New York – közjogi értelembe vett – „ura”, William Blau (1869–1941) vagyis Blau Vilmos száz évvel ezelőtti budapesti látogatása valóságos szenzációszámba ment. Blau mint fiatal kassai fiú több hónapos, hányattatott utazás után érkezett meg az Egyesült Államokba, ahol eleinte mint szivarkészítő tengődött. A keserves kenyérkereset mellett elvégezte az esti ipariskolát, majd beiratkozott az egyetemre, ahol jogot végzett. Nemsokára New York bírója lett.

Blau száz évvel ezelőtt rokonlátogatásra érkezett Magyarországra, s miután a családtagok egy része elcsatolt területen élt, inkább Budapesten találkozott velük.

Alig egy évtized alatt a New York-i társadalom aljáról a krémbe küzdötte fel magát, s Amerika legkeresetett ügyvédei között emlegették. Aktív politikai szerepet is vállalt, a kiváló szónok Samuel Koenig (1872–1955) ügyvéddel – azaz az egri születésű, König Sámuellel – a republikánus párt egyik fő szervezője és vezéralakja lett.

Pályája kezdetéről Az Est című lapban a következőt nyilatkozta: „23 éves koromban az ügyvédi diploma már a zsebemben volt, akkor irodát nyitottam New Yorkban, az ötödik kerületi törvényszékkel szemben. Eleinte óriási harcom volt az élettel. Pénzem nem volt, harminc dollárért vásároltam ócska irodabútort részletfizetésre, s bizony sokszor kellett nélkülöznöm, hogy keresetemből pontosan törleszthessem az adósságot. Két-három évig tartott ez a küzdelem, akkor kezdtem boldogulni. New York állam északi részében volt egy gyilkosság, egy tót napszámos agyonverte a szeretőjét. Engem, mint ügyvédet megbíztak, hogy az esetnél mint államügyész, a vádat képviseljem. Úgynevezett karrierem tehát nem azzal kezdődött, hogy valamilyen nevezetes bűnpörben a vádlottat védőbeszédem után felmentették, hanem éppen ellenkezőleg. Vádbeszédem után a tót gyilkos a villamosszékre került, kivégezték. Ez volt az első esetem, amikor állami funkciót kaptam, s ezt soron követte a többi is.”

Blau doktor politikai karrierje mellett államügyészhelyettesnek és rendőrbírónak is kinevezték, majd New York város bírája lett – ő volt az első magyar ember, aki állami hivatalt kapott az Egyesült Államokban. Aktív szerepet vállalt a New York-i magyar kolónia mozgalmaiban, egyszer, amikor a bevándorlási kvóta átlépték a magyarok, és mintegy háromszáz embert akartak visszaküldeni az Ellis Islandról, akkor az ő közbenjárására maradhattak a kétségbeesett emberek.

Források:

„New-York magyar zsidó városbirája Budapesten”, Egyenlőség, 1923. 42. évf. 31. szám, 8. old.

l.s., „Newyork város bírája – magyar ember”, Az Est, 1923. 14. évf. 186. szám, 6. old.

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás