Sziván hónapja különleges helyet foglal el a zsidó naptárban: nemcsak a tóraadás hónapja, hanem számos történelmi esemény, spirituális tanítás és ünnepi hagyomány kötődik hozzá.

Ebben az összefoglalóban tíz érdekes tényt gyűjtöttünk össze, amelyek segítenek mélyebben megérteni, miért olyan jelentős sziván hónap a zsidó élet körforgásában – a Szináj-hegytől a Lubavicsi Rebbe amerikai érkezéséig.

10 különleges tény sziván hónapról

1. Sziván a zsidó naptár harmadik hónapja

Ha a tavaszi niszántól számítjuk, akkor sziván a harmadik hónap. Ha viszont az őszi tisritől, ros hásánától tekintjük az évet, akkor sziván a kilencedik hónap.

2. Sziván neve először Eszter könyvében szerepel

A hónap neve – akárcsak a többi ma használt héber hónapnév – a babiloni fogság idejéből származik. Először Eszter könyvében találkozunk vele, amikor a királyi rendeletet – amely felhatalmazta a zsidókat, hogy megvédjék magukat – a „harmadik hónap, sziván hónap huszonharmadik napján” adták ki.

3. A Tóra adása sziván hónapban történt

A kivonulás utáni harmadik hónap első napján népünk megérkezett a Szináj-hegyhez. Hat nappal később Isten leszállt a hegyre, és közölte a Tízparancsolatot. A pillanat tökéletes szimbolikát hordoz: a Tóra három részből áll (Tóra, Próféták, Írások), Izrael három „rétegből” épül fel (kohén, lévita, izraelita), Mózes a harmadik gyermek volt (Mirjám és Áron után), és ez volt a harmadik nap azóta, hogy Isten azt kérte, a férfiak és nők váljanak el egymástól a nagy esemény előtt.

4. Szivánban ünnepeljük sávuotot

Sávuot, a Tóraadás évfordulója sziván 6-án van (a diaszpórában sziván 7-én is). Ez peszáh után az 50. napon következik. Az ünnep különlegességei közé tartozik az egész éjszakás tóratanulás, a Tízparancsolat meghallgatása a zsinagógában, a tejtermékes fogások, valamint a mázkir-megemlékezés.

5. Szivánban kezdődik a búza aratása Izraelben

Izraelben a termés a téli esők idején érik be. Szivánban kezdik meg az aratást. Az ősi időkben két friss búzakenyeret vittek az első gyümölcsök és termések bemutatásával együtt a jeruzsálemi Szentélybe sávuot ünnepén.

6. Sziván csillagjegye: az ikrek

A kos (bárány) és a bika (ökör) után az ikrek az első emberi alakot ábrázoló csillagjegy (a másik a szűz). Bölcseink szerint ez illik a Tóraadás hónapjához, hiszen csak az ember képes tapsolni, táncolni és örvendezni a Tóra ajándékának.

7. Sziván a Jákobhoz kapcsolódó hónap

A harmadik hónap az első kettő – niszán és ijár – tulajdonságait egyesíti. Ez Jákobra utal, aki elődei, Ábrahám és Izsák útját tökéletesítette és szintetizálta. Ráadásul Jákob ikertestvér volt Ézsauval, akihez a következő két hónap (támuz és áv – a pusztulás hónapjai) kapcsolódnak.

8. Egyes közösségek sziván 20-án böjtölnek

Sziván hónapjában több tragédia is érte a zsidó népet. 1096-ban, a keresztes háborúk idején, zsidókat mészároltak le Wormsban és Mainzban. 1171-ben Blois-ban (Franciaország) egy vérvád után kivégeztek egy zsidó közösséget, és Rábénu Tam sziván 20-át böjtnappá nyilvánította. Később más tragédiák, köztük a kozák pogromok (1648) is erre az időszakra estek. Ma főként haszid közösségek tartják meg e böjtöt.

9. A hónap eleje gyászos felhangot hordoz

Minden új hónapot a megelőző szombaton, a sábát mevárchimon hirdetünk és áldunk meg. Ám mivel ez örömteli alkalom, ilyenkor általában elhagyjuk az „Áv hárachamim” imát, amely a vértanúinkra emlékezik. Chábád-hagyomány szerint azonban sziván előtt ezt az imát megtartjuk – a hónap történelmi tragédiái iránti tiszteletből.

10. A Lubavicsi Rebbe szivánban érkezett Amerikába

1941-ben, sziván 28-án, miután csodával határos módon elmenekült a náci megszállás elől Franciaországból, a Lubavicsi Rebbe, Menachem Mendel Schneerson rabbi és felesége, Chájá Muska rebecen megérkeztek az Egyesült Államokba.

Ez a pillanat jelentette a Rebbe világméretű zsidó újjáépítő munkájának kezdetét.

Forrás: chabad.org

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás