Közös bárcheszsütés nehéz időkben. Ez az egyszerű, évezredek óta gyakorolt cselekedet a soha nem múló zsidó reményt szimbolizálja.

Az Izraelből érkező rettenetes hírekre az egész világ zsidósága azonnal reagált. Közös imádkozásokat szerveztek, pénzt és felszerelést kezdtek gyűjteni, és sok helyen bárcheszsütést tartottak a sérültek gyógyulásáért, a túszul ejtettek kiszabadulásáért és katonáink sikeréért.

Miért éppen bárchesz? Miféle segítséget remélünk a tészta meggyúrásától?

A szokás a Tórában, Mózes negyedik könyvében gyökerezik. Itt olvassuk a chálá, a meggyúrt tésztából a Szentélyben szolgáló kohénok számára leválasztott darab tészta parancsolata:

És szólt az Örökkévaló Mózeshez, mondván: Szólj Izrael fiaihoz és mondd nekik: Mikor bementek az országba, melybe én viszlek benneteket, akkor legyen, ha esztek a föld kenyeréből, adjatok ajándékot az Örökkévalónak. Tésztátok elsejéből pogácsát adjatok ajándékul; mint a szérű ajándékát, úgy adjátok azt. Tésztátok elsejéből adjatok ajándékot az Örökkévalónak, nemzedékeiteken át. (4Mózes 15:17-21)

Bár ma már és még nem áll a szentély, a chálát a mai napig leválasztjuk és erre áldást is mondunk. Ezt az általában nőkkel kapcsolatba hozott micvát nevezik héberül háfrását chálának. Zsidó asszonyok évezredek óta fordulnak ehhez a különleges micvához öröm és bánat idején egyaránt.

A chálá levételének ereje abban rejlik, hogy a micva elvégzésének pillanataira minden energiánkat arra összpontosítjuk, hogy elmondjuk az áldást – és aki hallja, ámennel feleljen. Ez az időpont különösen alkalmas arra, hogy másokért imádkozzunk, áldást, egészséget, biztonságot, védelmet és gyógyulást kérjünk az Örökkévalótól.

A chálá micvája összehoz. A tésztából sütött kenyérféleség pedig továbbadja azt a szeretetet, melyet a meggyúrása során éreztünk mások iránt. A chálá zsidó asszonyok nemzedékeinek százait köti össze egyetlen láncolattá, egyetlen élő testté. Az egység és az imádkozás e spirituális pillanatai erőt adnak az egész zsidó népnek, minden egyes zsidónak, bárhol is legyen éppen a világon.

Ez a zsidó nép válasza a tragédiára. Nem erőszakkal, nem vandalizmussal fejezzük ki a fájdalmunkat, hanem egységgel, összefogással, a másokkal való törődéssel. Imádkozással és micvák teljesítésével, együttléttel és egymás támogatásával.

További tényekkel és a chálá levételének módjával itt ismerkedhet meg.

Magyarázatokkal, történetekkel gazdagított receptjeinket az alábbi linkeken találják meg:

 

Békés szombatot kívánunk!

Ráchel Edri üzenete: gyújtsatok szombati gyertyákat

„Barátaim, a nesek [fegyver] szó a nérot sábát kodes – a szent szombat gyertyái [rövidítése].”

Megszakítás