Peszách után sokunk kamrájában marad fel nem használt macesz és maceszliszt, dió, mogyoró és egy-két szál torma. Mit kezdjünk ezekkel? E kérdésre keresi a választ az aish írása.

Macesz

Kezdjük rögtön a macesszal, ami igazán sokoldalúan felhasználható. Készülhet belőle például maceszgombóc, macebráj (édesen, reszelt almával és fahéjjal vagy sósan, fűszerekkel, fokhagymával), használhatjuk kenyér helyett a reggeli szendvics alapjaként vagy macesz-lasagnává is varázsolhatjuk. Aki valami különlegeset (ls igazán amerikait) szeretne alkotni, olvasztott csokoládéval megkenve, különféle cukorkákkal megszórva is kipróbálhatja – kisgyerek körében minden bizonnyal első helyen szerepel majd ez a felhasználási mód.

Macebráj színes csírasalátával

Ha még nem készített volna ebédet, kevés hozzávalóból néhány perc alatt elkészíthető a laktató és színes, húsmentes ebéd. Macebráj színes csírasalátával (1 személyre) Macebráj párve 4 macesz 4 tojás néhány ek. hideg víz só és bors, ízlés szerint A maceszlapokat kicsire tördeljük (a legegyszerűbb két tiszta konyharuha között sodrófával apróra zúzni). Nagy tálba tesszük. A … Olvass tovább

Maceszliszt

A maceszliszt tulajdonképpen egész évben étlapon lehet. Maceszgombóc alapja, rántott húsok vagy zöldségek panírja és sütemény egyaránt készülhet belőle. A maceszgombócokat akár le is fagyaszthatjuk főzés előtt: tegyük őket egyesével tálcára, és csak akkor tegyük őket dobozba, amikor már megfagytak, hogy ne ragadjanak össze.

Krumplikeményítő

Levesek, szószok, főzelékek sűrítésére használhatjuk, készülhet belőle gluténmentes sütemény vagy akár év közben is elkészíthetjük a peszáchi tésztát, a loksnt.

Kóser gasztro: loksn (gluténmentes tészta)

Az előző héten egy levest javasoltunk, melyben, az ómerszámlálás tematikájának megfelelően, árpa is főtt a többi zöldséggel együtt. Ezen a héten egy levesbetétet ajánlunk, mely a hagyományos askenázi konyhában peszáchkor kerül általában elő, ám valójában egész évben fogyaszthatjuk. Ez a levesbetét a loksn. A zsidó konyha nem csak ezt a levesbetétet adta a világnak. Szintén … Olvass tovább

Chároszet vagy chrajszesz

Ha egészen véletlenül maradt e jellegzetes peszáchi étel hozzávalóiból, érdemes kipróbálni a joghurtba vagy vaníliafagyiba kevert chrajszeszt, illetve sütemények ízesítője is lehet az alma-dió-bor keverékéből álló chrajszesz.

Dió, mogyoró

Először is, a diót-mogyorót érdemes a hűtőben tárolni, nehogy megavasodjon. Másodszor is, sokan szívesen ropogtatják ezeket az egészséges nassolnivalókat étkezések között, de nagyszerűen felhasználhatók süteményekben, desszertekben, salátákban, pestóban.

Torma

A torma jól fagyasztható, és a peszáchról maradt gyökerek sokáig elállnak a mélyhűtőben. Készülhet belőle majonézes torma vagy a híres chrein, tormás cékla, a peszáchi asztal gyakori eleme. A torma jól illik halakhoz, különösen lazachoz, és érdemes kipróbálni különféle tejtermékekkel is.

Kóser gasztro: chrein (tormás cékla)

Askenázi zsidók közismert szombati étele a gefilte fis, töltött hal, ami manapság csak magát a halból készített tölteléket jelenti. E viszonylag semleges ízű, nem túlságosan fűszeres halételnek szinte természetes párja az erőteljes ízű chrein, a tormás cékla. Maga a jiddis név az orosz hren – torma szóból származik. A cékla és a torma használata a … Olvass tovább

 

Megszakítás