Miközben világszerte nő a repüléshez kapcsolódó balesetek száma, egy izraeli fejlesztés új eszközt kínálhat a tragédiák megelőzésére. Az Odysight.ia nevű cég mesterséges intelligencián alapuló rendszert dolgozott ki, amely valós időben figyeli a repülőgépek rejtett, nehezen hozzáférhető részeit, és korán képes jelezni a veszélyes meghibásodásokat.
A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) adatai szerint 2024-ben hét halálos légiközlekedési baleset történt világszerte, összesen 244 áldozattal. 2023-ban egyetlen halálos balesete volt a repülésnek, amelyben 72 ember vesztette életét. A számok nem tartalmazzák az úgynevezett biztonsági incidensekből – például rakétatalálatokból – származó tragédiákat, mint amilyen az Azerbajdzsán Airlines gépéé volt, amely 38 áldozatot követelt – emlékeztet cikkében az israel21c.org.
Mesterséges intelligencia kutatja a repülésre veszélyes körülményeket
Az Odysight.ia – a cégnév az „odüsszeia”, a „látás” és a „mesterséges intelligencia” szavakat tartalmazza – olyan eszközt fejlesztett, amely a repülőgépek belső állapotát figyeli, észlelve azokat a változásokat, amelyeket az emberi szem vagy hagyományos ellenőrzés nem képes kiszúrni.
„A repülés világát változtatjuk meg” – mondja Jehuda Ofer vezérigazgató, aki korábban az izraeli légierő pilótájaként szolgált.
Elmondása szerint a rendszer nemcsak azonnali riasztást ad egy rendellenesség észlelésekor, hanem előrejelzést is készít, amely különösen értékes a karbantartási láncban. Az Odysight technológiája egy apró, nagy teljesítményű számítógépből és speciális érzékelőkből álló készlet. Saját operációs rendszerrel és fejlett képfeldolgozó algoritmusokkal működik, a cél: korábban nem megfigyelhető hibák felfedezése és időben történő megelőzése. A rendszer nem igényel állandó emberi felügyeletet. Az automatikus működés csökkenti a karbantartási munkaerő-igényt, miközben megbízhatóbb eredményeket biztosít. Ez különösen fontos egy olyan iparágban, ahol egyre kevesebben választják a műszaki karbantartói hivatást.
Orvostudománytól a világűrig jutottak
Az Odysight.ia története 2013-ban kezdődött, ScoutCam néven, amikor még orvosi célú képalkotó eszközök fejlesztésével foglalkoztak. A vállalat alapítója Benad Goldwasser professzor, urológus és sikeres orvostechnológiai startupok sorának elindítója volt. A fordulat 2020-ban következett be, amikor az izraeli légierő egy helikopter-balesetet követően megoldást keresett a jövőbeni hibák előrejelzésére, így született meg az új projekt, a repülésbiztonság. Azóta a NASA is alkalmazta az Odysight technológiáját a Robotic Refueling Mission 3 projektben: egy űrrobot vizsgálja a műholdak üzemanyagrendszereit, hogy lehetővé tegye azok újratöltését.
Az izraeli startup terjeszkedik
2025-ben az Odysight lett az első izraeli startup, amely tőzsdére lépett. Az alkalmazottak száma jelenleg 60 fő, irodáik Izraelben és az Egyesült Államokban működnek, de még idén terjeszkedni kívánnak Európában is. Az egyik izraeli telephelyük Omer városában található, mindössze 40 kilométerre Gázától. A dolgozók a háború alatt sem hagyták abba a munkát.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.