Ijár, mely a tórai számítás szerint a második, az évek számítása szerint pedig a nyolcadik hónap, a gyógyulás és a második esély hónapja.

A hónap neve egy tórai mondat akronímája: áni Hásem rofechá (אייר), vagyis: én vagyok az Örökkévaló, a te orvosod (2Mózes 15:26). A második esélyt pedig peszách seni jelenti, mely egy hónappal a niszán 14-én kezdődő peszách után van, ijár hó 14-én. Azt mondják, ebben a hónapban az ember a megélhetése terén is sokat remélhet, mivel ebben a hónapban kezdett hullani az égből a manna a sivatagi vándorlás során, ami az isteni gondviselést jelenti. A zsidó gondolkodás szerint az Örökkévaló előre elhatározza, hogy kinek mit juttat, vagyis a megélhetés, a párnászá Istentől ered, így kapcsolódik a manna hullása az ember jövedelméhez.

Ebben a hónapban azonban nemcsak a fentiek miatt lehetünk optimisták, hanem ezeken felül további jókat remélhetünk:

A Zohár, a kabala legfontosabb könyve azt mondja, hogy ebben a hónapban minden imánkat azonnal elfogadják az Égben.

A testi felépülés mellett spirituális gyógyulást is remélhetünk, még akkor is, ha ehhez természetfölötti történésekre van szükség. A breszlávi Náchmán rabbi szerint pedig nemcsak bármire gyógyulást hozhat a hónap, de minden gyógyulás ebből a hónapból ered. Ugyanígy az aptai rebbe, Ávráhám Jehosua Heschel rabbi is azt tanította, hogy a gyógyulásra a legalkalmasabb időszak ijár hónapja. Ennek az is az oka a fentieken kívül, hogy ez az a hónap, melyet teljes egészében a szfirát háomer, az ómerszámlálás jegyében töltünk. Az ómerszámlálás hét hétből, vagyis 49 napból áll. A héber chole – beteg szó számértéke (betűi értékének az összege) éppen 49.

Ahogy fentebb írtuk, ez a hónap az ember megélhetése szempontjából is fontos. Ahhoz, hogy Istentől megkapjuk a nekünk járó részt, meg kell tennünk a magunk erőfeszítését (ezt héberül histádlutnak nevezik). A szorgalmas munkát imádkozással is érdemes megtámogatni, ehhez bölcseink javaslata szerint érdemes minden nap, de legalább ijár hónap újholdján elmondani a párását hámánt, vagyis a manna szakaszát. (Nem tévesztendő össze Hámánnal, a purimi történet főgonoszával. Itt az égből hulló isteni eledelről, a mannáról van szó, melyet héberül mán-nak neveznek.)

Ijár hónap tórai neve: ziv – sugárzás, a Sechina, vagyis az isteni jelenlét fénye. A Chiduséj Hárimnek is nevezett guri Jicchák Meir rabbi szerint azért nevezik ijárt a Sechina kisugárzásának, mert az, aki valami miatt elmulasztotta niszán hónap (azaz peszách ünnepének) fényét, az pótolhatja ijárban. Kijavíthatjuk mindazokat a dolgokat, melyek niszán hónapban tisztátalanná tettek minket, helyrehozhatjuk a tévedéseket és új esélyt kapunk. Aki ugyanis tisztátalanság miatt nem tudott enni a niszán 14-én a Szentélyben bemutatott peszách áldozatból, az pótolhatta ezt egy hónappal később, ijár 14-én. Ezért rabbijaink különféle imákat javasolnak a bűnök, kihágások és egyéb tettek helyrehozására.

Ijár hónap kétnapos újholdján tehát egészségünkért, jólétünkért és lelkünk tisztaságáért imádkozunk. Adja az Örökkévaló, hogy valóban eljöjjön számunkra a teljes gyógyulás, testi és lelki szinten egyaránt, és jöjjön el mihamarabb a végső és teljes megváltás!

zsido.com

Megszakítás