November végén tartotta az amerikai Agudath Israel az éves összejövetelét, ahol, mint rendesen most is megvitatták az Egyesült Államok ortodox zsidóságának legfőbb kihívásait és problémáit. A konferencia egyik fő témája a jesiva diákok házasságkötésének kora volt – számolt be róla a VINnews amerikai ortodox hírportál is.

Jesiva Gedola of Carteret, Wikipédia

Már az összejövetel első estéjén, november 27-én előkerült a bócherek házasságkötésének problematikája. Az égető kérdést Ráv Elya Ber Wachtfogel, a South Fallsburg-i Gedolah Zichron Moshe jesiva vezetője vetette fel, s rendkívül határozott kampányba kezdett, hogy úgy alakítsák át a jelenlegi jesivarendszert, hogy a bócherek már fiatalabb korban megkezdhessék az ismerkedést lányokkal (természeten az sádchenolás, hagyományos keretei között).

Wachtfogel rabbi expozéja a siduch, vagyis az ortodox párkeresés válságáról szóló panelbeszélgetés részét képezte. A tudós rabbi szerint jelenleg ez a zsidó nép legnagyobb tragédiája, és kifejtésében pedig nem riadt vissza attól sem, hogy azokat az éveket, amíg a lányok az eljegyzésre várnak, „gehenomnak”, vagyis pokolnak nevezze, amikor a zsidó lélek egy átmeneti, kétségbeesett és kilátások nélküli állapotban van.

A virtuális ülést Gershon Barnett moderálta, aki maga is a NASI (North American Shidduch Initiative), vagyis az észak-amerikai siduch kezdeményezés egyik fő támogatója. A beszélgetésben pedig részt vett még Lakewood híres házasságközvetítő rabbija, Shlomo Lewenstein és Dr. Yossi Shafer terapeuta is. Barnett először Lewenstein rabbit és Dr. Shafert kérdezte a válság okairól, aztán Wachtfogel rabbival beszélgetett a lehetséges megoldásokról.

A panelbeszélgetés résztvevői borzalmasan megdöbbentő számokat mutattak be. Felméréseik szerint jelenleg az amerikai vallás zsidó közösségben a 24 éves lányok, negyede, pont a 25%-a nem házas még, és a 29 éves lányok 13%-a hajadon még.

A számok pedig azért is tragikusak, mert azok nem a lányokon múlnak. Lewenstein rabbi elmondta, hogy ismer olyan jó családból származó lányt, aki már hónapok óta várja, hogy találkozhasson férjjelöltekkel, de még senkit sem tudtak neki bemutatni. Illetve várakoznak olyan 21 éves lányok is, akik egyáltalán nem lennének válogatósak, s alig adtak meg kizáró okot, mégsem találkozhattak még fiúkkal.

Ami viszont a másik oldalt illeti, a fiúk időben kezdenek találkozgatni a lányokkal. Barnett rávilágított a különbség okára is, hogy míg a fiúk 22 éves koruk körül – jesivai tanulmányaik után – kezdenek el siduchokra járni, addig a lányok már 19 évesen megkezdik ugyanezt, tehát a „pártalálás medencéjében” több százzal több lány van, mint amennyi fiú.

A moderátor kérdezte Wachtfogel rabbit az emunáról, vagyis a hit kérdéséről is, miszerint sokan bíznak abban, hogy majd az Örökkévaló megoldja ezt a válságot is. Mire a ros jesiva elmondta, hogy

az Örökkévaló nem fogja tudni magától megoldani ezt a problémát, ha mi nem avatkozunk be. „Ha megnézi a matematikát, akkor láthatja, hogy nem lehetséges a számok összeadása, és ebben az esetben nem lehet azt mondani, hogy majd HáSém megoldja ezt a mi beavatkozásunk nélkül.”

Ráv Wachtfogel ragaszkodna ahhoz a megoldáshoz, hogy a bócherek legalább egy évvel fiatalabban házasodjanak meg, mint a jelenlegi trend. Szerinte a jesivatanulóknak egy évvel korábban kellene a szentföldi intézményekben tanulniuk, vagy kihagyni azt az évet, és Erec Jiszráélba csak a házasság után menni tanulni egy kolelbe.

A rabbi szerint semmi sem akadályozná meg, hogy az amerikai Tóra-ifjak is korábban házasodjanak, hiszen nem éretlenek hozzá, melyet izraeli példákkal támasztott alá, ahol a fiúk korábban házasodnak az Egyesült Államokhoz képest. „Ha tudják, hogy házasodni fognak, akkor gyorsabban is komolyodnak.”

Barnett ezek után elmondta, hogy nemrég a lakewoodi Beth Medrash Govoha rabbijával, Malkiel Kotler társaságában elment korunk nagy döntéshozóihoz megkérdezni, hogy szerintük korai-e ha egy fiú 21 évesen házasodik. Ráv háGáon Smárjáhu Joszef Chájim Kanievsky RáMBáMot idézve azt válaszolta, hogy egyáltalán nem korai 21 évesen házasságra lépni.

Wachtfogel rabbi azzal zárta, hogy ha több más jesiva is követni fogja a javaslatát, akkor ő egy évvel korábban fogja a Szentföldre küldeni a bóchereit Fallsburgból.

A panelbeszélgetés pedig sok rabbi figyelmét felkeltette. Yair Hoffman az internet egyik népszerű online rabbija, akit a zsido.com is rendszeresen idéz, – a mostani siduch válsággal kapcsolatban egy majd ezer éves történetet idézett 1160-ból, amikor a korszak nagyjai sikeresen oldották meg az akkori házasodási problémát. 

A középkori esetnek több véres, történelmi oka is volt, mint például a keresztes hadak gyilkolásai. Akkoriban, ha egy asszonynak

Petr Ovralov/Unsplash

meghalt a férje, akkor a nő egész hozománya a férj családjára szállt és az özvegy és szülei semmit sem kaptak vissza. Ez aztán oda vezetett, hogy sok család nem akarta biztosítani lányainak a hozományt, mert nem akarták kockáztatni a jelentős pénzösszeget, ennek eredményeképpen pedig zsidó lányok sokasága ült otthon facéran.

A kritikus helyzet megfékezésére a korszak nagyjai gyűltek egybe, s új rendeleteket vezettek be, hogyha a férj – az Örökkévaló mentsen tőle – a házasság első évében meghal, akkor a hozomány teljes összege visszaszáll az asszony családjára, ha pedig a házasság második évében hunyna el, akkor fele-fele arányban kell szétosztani a hozományt a két család között. A rabbik döntése pedig meghozta a várt pozitív hatást és a lányos szülők újból elkezdtek hozományt adni, s így megindultak a zsidó esküvők is. A döntés később bekerült még a Sulchán Áruchba és az Even háEzer háláchikus munkába is, mely többek között a zsidó házassággal és válással foglalkozik.

Hoffman rabbi a középkori rabbik nagyhatású döntésével próbálja inspirálni és siettetni korunk döntéshozóit is, hogy változtassanak a kialakult jesiva rendszeren, hogy Izrael gyermekei minél hamarabb összeházasodhassanak és saját családot alapíthassanak.

Megszakítás