kedvelik a vízben és élelemben gazdag területet: hiénák, farkasok, hiúzok és menyétek élnek a környéken. A park jelentős része szigorúan védett övezet, amit kerítés véd a látogatóktól. Ez a területet kizárólag vezetett túra keretében látogatható. Vasárnaponként angol nyelvű csoportok is indulnak, a belépőjegyen felül nem kérnek pénzt a részvételért.

 

Ros Cukim

A nemzeti park bejáratával szemben, a főút másik oldalán indul az a meredek, sziklás túraútvonal, amelynek végén egy fantasztikus, épített kilátót találunk.

Talán furcsa lehet, amikor a 3 km-es, egy órát igénybe vevő mászást követően azzal szembesülünk, hogy még a tengerszintet sem értük el: a „hegycsúcs” -80 méter magasságban van. A látvány azonban mindenért kárpótol: a lábunk alatt fekszik a Holt-tenger és a nemzeti park, szép időben gyönyörűen látszanak Moáv-hegyei a túlparton, délre feltűnik Jerikó, mögöttünk pedig a Júdeai-sivatag húzódik.

Érdemes megtenni még néhány száz métert észak felé, ahol egy másik, talán még drámaibb panorámát nyújtó kilátópont található. A felfelé vezető úton térünk vissza a túraútvonal kezdetéhez. Mászás közben ne térjünk le a fekete jelzéssel ellátott útról, mert a meredek hegyoldalt lazán borítják a kövek, könnyen megindulhat a lábunk alatt a talaj.

 

 

Mivel 300 métert emelkedünk egy óra alatt, időnként érdemes megállni, inni, pihenni és gyönyörködni a tájban. Egy-egy nagyobb szikla tövében árnyékra is lelhetünk. Ne feledjük: a sivatagban vagyunk, tehát gondoskodni kell a folyamatos folyadékpótlásról, még abban az esetben is, ha nem érzünk szomjúságot. A túra nem igényel hegymászó tudást, de szükséges némi erőnlét, hogy örömet okozzon. A bőséges mennyiségű folyadék mellett túrabakancs, de legalább zárt cipő, sapka, napszemüveg és fényvédő krém (télen is) ajánlott. A telente időnként lezúduló esőzések idején az áradásveszély miatt nem javasolt az útvonal, nyáron pedig kizárólag kora reggel vágjunk neki, mert nap közben jóval negyven fok fölé emelkedhet a hőmérséklet.

Megközelítés: Éjnot Cukim a 90-es úton mellett fekszik, amely Izrael leghosszabb, közel 500 km-en át húzódó országútja: Metulától egészen Éjlátig tart. Nem sokkal Éjnot Cukim felett fut bele a Tel-Avivból induló és Jeruzsálemen áthaladó 1-es autópálya. Éjnot Cukim Kália kibuctól (és a mellette fekvő Kumrán nemzeti parktól) 5-km-re délre fekszik. A kilátó meglátogatásához érdemes az autót a nemzeti park parkolójában hagyni.

A menetidő gépkocsival Jeruzsálemből 50-60 perc, Tel-Avivból másfél-két óra. A Waze-be a következőt írjuk be: Einot Tsukim.

Autóbusszal a jeruzsálemi buszpályaudvarról induló 486-os, 487-es vagy 421-es járattal közelíthetjük meg.

A nemzeti parkba jegyet kell váltani, melynek ára felnőtteknek 29 sékel, gyermekeknek 15 sékel, bérlettel ingyenes. Nyitvatartás: nyári időszámítás alatt 8-17 (pénteken 16-ig), júliusban és augusztusban hétköznapokon 19-ig, téli időszámítás alatt 8-16 (pénteken 15-ig). Júliusban és augusztusban hétköznapokon 19-ig. A nagy medence nyitva tartásáról a nemzeti park weboldala nyújt felvilágosítást.

Megszakítás